اخبار لحظه به لحظه: پنجشنبه 28 بهمن

خبرهای مربوط به واکنش ها به اعتراضات خیابانی روز ۲۵ بهمن در ایران را در زیر می خوانید. برای خواندن تازه ترین خبرها در این زمینه اینجا را کلیک کنید:

23:55 به گزارش ایرنا سردار یزدی معاون حقوقی و پارلمانی سپاه گفته است: "امیدوارم آن روز نرسد که رهبر معظم انقلاب بخواهد علیه آنها فرمان بدهد اما اگر آن روز فرا برسد، حتما چیزی از سران فتنه باقی نخواهد ماند."

23:42 به گزارش ایرنا حزب مؤتلفه اسلامی ضمن محکوم کردن تظاهرات 25 بهمن بر شرکت در تظاهرات روز جمعه هواداران حکومت تاکید کرده و نوشته است: "موسوی و کروبی به عنوان سرکرده منافقین جدید در کنار منافقین قدیم، سلطنت طلب ها و مارکسیست ها فتنه گری های خود را ادامه می دهند."

23:18 "راه سبز امید" در پستی در صفحه فیس بوک این گروه می نویسد: "ما را از دستگیری رهبران جنبش سبز می ترسانند! لطفا این حماقت را هم مرتکب شوید، میلیونها رهبر در برار خود ببینید. آن هم رهبران سرسختی که به هیچ وجه اهل مذاکره نیستند."

23:12 "سحام نیوز" گزارش می دهد که شورای هماهنگی راه سبز امید، تشکل نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت در ایران، برای انتشار آخرین اطلاعات مربوط به راهپیمایی ها صفحه راه سبز امید را در فیس بوک راه انداخته است.

22:58 لس آنجلس تایمز در مقاله ای درباره درخواست های دولت و مخالفین برای تظاهرات می نویسد:"تظاهرات رسمی روز جمعه احتمالا عظیم خواهد بود. هنوز معلوم نیست که چه تعداد برای شرکت در تظاهرات مخالفان در روز یکشنبه خطر خواهند کرد."

22:29 مجله اکونومیست در مقاله ای می نویسد که تظاهرات 25 بهمن درحالی رخ داد که حاکمیت ایران در یک سال گذشته شکست "جریان نفاق" را جشن گرفته بود و حتی آیت الله خامنه ای رهبر ایران ادعا کرد که "فتنه سال ۸۸، کشور را در برابر میکروب های سیاسی و اجتماعی واکسینه کرد."

22:25 اکونومیست می نویسد که مبارزان مخالف در ایران علیرغم اعتراض طولانی تر در مقایسه با مصر و تونس و اینکه وارث عطشی 100 ساله برای دولتی مردم سالار هستند، دستاوردهای کمتری داشته اند.

22:06 علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس: "عده ای ادعای تقلب در انتخابات را داشتند و مردم را تشویق به حضور در خیابانها کردند. شکی نیست که اینها باید مجازات شوند. اما افرادی هم بودند که در مناظره های خود و رفتارهای خود زمینه فتنه را فراهم کردند... من از ابتدا هم گفتم هر دو طرف باید محاکمه شوند تا جامعه احساس کند از هیچ کدام جانبداری نمی شود آنگاه این جامعه آرام می گرفت."

21:50 واکنش دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی به پخش شعار "مرگ بر هاشمی" از تلویزیون ایران: "وقتی می توان در همین صدا و سیما قبح مقدس پخش شعار مرگ بر ولایت فقیه و تقدس نمایش آتش زدن عکس امام راحل را شکست ... به راستی آیا اجابت آرزوی دیرین صدا و سیمای قطب زاده و بنی صدر در پخش زنده و مستقیم شعار مرگ بر هاشمی جای تعجب دارد؟"

21:40 خبرگزاری حقوق بشر ایران از آزادی ۳۰ نفر از دانشجویان بازداشت شده در مراسم تشییع جنازه صانع ژاله خبر داد.

21:36 سخنگوی کاخ سفید: پیام باراک اوباما در تقبیح کاربرد خشونت علیه معترضان و حمایت از برخورداری مردم از حق برگزاری اجتماعات صلح آمیز و حق برخورداری از آزادی بیان شامل همه کشورهای منطقه از جمله ایران، بحرین و مصر است.

