جبهه مشارکت حصر خانگی موسوی و کروبی را محکوم کرد

جبهه مشارکت
توضیح تصویر،

جبهه مشارکت از حق مردم در رفع حصر و زندان خانگی موسوی و کروبی حمایت کرده است

جبهه مشارکت ایران اسلامی با صدور بیانیه‌ای در روز جمعه ۶ اسفند (۲۵ فوریه)ضمن حمایت تلویحی از راهپیمایی های معترضان، "حصر و زندان خانگی" آقایان موسوی و کروبی را "غیرقانونی و ناجوانمردانه" دانست و آن را محکوم کرد.

در این بیانیه منتشر شده در روز جمعه ۶ اسفند (۲۵ فوریه) آمده است: "حصر رهبران جنبش سبز، مهندس میرحسین موسوی و حجت الاسلام و المسلمین کروبی، کوششی دیگر بر سر پوش گذاشتن برعمق بحرانیست که کودتاگران را احاطه کرده و در خود فرو برده است. آن ها با این اقدامات گمان می کنند می توانند جنبش سبز ملت ایران در نفی استبداد و بی قانونی را سرکوب کنند."

جبهه مشارکت در ادامه بیانیه خود "عواقب بازداشت سران جنبش سبز را متوجه مسئولین اصلی کشور" دانسته و نوشته است که اگر معترضان پاسخ مناسبی درباره نگرانی خود از رهبران جنبش سبز نبینند، حق خود می دانند تا به هر نحو حمایت خود را از رهبران خود ابراز دارند.

همزمان با ایجاد محدودیت ها و بی خبری از وضعیت میرحسین موسوی، مهدی کروبی، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی طی دو هفته گذشته، شخصیت ها و نهادهای نزدیک به رهبران مخالفان هشدار داده اند که در صورت تداوم حصر خانگی آنها، از هواداران خود خواهند خواست که دوباره به خیابان ها بیایند.

مجتبی واحدی، مشاور مهدی کروبی روز گذشته به بی بی سی فارسی گفت که در صورت ادامه بازداشت خانگی رهبران مخالفان و با توجه به "درخواست های مکرر هواداران جنبش سبز" در سه‌شنبه های باقی مانده از ماه اسفند معترضان به خیابان ها خواهند آمد.

درخواست شیرین عبادی از دبیر کل سازمان ملل

شیرین عبادی، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر در نامه‌ای به تاریخ ۶ اسفند (۲۵فوریه) از‌ بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد خواست که گزارشی از اتفاقات اخیر رخ داده در ایران را به شوای حقوق بشر سازمان ملل ارائه دهد.

توضیح تصویر،

شیرین عبادی خواستار این شده است که دبیر کل سازمان ملل گزارشی از وضعیت حقوق بشر ایران ارائه هد

در نامه خانم عبادی خطاب به بان کی مون آمده است: "آقای میر حسین موسوی به اتفاق همسرش خانم زهرا رهنورد در منزل خود زندانی شده‌اند و محل سکونت آن‌ها توسط نرده و درب آهنی محصور شده است. تلفن‌ها و اینترنت قطع شده و حتی برای دیدن فرزندان و خرید آذوقه اجازه خروج از منزل ندارند و غذای آن‌ها توسط مامورین امنیتی تهیه می‌شود که این امر نگرانی خانواده آن‌ها را فراهم ساخته است. همچنین آقای مهدی کروبی نیز در وضعیتی مشابه قرار دارد و به اتفاق همسرش در آپارتمان خود زندانی است و ارتباط با ایشان کاملا قطع شده است."

فشار‌ها بر مهدی کروبی و میرحسین موسوی، پس از انتشار فراخوان راهپیمایی روز ۲۵ بهمن، تشدید شده است و ماموران امنیتی طی دو هفته گذشته، این دو رهبر مخالفان دولت را به طور غیر رسمی تحت بازداشت خانگی قرار داده‌اند.

علاوه بر اين قطع خطوط تلفن و اينترنت منزل اين دو رهبر مخالفان دولت هم طى روزهاى گذشته برقرارى هر نوع تماس با آنان و مطلع شدن از وضعيت سلامت آنها را بسيار دشوار كرده است.

