به روز شده:  13:09 گرينويچ - 20 فوريه 2011 - 01 اسفند 1389

ایران پس از انتخابات

ادامه تجمعات غیر متمرکز در تهران همزمان با تاریکی هوا

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گزارشها از تهران حاکی از آن است که همزمان با تاریکی هوا، تجماعت غیر متمرکز اعتراضی در حال گسترش بوده است.

بر اساس این گزارشها، نیروهای ضد شورش نیز در برخی مناطق مرکزی شهر تهران مستقر هستند.

این گزارشها از برگزاری تجمعاتی در شهرهای اصفهان، شیراز، رشت، مریوان و مهاباد حکایت دارد.

در حالی که مقام های انتظامی می گویند تهران در وضعیتی آرام به سر می برد، وب سایت سحام نیوز که دیدگاههای مهدی کروبی از مخالفان دولت ایران را منتشر می کند، از قول شاهدان عینی نوشته که در برخی از مناطق تهران تجمعاتی برگزار شده است و نیروهای ضد شورش و موتور سواران نیز در برخی میادین و خیابانهای شهر حضور چشمگیری دارند.

بنابر این گزارش، در محورهای انقلاب - ولی عصر و میدان هفت تیر و خیابان سهروردی تجمع هایی شکل گرفته و میدان ولی عصر از سوی گارد ضد شورش بسته شده است.

یک شاهد عینی می گوید که نیروهای امنیتی و پلیس اجازه ورود مردم به میدان ولی عصر را نمی دهند و آنها را از منطقه دور می کنند.

گزارشهایی از تجمع در نزدیکی خیابان جام جم منتشر شده است که رادیو و تلویزیون دولتی ایران در آنجا قرار دارد.

سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی گزارش داده که تجمعات شکل گرفته در اغلب نقاط با سکوت همراه است و "گاهی نیز مردم تجمع کننده شعار الله اکبر، مرگ بر دیکتاتور و یا حسین، میرحسین سر داده اند."

یک شاهد عینی می گوید که "لباس شخصی ها حضور گسترده ای در میدان ونک دارند و شعار حیدر حیدر می دهند."

سایت کلمه هم از "حضور پر شمار نیروهای ضد شورش، امنیتی، انتظامی، لباس شخصی و بسیج" خبر داده است و نوشته که فضای شهر فضای امنیتی شده به گونه ای که "امکان تحرک تجمع کنندگان" کم شده است.

در پی شرکت ده‌ها هزار نفر در تظاهرات اعتراضی روز ۲۵ بهمن در شهرهای مختلف، که به دعوت میرحسین موسوی و مهدی کروبی صورت گرفت، "شورای هماهنگی راه سبز امید"، تشکل نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، با صدور فراخوانی خواستار برگزاری مراسم سراسری "بزرگداشت" کشته شدگان روز ۲۵ بهمن، در روز اول اسفند شده است.

تظاهرات 25 بهمن در تهران

در تظاهرات ۲۵ بهمن، مخالفان دولت ايران به سر دادن شعار عليه آيت الله خامنه‌اى، رهبر ايران پرداختند

در این فراخوان، از مردم خواسته شده تا در هفتمین روز کشته شدن صانع ژاله و محمد مختاری، روز یکشنبه ساعت ۳ بعد از ظهر، در خیابان ها و میدان های اصلی تهران و شهرستان های سراسر کشور تجمع کنند.

در تظاهرات ۲۵ بهمن، كه براى "ابراز همبستگى با مردم مصر و تونس" انجام شد، مخالفان دولت ايران به سر دادن شعار عليه آيت الله خامنه‌اى، رهبر ايران پرداختند. در جريان مقابله خشونت آميز نيروهاى امنيتى با معترضان، ده‌ها نفر زخمى و دو نفر كشته شدند.

اردشیر امیرارجمند، مشاور میر حسین موسوی، از رهبران مخالف دولت ایران از نیروهای سپاه و بسیج و انتظامی خواسته تا با مردم باشند.

او در گفتگو با شبکه تلویزیونی رسا، وابسته با مخالفان دولت ایران، گفته است که "ما از نيروهاى سپاه، بسيج و نيروى انتظامى انتظار داريم در كنار مردم باشند، ما قصد نداريم همه نيروهاى نظامى و انتظامى را به يك چوب برانيم و آنها را سركوبگر ببينيم. اميدوار هستيم كه آنها خاطره اى را كه در ذهن مردم از دفاع مقدس باقى مانده زنده نگه دارند و نگذارند نام آنها در تاريخ در كنار سركوبگران برده شود."

آقای امیرارجمند ابراز امیدواری کرد که مردم اول اسفند، "در کمال آرامش" و "با رفتاری مسالمت آمیز" در بزرگداشت یاد و خاطره محمد مختارى و صانع ژاله شرکت کنند و "فرصتی به عوامل خشونت طلب ندهند تا خشونت به خرج دهند."

بعد از راهپيمايى مخالفان در 25 بهمن، ارتباط آقايان موسوى و كروبى محدود شده و هر دو در حصر خانگى قرار گرفته اند.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی معمولا نظرات خود را از طريق سايت هايى نظير كلمه و سحام نيوز منتشر مى كردند اما در چند روز گذشته، گزارشهاى اين سايت ها نشان مى دهد كه دسترسى به آنها امكانپذير نيست.

سایت پارلمان نیوز متعلق به جناح اقلیت مجلس ایران، روز شنبه به نقل از شاهدان عینی نوشت که ماموران حکومتی مشغول احداث یک دیوار بزرگ آهنی در معبر ورودی خانه‌ میرحسین موسوی هستند.

ناآرامى‌هاى روز ۲۵ بهمن واكنش تند مقام هاى ايرانى را به دنبال داشت، و برخى از طرفداران تندرو حكومت ايران، خواهان دستگيرى و حتى اعدام آقاى موسوى و كروبى شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.