21:25 جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید: "ما در کنار مردم کشورهایی که به طور مسالمت آمیز نظرات و شکایت های مشروع خود را بیان می کنند و به طور صلح آمیز اجتماعاتی را برگزار می کنند، ایستاده ایم. ما در کنار مردم ایران ایستاده ایم و به این کار ادامه می دهیم."

21:10 شورای هماهنگی راه سبز امید، تشکل نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت در ایران با صدور فراخوانی، خواهان برگزاری تجمع در تهران در سایر شهرها برای یادبود صانع ژاله و محمد مختاری از کشته شدگان حوادث ۲۵ بهمن شده است. بر اساس اطلاعیه این شورا، این تجمع ها در ساعت ۳ بعدازظهر یکشنبه، اول اسفند برگزار خواهد شد.

20:40 غلامحسین الهام، سخنگوی سابق دولت محمود احمدی نژاد در مطلبی که سایت رجانیوز آن را منتشر کرده، به نمایندگان مجلس خبرگان هشدار داد حجت بر آنها در رابطه با اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس این مجلس تمام شده است.

20:30 علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران: انقلاب‌های اخیر منطقه اعتماد به نفس مردم برای یافتن جایگاهشان را بالا برده است.

20:20 جامعه اسلامی مهندسین، از تشکیلات سیاسی نزدیک به اصولگرایان با نام بردن از راهپیمایی مخالفان در ۲۵ بهمن به عنوان "فاجعه استعماری"، آن را محکوم کرد.

20:05 علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس ایران: مشوقان به حضور مردم درخیابان ها باید مجازات شوند.

20:02 مهدی کروبی خطاب به حکومت: «اگر حکومت شجاعت و غیرت دارد حداقل آن رفتاری که حکومت شاه با گلسرخی، طالقانی، بخارایی، امانی و دیگران کرد، با ما داشته باشد و اجازه دهد محاکمه ما در رسانه‌ها منتشر شود.»

20:00 مهدی کروبی خطاب به حکومت: مانند زمان شاه شجاعت داشته باشید و ما را علنی محاکمه کنید.

19:56 صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه خطاب به هواداران حکومت: برای محاکمه سران فتنه (رهبران مخالفان دولت) صبر پیشه کنید، باید مصلحت نظام را در نظام گرفت.

19:00 وبسایت رسمی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گزارشی، برخی از واکنش های اعضای این مجمع به وقایع 25 بهمن را منتشر کرده است.

18:56 گزارشگران بدون مرز در گزارشی از "تشدیدسرکوب، سانسور، دستگیری، تهدید و گرونگان‌گیری نزدیکان حرفه‌کاران‌رسانه‌ها" در ایران انتقاد کرده است.

18:15 وبسایت سحام نیوز در متن منتشر شده پیام امروز مهدی کروبی نوشت: "کروبی از برخی شیرهای کاغذی حکومتی خواست اگر شجاعت وغیرت دارند او را به صورت علنی محاکمه کنند تا او در یک دادگاه علنی نشان دهد براندازان اصلی چه کسانی هستند."

18:00 وبلاگ کمانگیر در گزارشی تحلیلی به مقایسه آمار توئیت های فارسی و انگلیسی در روزهای اخیر و پس از وقایع 25 بهمن پرداخته است. بنابر این گزارش یکی از راههای اصلی مخالفان دولت ایران برای اطلاع رسانی، شبکه اجتماعی توئیتر بوده است.

17:40 سحام نیوز، در جدیدترین خبر منتشر شده بر روی این وبسایت به نقل از مهدی کروبی می خوانیم: "شجاعت داشته باشید ما را محاکمه علنی کنید."

17:20 خبرآنلاین، دادستان عمومی تهران می گوید: "با مجرمان حوادث اخیر قاطع برخورد خواهیم کرد."

17:10 جزئیات مربوط به "اعلام عزای عمومی در دانشگاه‌ها از سوی دفتر تحکیم وحدت طیف علامه" را در خبری بخوانید از وبسایت بی بی سی فارسی.

17:05 گزارشی بخوانید درباره واکنش ها به کشته شدن صانع ژاله که مخالفان و موافقان دولت ایران هر یک او را متعلق به طیف سیاسی خود می دانند: "صانع ژاله؛ یک 'شهید' و دو مدعی."

17:00 وبسایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، در گزارشی تحلیلی نوشت: "۲۵ بهمن آب در خوابگه مورچگان ریخت."

