دستگیری تعدادی از معترضان روز اول اسفند

اول اسفند
توضیح تصویر،

حضور نیروهای امنیتی و لباس شخصی در روز اول اسفند بسیار گسترده بود

در پی برگزاری تجمعات اعتراضی دیروز اول اسفندماه در تهران و چند شهر دیگر، خبرهای رسیده از ایران حاکی از بازداشت تعدادی از معترضان و فعالان دانشجویی است که در بعضی از موارد اطلاعات دقیق در مورد محل نگهداری این افراد در دست نیست.

با این حال سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی از آزادی بسیاری از این بازداشت شدگان در ساعات پایانی دیشب و امروز صبح خبر داده است.

این سایت همچنین خبر داده که در شهر رشت 150 نفر از معترضان بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل شده اند.

یکی از افرادی که در جریان اعتراضات دیروز تهران بازداشت شده بود، پس از آزادی در گفتگو با سایت کلمه تعداد تقریبی بازداشتی ها در مقر "فاتب" در نزدیکی میدان انقلاب تهران را پانصد نفر برآورد کرده است.

این شاهد عینی می گوید ماموران امنیتی افراد را در هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

سایت کلمه به نقل از این فرد که نامی از او برده نشده می افزاید که تلفن همراه همه بازداشت شدگان توقیف شده و به آنها گفته اند که جهت پس گرفتن آن باید بعد از عید مراجعه کنند.

در پی شرکت ده‌ها هزار نفر در تظاهرات اعتراضی روز ۲۵ بهمن در شهرهای مختلف، که به دعوت میرحسین موسوی و مهدی کروبی صورت گرفت، "شورای هماهنگی راه سبز امید"، تشکل نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، با صدور فراخوانی خواستار برگزاری مراسم سراسری "بزرگداشت" کشته شدگان روز ۲۵ بهمن، در روز اول اسفند شد.

در روز یکشنبه اول اسفند معترضان به تجمعات پراکنده ای در تهران و چند شهر دیگر ایران دست زدند و این تجمعات در میان تدابیر امنیتی شدید و حضور بسیار گسترده نیروهای امنیتی، لباس شخصی و انتظامی برگزار شد.

خبرگزاری حقوق بشر ایران (هرانا) به نقل از یک شهروند تهرانی که پدرش در اعتراضات دیروز بازداشت شده است، از انتقال عده زیادی از این افراد به مقر فرماندهی انتظامی تهران بزرگ (فاتب) در حوالی میدان انقلاب خبر داده است.

این خبرگزاری همچنین به بازداشت تعدادی از فعالان دانشجویی از جمله حبیب فرحزادی و سهراب جعفری، از دانشجویان دانشگاه تهران اشاره کرده و می افزاید که هنوز از محل نگهداری آنها اطلاعی در دست نیست.

دانشجو نیوز، از دیگر وب سایت های خبری نزدیک به فعالان دانشجویی در ایران هم با انتشار خبری به بازداشت پنج نفر از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر توسط نیروهای سپاه پاسداران اشاره دارد.

سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی هم در ادامه خبرهای مربوط به بازداشت های دیروز، از سعیده عسگری و فرناز کمالی، به عنوان دو نفر از فعالان دانشجویی دانشگاه آزاد یاد کرده که دیروز توسط سرنشینان یک خودروی "سمند نقره ای" در حوالی میدان فلسطین تهران بازداشت شده اند و هنوز از محل نگهداری آنها اطلاعاتی در دست نیست.

برخی از وب سایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران از جمله ندای سبز آزادی نام محمد صادقی، فرزند آیت الله صادق خلخالی را هم در میان بازداشت شدگان اعتراضات اول اسفندماه آورده است.

سکوت در مورد اعتراضات اول اسفند

یک روز بعد از تجمعات اعتراضی در اول اسفند و در حالی که هنوز واکنش ها به تجمع های اعتراضی دیروز در ایران ادامه دارد خبرگزاری ها و سایت های خبری نزدیک به حکومت در ایران نسبت به آن سکوت کرده اند.

البته برخی خبرگزاری ها و سایت های وابسته به حکومت دیروز سعی کردند تا نشان دهند که شهر تهران برخلاف آنچه مخالفان دولت می گویند، آرام بوده است.

حضور گسترده نیروهای امنیتی و انتظامی و لباس شخصی ها به حدی بود که شاهدان عینی میزان آنها را با تجمع اعتراضی روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۸، که یکی از گسترده ترین تجمع های اعتراضی بعد از انتخابات بود، مقایسه کرده اند.

احمدرضا رادان، فرمانده نیروی انتظامی تهران که وضعیت امنیتی در تهران را عادی ارزیابی کرده، از کشف یک بسته حاوی مواد منفجره مجهز به چاشنی الکترونیکی و یک کلت کمری مجهز به صدا خفه کن خبر داده است.

دیروز مخالفان حکومت ایران به غیر از تهران در چندین شهر بزرگ دیگر نیز دست به تجمع زدند. بر اساس گزارش های رسیده به بی بی سی، این تجمع ها از تجمع های روز ۲۵ بهمن گسترده تر بوده است.

گزارش شده که بعضی از مناطق کردنشین از جمله مریوان، بوکان، سردشت و مهاباد هم صحنه درگیری بین نیروهای امنیتی و معترضان بوده است.

احمد رضا رادان، فرمانده نیروی انتظامی تهران در همین ارتباط به کشته شدن دو نفر از ماموران نیروی انتظامی استان کردستان اشاره کرده که شنبه شب بر اثر یک درگیری با "گروههای ضد انقلاب" کشته شده اند.