تمجید موسوی از تظاهرکنندگان؛ محکومیت خشونت از سوی کروبی

موسوی و کروبی
توضیح تصویر،

تعدادی از نمایندگان مجلس خواستار اعدام کروبی و کروبی شده اند

به گزارش وبسایت "کلمه"، میرحسین موسوی در بیانیه کوتاهی اعتراضات روز 25 بهمن را "دستاورد بزرگ ملت و جنبش سبز" خوانده و از "پایداری خیرکننده مردم" تمجید کرده و مهدی کروبی نیز در بیانیه جداگانه ای خشونت علیه معترضان را محکوم کرده است.

به گزارش "کلمه" که اخبار مربوط به میرحسین موسوی و معترضان را منعکس می کند، آقای موسوی در بیانیه خود که به تاریخ 26 بهمن نگاشته شده نوشت: "پس از راهپیمایی شکوهمند شما در روز 25 بهمن، این دستاورد بزرگ ملت و جنبش سبز که با شرکت همه قشرهای مردم از مردان و زنان سلحشور جامعه، در مقابل ناباوری بسیاری از بدبینان و اقتدارگرایان شکل گرفت، از دو سو مورد تهاجم قرار گرفته است."

آقای موسوی از دو گروه انتقاد می کند: "از یک سو مورد تهاجم اقتدارگرایانی که چشم به پست و مقام و زر و زور در آینده دارند و از سوی دیگر تلاش بیگانگان و موج سواران بین المللی برای پی گرفتن مطامع خود بوده است که هر دو تلاش کرده اند که جنبش را به صهیونیسم و آمریکا و اذناب آن منتسب کنند."

در روز 25 بهمن معترضان ایرانی به درخواست میرحسین موسوی و مهدی کروبی سعی داشتند در حمایت از جنبش های مردمی در تونس و مصر تظاهرات کنند که با حضور گسترده نیروهای پلیس و امنیتی در سطح تهران و سایر شهرها روبرو شدند.

در این تظاهرات که علیرغم ممانعت گسترده پلیس، در نقاط مختلف تهران و چند شهر دیگر برگزار شد شعارهای تند ضدحکومتی سر داده شد و طی آن حداقل دو نفر کشته و تعدادی مجروح شدند.

این اعتراضات با واکنش تند مقام های حکومت ایران روبرو شده است. از جمله بعضی نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار اعدام موسوی و کروبی - از رهبران جنبش "سبز" - شده اند.

آقای موسوی در این بیانیه اشاره ای به این واکنش ها نمی کند. این بیانیه در شرایطی منتشر می شود که آقای موسوی از پیش از شروع تظاهرات اعتراضی 25 بهمن، تحت حصر خانگی بوده است. مهدی کروبی نیز از چند روز پیش تحت حصر خانگی بوده است.

میرحسین موسوی در این بیانیه بار دیگر اتهام حکومت ایران دایر بر وابستگی جنبش مخالفان به کشورهای خارجی را رد می کند.

او می نویسد: "این درحالی است که افتخار بزرگ جنبش سبز در استقلال و تکیه آن بر نیروی عظیم ملت بوده است. جنبش سبز همواره با بیگانگان فاصله داشته و اهداف اصلی آن احیای ارزش های انقلاب و آرمان های امام راحل و مطالبات آزادی خواهانه و متکثر ملت شریف ایران بوده و همواره تلاش کرده است که از راه های مسالمت آمیز، اهداف خود را با تاکید بر اصل بنیادین کرامت ذاتی انسان و به رسمیت شناختن حق ملت برای حاکمیت بر سرنوشت خود و اجرای بدون تنازل قانون اساسی دنبال کند."

او در پایان این بیانیه می نویسد: "این همراه کوچک شما ضمن تبریک به مناسبت پایداری خیرکننده مردم، شهادت فرزندان عزیز شما ملت سرفراز را تسلیت می گویم."

