مصر: ایران خواستار عبور دو کشتی جنگی از سوئز است

کانال سوئز

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

این نخستین بار است که ایران برای عبور کشتی های خود از سوئز تقاضای مجوز می کند

مقام های مصری گفته اند ایران خواستار مجوز برای عبور دو کشتی جنگی خود از کانال سوئز شده است.

چند ساعت پس از انتشار گزارش هایی به نقل از مقام های کانال سوئز در تکذیب این خبر، وزارت دفاع مصر اعلام کرد در حال بررسی درخواست ایران است.

وزیر خارجه اسرائیل این حرکت ایران را محکوم کرده است.

گفته می شود که از هنگام انقلاب سال 1357، این نخستین بار است که ایران برای عبور کشتی از کانال سوئز تقاضای مجوز می کند.

طی روز پنجشنبه گزارش های ضد و نقیضی درباره تقاضای ایران منتشر شد.

اما یک مقام نظامی ایران در گفتگو با شبکه انگلیسی زبان پرس تی وی اظهار داشت گفتگوها با قاهره برای دریافت مجوز لازم در جریان است.

حسام زکی، سخنگوی وزارت دفاع مصر به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که تقاضای ایران تحت بررسی قرار دارد.

تقاضای عبور کشتی های تجاری به مقام های کانال تسلیم می شود، اما عبور کشتی نظامی باید به تایید وزارت دفاع مصر برسد.

تحلیلگران می گویند وزارت دفاع مصر به ندرت تقاضایی را رد می کند.

روز چهارشنبه، آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل، گفت که دو کشتی جنگی ایرانی در مسیر حرکت خود به مقصد سوریه، در نظر دارند با عبور از کانال سوئز وارد دریای مدیترانه شوند.

کانال سوئز دریای سرخ (بحر احمر) را به دریای مدیترانه وصل می کند.

این کشتی ها عبارتند از ناوچه الوند و کشتی خارگ.

آقای لیبرمن گفته بود که این کشتی ها تا ساعاتی دیگر وارد کانال سوئز می شوند. او اقدام ایران در این مورد را "تحریک آمیز" توصیف کرد.

براساس این گزارش، قرار بود این کشتی ها در ساعات شب گذشته از کانال سوئز عبور کنند اما بامداد پنجشنبه، خبرگزاری رویترز گزارش کرد که در میان بیست و شش فروند شناوری که در این مدت وارد کانال شده اند، کشتی ایرانی وجود نداشته است.

این خبر به ویژه از آن رو حساسیت برانگیز تلقی شده که تنها چند روز پس از کناره گیری حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر و انتقال قدرت به ارتش این کشور منتشر شده است.

آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، کوتاه مدتی پس از سقوط نظام سلطنتی در ایران، دستور قطع روابط سیاسی با مصر را به دلیل پیمان صلح آن کشور با اسرائیل صادر کرد.

با وجود برخی تلاش ها در سال های اخیر، از جمله از سوی ایران، هنوز روابط کامل دیپلماتیک بین دو کشور برقرار نشده است.

برخی ناظران اسرائیلی ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است تحولات اخیر مصر و برکناری حسنی مبارک، که به دوستی با اسرائیل گرایش داشت، باعث تقویت نیروهای اسلامگرا و در نتیجه، نزدیکی مصر به ایران شود.

در پی انتشار خبر مربوط به عبور ناوهای ایرانی از کانال سوئز، وزارت خارجه آمریکا گفت که از مسیر و مقصد کشتی ها اطلاعی ندارد اما آنها را زیر نظر خواهد داشت.

در هفته های اخیر، منابع ایرانی گفته بودند که نیروی دریایی به منظور حفاظت از کشتی های تجاری متعلق به ایران در برابر حملات دزدان دریایی سومالیایی، ناوهایی را به منطقه شاخ آفریقا، در جنوب دریای سرخ، اعزام کرده است.