16:50 خبرگزاری ایرنا؛ محمد محمدی گلپايگانی، رئیس دفتر رهبر ایران، می گوید: "وفاداری مردم به امام راحل و اتكا به روحانيت رمز پيروزی و ماندگاری انقلاب اسلامی است."

16:44 مراسم تشییع جنازه صانع ژاله، دانشجوی کشته شده در تظاهرات 25 بهمن، امروز در زادگاهش، شهر پاوه، برگزار شد.

16:40 خبرآنلاین، وبسایت خبری نزدیک به علی لاریجانی، در خبری از رئیس دستگاه قضایی ایران نوشت: "مردم و مسئولان برای محاکمه سران فتنه صبر کنند."

16:36 خبرگزاری رسمی ایران(ایرنا) از پایان تحصن طلاب، دانشجويان و بسيجيان در ميدان ارگ تهران خبر داد.

16:28 مجتبی واحدی، مشاور مهدی کروبی، همچنین به بی بی سی فارسی گفت: "آقای کروبی معتقد است که براندازی توسط بخشی از عناصر حکومت انجام شده که حکومت را هم از اسلامیت تهی کرده اند و هم از جمهوریت."

16:20 به گفته مشاور آقای کروبی، او خواستار برگزاری دادگاهی علنی شده است و می گوید که "برگزاری دادگاهی علنی که از طریق رسانه ها برای مردم پخش شود، نشان خواهد داد که چه کسی برانداز واقعی است."

16:15 مشاور مهدی کروبی، دقایقی پیش به بی بی سی فارسی گفت که آقای کروبی خطاب به "کسانی که بعد از 22 ماه سکوت خودشان را شکسته اند، توصیه کرده است که آنها از حکومت بخواهند که دادگاه او را زودتر برگزار کنند."

15:30 وبسایت جرس "بیانیه مادران صلح کردستان در واکنش به کشتار معترضان در ٢۵ بهمن" را منتشر کرده است". "مادران صلح" نامی است که مخالفان دولت ایران برای اشاره به مادران و خانواده های کشته شدگان ناآرامی های سیاسی این کشور از آن استفاده می کنند.

14:40 شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای از برگزاری تجمع حامیان دولت تحت عنوان "ابراز انزجار مردم انقلابی ایران از فتنه گران" که قرار است فردا، پس از نمازجمعه در سراسر ایران برگزار شود، خبر داده است.

14:25 اردشیر امیر ارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی، دقایقی پیش در گفتگو با بی بی سی فارسی، صدور فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید برای مراسم سراسری اول اسفند را تایید کرد.

14:10 وبسایت جنبش راه سبز (جرس) نیز با انتشار فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید، از برگزاری مراسم بزرگداشت کشته شدگان در روز یکشنبه اول اسفند خبر داد.

13:35 خبرگزاری فارس در خبری از تکذیب مصاحبه اعضای خانواده صانع ژاله با رسانه های خارج از ایران خبر داده است؛ "هيچ‌يك از اعضاي خانواده ژاله با رسانه‌های بيگانه گفت‌وگو نكرده‌اند."

13:20 وبسایت کلمه با انتشار بیانیه ای از شورای هماهنگی راه سبز امید، از برگزاری مراسمی در روز اول اسفند در سراسر ایران به مناسبت کشته شدن دو نفر درتظاهرات ۲۵ بهمن و "گرامیداشت" سایر کشته شدگان جنبش سبز خبر داده است.

13:10 وبسایت کلمه، نزدیک به میر حسین موسوی، در گزارشی تحلیلی نوشت: "۲۵ بهمن، روز رسوایی اقتدارگرایان."

13:05 در یادداشتی که عصر دیروز بر روی وبسایت رسمی اکبر هاشمی رفسنجانی قرار گرفته است: "احمدی‌نژاد ساکت ترین خواص دوران فتنه؟"

13:00 وبسایت جرس از "شعار علیه هاشمی رفسنجانی، سید حسن و سید یاسر خمینی در (خیابان) جماران، واقع در شمال تهران" خبر داده است.

12:55 وبسایت سحام نیوز، سایت رسمی حزب اعتماد ملی، از بازداشت "یاشار امینی عضو کانون نویسندگان" خبر داده است.

12:50 وبسایت جرس در خبری از "وضعیت وخیم جسمانی مادر صانع ژاله در پی 'شهادت' یک فرزند و بازداشت فرزند دیگرش" خبر داده است. بی بی سی فارسی به خاطر نداشتن خبرنگار در ایران، نمی تواند این اخبار را تایید یا تکذیب کند.

