دختر اکبر هاشمی رفسنجانی بازداشت و آزاد شد

فائزه هاشمی
Image caption این دومین باری است که خانم هاشمی در جریان ناآرامی های ایران بازداشت می شود

خبرگزاری ایرانی از تهران گزارش می دهد که فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی در جریان ناآرامی های تهران بازداشت و پس از مدت کوتاهی آزاد شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، فائزه هاشمی، در یکی از خیابان های مرکزی شهر تهران قصد سر دادن شعارهایی در همراهی با مخالفان دولت ایران را داشته که توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد.

خبرگزاری رسمی ایران می گوید خانم هاشمی در تقاطع خیابان ولیعصر با خیابان فاطمی تهران بوده و "قصد داشت با اظهارات تند و سر دادن شعارهای تحريك آميز، ناآرامی ايجاد كند" اما رسانه نیمه دولتی فارس می گوید که او در حال "هدایت عده ای آشوبگر" دستگیر شده است.

فائزه هاشمی در میان افکار عمومی ایران، چهره ای اصلاح طلب محسوب می شود. او در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی با رای بالایی نماینده مردم تهران شد و پس از پایان دوره نمایندگی، روزنامه اصلاح طلب "زن" را منتشر کرد که چندی بعد توقیف شد.

خانم هاشمی سال گذشته نیز در اولین روزهای آغاز اعتراض های مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دستگیر شده بود.

هرچند او به فاصله نسبتا کوتاهی آزاد شد اما سپس افراد دیگری از خانواده آقای هاشمی رفسنجانی از جمله نوه و عروس او هم بازداشت شدند. مقام های قضایی ایران می گویند که حکم جلب مهدی هاشمی، دیگر فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی نیز که در بریتانیا به سر می برد، صادر شده است.

بازداشت دوباره فائزه، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی در حالی انجام می شود که هواداران حکومت ایران طی چند روز گذشته شعارهایی علیه پدر او سر داده اند.

اخیرا رادیو تلویزیون دولتی ایران روز جمعه ( دو روز پیش از تجمع اعتراضی مخالفان در اول اسفند) در اقدامی کم نظیر شعارهایی علیه هاشمی رفسنجانی از زبان تظاهر کنندگان حامی حکومت ایران پخش کرده بود.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان رهبری است. آقای رفسنجانی در آخرین نماز جمعه ای که چند روز پس از اعلام نتایج انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری حاضر شد، انتقادهایی علیه نحوه برخورد با معترضان و مخالفان مطرح کرد و خواستار پاسخگویی حکومت با هدف اقناع معترضان شد.

او طی یک سال و نیم گذشته هم بر این مواضع خود پافشاری کرده است.

برخی از شخصیت های تندروی طرفدارحکومت جمهوری اسلامی خواستار عزل آقای هاشمی رفسنجانی از مناصب فعلی اش هستند.

مجلس خبرگان رهبری به زودی اجلاسی خواهد داشت که قرار است طی آن هیات رئیسه مجلس برای دوره جدید انتخاب شوند.

مطالب مرتبط