به روز شده:  12:42 گرينويچ - 20 فوريه 2011 - 01 اسفند 1389

ایران پس از انتخابات

دیپلمات ایرانی در ایتالیا در اعتراض به سرکوب مخالفان استعفا داد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

يك عضو ارشد سركنسولگرى ايران در شهر ميلان در شمال ايتاليا، در اعتراض به سركوب معترضان ايرانى توسط حكومت اين كشور در ۲۵ بهمن، از سمت خود استعفا داده است.

احمد ملكى، معاون مستعفى كنسولگرى ايران در ميلان، در گفت و گو با بخش فارسى بى بى سى اعلام كرده كه به جنبش سبز ايران پيوسته است. او خواهرزاده مهدى كروبى از رهبران مخالف دولت در ايران است.

تاکنون چهار دیپلمات ایرانی که در ماموریت خارج از کشور بودند از سمت خود استعفا داده اند

او با ۲۵ سال سابقه خدمت در وزارت امور خارجه ايران، پيش از اين سمت هايى در نمايندگى هاى ايران در پرتغال و نايروبى داشته است.

آقاى ملكى چهارمين ديپلمات جمهورى اسلامى ايران است كه طى حدود يك سال گذشته در اعتراض به سركوب شديد معترضان ايرانى از سمت خود استعفا مى كند.

محمدرضا حيدرى، كنسول ايران در نروژ، حسين عليزاده، ديپلمات سفارت ايران در فنلاند و فرزاد فرهنگيان، رايزن دوم و وابسته مطبوعاتى سفارت ايران در بلژيك ديپلمات هايى هستند كه پيش از آقاى ملكى در اعتراض به سركوب ها در ايران از سمت خود كناره گيرى كرده و به جنبش اعتراضى در اين كشور پيوستند.

وزارت خارجه ايران هنوز نسبت به اين استعفا واكنشى نشان نداده است اما محمدرضا حيدرى اولين ديپلمات مستعفى و بنيانگذار "كمپين سفارت سبز" مى گويد ديپلمات هاى معترض بيشترى در درون دولت ايران هستند كه آنها نيز به تدريج استعفا خواهند داد.

"كمپين سفارت سبز" يكى از اهداف خود را "اعلام همبستگى ديپلمات هاى ايران با جنبش سبز آزاديخواهانه مردم ايران و ترك سفارتخانه هاى جمهورى اسلامى" بيان مى كند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.