12:46 خبرگزاری فارس؛ علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس ایران گفته است: "دعوت‌كنندگان به آشوب و اغتشاش بايد محاكمه شوند."

12:40 عطاالله مهاجرانی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد ایران، در یادداشتی بروی وبسایت جرس نوشت: "بی تردید رژیم مبارک و بحرین و تونس و یمن با مخالفان خود شرافتمندانه تر رفتار کردند."

12:35 همزمان با ادعای خبرگزاری فارس در جعلی بودن بیانیه دفتر تحکیم وحدت، وبسایت دانشجونیوز، امروز با صدور بیانیه ای از دفتر تحکیم وحدت از "یک هفته عزای عمومی در سوگ دانشجویان شهید" خبر داده است.

12:30 خبرگزاری فارس به نقل از حامد ملاداودی، بیانیه روز گذشته دفتر تحکیم وحدت را "جعلی" خوانده است.

12:25 محمد علی ابطحی، رئیس دفتر سابق محمد خاتمی، در یادداشتی بر روی وبلاگ خود، وقایع ۲۵ بهمن را مورد تحلیل قرار داده و نوشته است: "دعوت به راهپیمائی ۲۵ بهمن هم یکی از این اتفاقات پر تناقض بود."

12:15وبسایت کلمه در گزارشی واکنش رئیس قوه قضاییه به احتمال دستگیری رهبران مخالفان دولت را منتشر کرده است: "صادق لاریجانی: آرامش! مصلحت نیست دستگیر شوند."

12:05 وبسایت جرس از "اعلام یک هفته عزای عمومی و تعطیلی کلاس های درس دانشگاه هنر تا آزادی دانشجویان در بند" خبر داده است.

11:31 خبرگزاری فارس گفته پیمان ژاله، برادر صانع ژاله، خبر مصاحبه اعضای خانواده با رسانه های خارجی را تکذیب کرده است. روز گذشته صدای آمریکا مصاحبه ای با قانع ژاله، برادر صانع را پخش کرد که در آن عضویت برادرش در بسیج را تکذیب کرد و گفت که یکی از خویشان آنان، عکسی از صانع ژاله را از خانواده گرفت که از آن عکس، برای جعل کارت عضویت بسیج استفاده شد.

11:15 خبرگزاری فارس گزارش کرده که معاونت تهذیب حوزه علمیه با صدور بیانیه ای خواستار محاکمه مهدی کروبی در دادگاه ویژه روحانیت و خلع لباس او شده است.

09:37 وبسایت جوان نوشته است که یک کارمند سفارت ژاپن در تهران به دلیل شرکت در تظاهرات روز 25 بهمن بازداشت شده است. این سایت گفته است که شماری از سفارتخانه های خارجی با تظاهرات ضد دولتی ارتباط داشته اند.

09:30 عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در مورد تظاهرات 25 بهمن گفته "چهره مجرمان 25 بهمن که دنباله آن حمایت خارجی و حرکت در پازل دشمن بود، بیش از گذشته افشا شده" و افزوده است: "دستگاه قضایی با مجرمان، محرکان و کسانی که در حوادث اخیر شرکت داشتند، قاطعانه برخورد می کند."

08:25 سایت کلمه فهرستی از تعدادی از دانشجویان دانشگاه هنر تهران را که روز گذشته بازداشت شده اند منتشر کرده اما گفته است احتمالا شمار بازداشت شدگان بیش از این است. این دانشجویان در مخالفت با برگزاری مراسم دولتی تشییع جنازه صانع ژاله، هم دانشگاهی خود، بازداشت شده اند.

07:45 شهاب الدین صدر، نایب رئیس دوم مجلس، گفته است که "فتنه 25 بهمن را هر کسی و با هر انگیزه ای که اجرا و برنامه ریزی کرده است، حرکتی ضد دینی و ضد انقلابی محض انجام داده است."

07:12 سایت هرانا گزارش کرده است که قانع ژاله، برادر صانع ژاله، به دلیل مصاحبه با صدای آمریکا و اظهار اینکه گزارشهای رسانه های دولتی در مورد وابستگی برادرش با بسیج حقیقت ندارد، توسط ماموران اطلاعاتی بازداشت شده است.