بیانیه کروبی

مهدی کروبی نیز در بیانیه ای که وبسایت او، "سحام نیوز"، منتشر کرده ضمن تقدیر از حضور مردم در راهپیمایی 25 بهمن نوشته است: "... متاسفانه بار دیگر راهپیمایی مسالمت آمیز مردم توسط افرادی که رفتار و نقش و وابستگی آنها به نهادهای خاص بر همگان معلوم و مشخص است به خشونت کشیده شد و جمعی از مردم مجروح و تعداد کثیری نیز بازداشت شدند."

او همچنین به خانواده های صانع ژاله - دانشجوی رشته نمایش دانشگاه هنر - و محمد مختاری، 22 ساله، که در جریان اعتراضات 25 بهمن کشته شدند تسلیت گفت.

آقای کروبی نوشت: "... ضمن محکومیت شدید برخوردهای خشن و غیرانسانی و غیراسلامی هشدار می دهیم که تا دیر نشده است پنبه ها را از گوش هایتان خارج کنید و صدای مردم را بشنوید. اعمال خشونت آمیز و مخالفت و عناد با خواست مردم تا زمانی و جایی می تواند به استمرار چنین وضعیتی کمک کند. از سرنوشت دوری حکومت ها از مردم عبرت بگیرید."

او خواستار آزادی زندانیان سیاسی و روزنامه ها شد و نوشت که "هراس از هیچ تهدیدی" ندارد و آماده پرداخت هرگونه هزینه ای در "این راه پر فیض است."

محمود احمدی نژاد نیز که اعلام پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری 1388 نقطه شروع جنبش گسترده اعتراضی در ایران بود سه شنبه شب در مصاحبه ای با تلویزیون ایران در ارتباط با اعتراضات 25 بهمن گفت: "ملت ایران دشمنان فراوانی دارد... حضور باشکوه مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال به نظر بدخواهان خوب نیامد."

او افزود: "۲۲ بهمن را مردم مال خودشان می‌دانند و عده‌ای می‌خواستند این پررنگ را کم‌رنگ کنند و اشتباه کردند، البته همانطور که گفتم دشمنی‌ها علیه ملت ایران و دولت فراوان است، ولی آنها نتیجه نمی‌گیرند... نه این‌که ضعف و اشکالی نیست. کی گفته که ما در دنیای کمال هستیم، من خود بیشتر از همه اشکالات را می بینم، می‌دانم و می‌گویم."

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی روز سه شنبه با عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه دیدار کرد اما هیچ اشاره ای به اعتراضات مخالفان در روز دوشنبه نکرد.

رهبر ایران که بخش عمده شعارهای معترضان در تظاهرات 25 بهمن متوجه او بود، فقط در مورد موضع گیری آمریکا نسبت به تحولات مصر گفت: "آمریکاییها به دنبال مصادره حرکت عظیم مردم مصر هستند و جمهوری اسلامی ایران با دخالت طرفهای خارجی در مصر مخالف، و معتقد است مردم باید تصمیم گیر اصلی باشند."

روز سه شنبه ۲۳۳ نفر از نمایندگان مجلس بیانیه‌ای را در محکومیت تظاهرات روز گذشته منتشر کردند که در بخشی از آن، مسئولیت "شهادت یک دانشجوی بسیجی و سایر خسارت‌های وارده" را متوجه مهدی کروبی و میرحسین موسوی دانسته و نوشتند: "کاسه صبر ملت از مدارا در برابر این آقایان لبریز شده است و همگان خواستار اشد مجازات آن‌ها هستند."

تلویزیون جمهوری اسلامی تصاویری بی‌سابقه از تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به نمایش گذاشت که شعارهایی چون "موسوی و کروبی اعدام باید گردند" و "مرگ بر خاتمی" سر می‌دادند.

واحد مرکزی خبر صدا و سیما نیز گزارش کرد که عده‌ای نمایندگان مجلس، پارچه ای را بر دیوار جایگاه هیات رئیسه نصب کرده‌اند که روی آن نوشته شده است: "ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار محاکمه و اشد مجازات موسوی و کروبی به جرم افساد فی الارض و اقدام علیه امنیت ملی کشور هستیم".