شیرین عبادی در ادامه نامه خود آورده است: "در راهپیمائی مسالمت آمیز ۲۵ بهمن متاسفانه دو جوان به اسامی صانع ژاله و محمد مختاری در خیابان‌های شهر تهران با شلیک گلوله کشته شدند. هم چنین در این روز تعدادی از راهپیمایان در تهران و شهرستان‌های مختلف در اثر ضربات مامورین حکومتی مجروح شده و بیش از یک هزار نفر در نقاط مختلف ایران دستگیر شدند که بیش از یک صد نفر از آنها همچنان در زندان هستند."

در ادامه این نامه خانم عبادی به کشته شدن یک دانشجو به نام حامد نور محمدی در شیراز و بازداشت تعدادی از تظاهرکنندگان در روز اول اسفند اشاره کرده است.

درخواست از سازمان ملل برای تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران

فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران نیز در بیانیه مشترکی از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستند تا گزارشگر ویژه‌ای را برای ایران مشخص کند.

آنها در بیانیه خود همچنین استفاده گسترده نیروهای امنیتی از خشونت علیه تظاهرکنندگان در روز اول اسفند را محکوم کردند.

عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر به بی‌بی سی فارسی گفت: "در ده روز گذشته سه نفر در تظاهرات مسالمت آمیز مردم ایران کشته شده‌اند. با توجه به تشکیل شورای حقوق بشر سازمان ملل از روز دوشنبه، درخواست کرده ایم آنها گزارشگر ویژه ای برای ایران تعیین کنند."

آقای لاهیجی گفت که متاسفانه اکنون بیش از هشت سال است که ایران گزارشگر ویژه حقوق بشر ندارد.

درخواست برای رفع حصر موسوی و کروبی

همزمان چند تشکل دانشجویی و دانشگاهی ایرانی خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای خواستار اعمال فشار بین المللی برای رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی شدند.

آنان در بیانیه خود نوشته‌اند: "مهدی کروبی و میرحسین موسوی را به اتهام درخواست راهپیمایی مسالمت آمیز که آزادی آن در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران به رسمیت شناخته شده است، بدون محاکمه و با نقض آشکار اصل ۳۲ قانون اساسی تحت حصر خانگی قرار داده‌اند."

این تشکل‌ها از مراجع بین المللی خواسته اند که تا با اعمال فشار دیپلماتیک بر دولت ایران، زمینه رفع حصر رهبران جنبش دموکراسی خواهی ایران را فراهم کنند.

درخواست از اتحادیه اروپا برای واکنش در برابر اتفاقات ایران

روز پنج شنبه ۲۴ فوریه هیات نمایندگی "جمعیت پشتیبانی از مبارزات مردم ایران"در دیدار با مقامات سوئدی، خواستار واکنش مناسب اتحادیه اروپا شدند.

نمایندگان این جمعیت با اشاره به سرکوب تظاهرات مردم توسط دولت ایران و افزایش فشار بر موسوی و کروبی از سکوت اتحادیه اروپا و دولت سوئد انتقاد کردند.

آنان به رئیس بخش خاورمیانه و مشاور سیاسی امور ایران در وزارت امورخارجه سوئد پیشنهاد کردند که با صدور بیانیه‌ای از سوی اتحادیه اروپا، رفتار دولت ایران را محکوم و سفیر این کشور را احضار کنند.

مسئولان وزارت امور خارجه سوئد در پاسخ گفتند که حوادث جهان عرب تا حدودی از تمرکز جهان غرب بر روی ایران کاسته است اما پیش از آن، کا‌ترین اشتون، از سوی اتحادیه اروپا در ارتباط با تظاهرات ۲۵ بهمن اطلاعیه ای صادر کرده است.

پس از فراخوان سران مخالفان ایران در حمایت از اتفاقات رخ داده در دو کشور تونس و مصر در ایران، تظاهرات اعتراض آمیزی در چند شهر ایران برگزار شد انجام شد که در آن سه نفر کشته و ده ها نفر بازداشت شدند.