06:51 سایت تابناک، وابسته به محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران، در تحلیلی، کشته شدن صانع ژاله در تظاهرات 25 شهریور را با کشته شدن ندا آقا سلطان در تظاهرات پس از انتخابات ریاست جمهوری مقایسه کرده و گفته است که در ماجرای قتل ندا، مخالفان دولت توانستند از آن واقعه برای تبلیغات داخلی و خارجی استفاده کنند.

06:33 مراسم تشییع جنازه صانع ژاله، دانشجوی رشته هنر که در تظاهرات تهران به ضرب گلوله به قتل رسید، در زادگاهش شهر پاوه آغاز شده است.

06:20 سایت جرس - متعلق به جنبش راه سبز - نوشته است که برخی از گروههای مخالف دولت از مردم دعوت کرده اند به منظور ابراز همبستگی با قربانیان تظاهرات 25 بهمن شامگاه پنجشنبه شعار الله اکبر سر دهند. قرار است روز جمعه، تظاهرات دولتی در محکومیت تظاهرات 25 شهریور در تهران و سایر شهرها برگزار شود.

05:55 با وجود اینکه مقامات و رسانه های دولتی ایران تظاهرات 25 بهمن را کم اهمیت و شمار شرکت کنندگان در آن را اندک اعلام کرده اند، مدیر روزنامه کیهان در مصاحبه تلویزیونی گفته است: "25 بهمن به سران فتنه ارتباطی ندارد زیرا قد و قواره آنان کوتاهتر از این حرفهاست." آقای شریعتمداری آمریکا و اسرائیل را عامل برگزاری این تظاهرات معرفی کرده است.

05:52 حسین شریعتمداری، مدیر روزنامه کیهان، در مصاحبه با تلویزیون ایران، صانع ژاله، دانشجوی کشته شده در تظاهرات 25 بهمن را عامل خبررسانی معرفی کرده و گفته است: "شهید صانع ژاله از جمله کسانی بود که خبرهای دست اول را به ما می رساند و ما بدون ذکر منبع در روزنامه آن را چاپ می کردیم." آقای شریعتمداری افزوده است که به همین دلیل هم، "منافقین او را شناسایی کردند و به شهادت رساندند."

05:40 درادامه انعکاس واکنش نهادهای حکومتی به تظاهرات 25 بهمن، واحد مرکزی خبر متن اطلاعیه هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری را منتشر کرده که در آن از راهپیمایی دولتی روز 22 بهمن تجلیل به عمل آمده، قیام های ضد حکومتی در منطقه نشانه ای از "خیزش امت اسلامی" توصیف شده و برگزار کنندگان تظاهرات 25 بهمن فتنه گرانی قلمداد شده اند که "با اغتشاش آمریکایی، صهیونیستی و ضد انقلابی، فضای نفس کشی برای استکبار فراهم آوردند." به گزارش واحد مرکزی خبر، این اطلاعیه در جلسه هیات رئیسه با حضور محمود شاهرودی، محمد یزدی، صادق اردشیر لاریجانی، ابراهیم رئیسی و احمد خاتمی در دفتر هاشمی رفسنجانی صادر شد.

05:17 تلویزیون دولتی ایران گفتگویی را در مورد تظاهرات روز 25 بهمن با اکبر هاشمی رفسنجانی پخش کرده که آقای رفسنجانی در آن گفته است: "هر اقدامی که با قانون مطابقت نداشته باشد، ضربه زننده به مملکت و خود انسان باشد، به فتوای امام راحل حرام است."

05:08 آیت الله نوری همدانی، از مراجع تقلید طرفدار دولت در قم، گفته است که فتنه و آشوب 25 بهمن در تهران خیانت بزرگ به نظام اسلامی بود و ما موظف به مقابله با فتنه گران هستیم. به گزارش واحد مرکزی خبر، او راهپیمایی 25 بهمن را "یک دروغ" توصیف کرده و "منافقین و فتنه گران" را متهم ساخته که به "دشمنان چراغ سبز نشان دادند."

04:21 حسن روحانی، دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا خواستار اقدام قوه قضائیه در ارتباط با "حرکت ضدانقلابی ۲۵ بهمن" شد.

03:13 گزارش های تایید نشده بیانگر بازداشت قانع ژاله، برادر صانع ژاله از کشته شدگان حوادث ۲۵ بهمن در تهران است. قانع ژاله پیش تر در مصاحبه تلفنی با صدای آمریکا، ادعای هواداران حکومت درباره حمایت برادرش از دولت را رد کرده بود.