ایران برنامه تخلیه سوخت نیروگاه بوشهر را تایید کرد

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که برنامه هسته ای این کشور، دارای مقاصد نظامی است اما ایران این اتهام را رد می کند
توضیح تصویر،

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که برنامه هسته ای این کشور، دارای مقاصد نظامی است اما ایران این اتهام را رد می کند

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، امروز (هفتم اسفند) گزارش مربوط به تخلیه سوخت نیروگاه هسته ای بوشهر را تایید کرده است.

آقای سلطانیه در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت: خروج سوخت از قلب رآكتور بوشهر با درخواست روسيه انجام می ‌شود.

وی گفت: "براساس درخواست روسيه كه مسئول تكميل نيروگاه اتمی بوشهر است، سوخت داخل قلب رآكتور برای انجام برخی آزمايش‌ ها و اقدامات فنی برای مدتی از قلب خارج می ‌شود."

آقای سلطانیه اضافه کرد که سوخت پس از انجام آزمایش ها مجددا در قلب رآکتور قرار می گیرد.

پیشتر، آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته بود که ایران قصد دارد سوخت نیروگاه هسته ای بوشهر را تخلیه کند.

به گفته آژانس، مقام های ایران روز چهارشنبه به این سازمان خبر دادند که می خواهند سوخت هسته ای را از قلب رآکتور نیروگاه تخلیه کنند.

آژانس می گوید که با ایران درباره "تدابیر ایمنی" لازم برای تخلیه سوخت رآکتور به توافق دست یافته است.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته:" ایران همواره ایمنی نیروگاه را با بالاترین استانداردهای جهانی در اولویت و مورد تاکید قرار داده است."

ایران قبلا تایید کرده بود که کرم اینترنتی استاکس نت کامپیوترهای کارکنان راکتور اتمی بوشهر را آلوده کرده، اما تاکید دارد که استاکس نت به سیستم های اصلی نیروگاه صدمه نزده است.

دمیتری روگوزن، نماینده روسیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در ماه ژانویه گفته بود استاکس نت ممکن بود فاجعه ای هسته ای مانند چرنوبیل در بوشهر به راه اندازد.

فرآیند سوخت گذاری رآکتور نیروگاه بوشهر در اوایل ماه دسامبر ۲۰۱۰ تکمیل شد و علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در سفر اخیرش به بوشهر گفته بود: "در راکتور این نیروگاه بسته شده و همه چیز آماده و مهیا است تا در آینده نزدیک برق تولید شود."

تکمیل طرح نیروگاه بوشهر بارها به تعویق افتاده و مشکلات فنی و مالی، دلیل تاخیر در راه اندازی این نیروگاه عنوان شده است.

رضا تقی زاده، کارشناس انرژی و مسائل هسته ای در مورد تخلیه سوخت راکتور نیروگاه هسته ای بوشهر به بخش فارسی بی بی سی گفت: نتیجه خارج کردن سوخت از کوره اصلی رآکتور بوشهر به هر علت فنی، می تواند تاخیر بیشتری در راه اندازی این راکتور باشد و این بایستی به نگرانی هایی که تا به حال باعث عدم راه اندازی و عدم تکمیل این نیروگاه شده، افزوده شود.

سوخت مورد نیاز نیروگاه توسط شرکت روسی طرف قرارداد ایران تامین می شود که در عین حال، مسئول خارج کردن و انتقال پس مانده سوختی اتمی نیز خواهد بود.

آمریکا و کشورهای غربی ساخت نیروگاه اتمی بوشهر را مغایر تعهدات هسته ای ایران ندانسته اند و از مشارکت روسیه در این طرح حمایت کرده اند.

واکنش به گزارش تازه آژانس

علی اصغر سلطانیه در واکنش به انتشار تازه ترین گزارش آژانس در باره فعالیت های هسته ای ایران گفته است که هیچ گونه فعالیت بازفرآوری در ایران وجود ندارد.

آقای سلطانیه گفت که آژانس بار ديگر بر انحراف نداشتن فعاليت هسته‌ ای ايران به اهداف نظامی تاكيد كرده است.

اما آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود گفته است اطلاعات جدیدی را از ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران به دست آورده است.

این آژانس در گزارشی که در اختیار خبرگزاری ها قرار گرفت، نوشته که ایران در رابطه با پاسخگویی به سوال های موجود درباره آزمایش های احتمالی برای ساخت کلاهک اتمی برای برنامه موشکی خود، با این آژانس همکاری نمی کند.

در این گزارش آمده است: از ماه اوت 2008، ایران حاضر نشده است درباره مسائل مربوط به ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای خود با آژانس صحبت کند یا اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار آژانس قرار دهد یا امکان دسترسی آژانس به اماکن یا افرادی را فراهم کند که بتوانند نگرانی های آژانس را مرتفع کنند.

این گزارش اضافه می کند: بر اساس تحلیل آژانس از اطلاعاتی که از اوت 2008 مورد توجه این آژانس قرار گرفته -از جمله اطلاعاتی که به تازگی دریافت شده - نگرانی های بیشتری نیز وجود دارد که آژانس می خواهد برایش روشن شود.

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که برنامه هسته ای این کشور، دارای مقاصد نظامی است اما ایران ضمن رد این اتهام، تاکید می کند که برنامه هسته ای اش کاملا صلح آمیز و هدف از آن، تولید برق است.

انتقاد از 'بدقولی روس ها'

در همین حال، حمیدرضا کاتوزیان، رییس کمیسیون انرژی مجلس ایران روز جمعه (ششم اسفند) از "بدقولی روس ها" در راه اندازی نیروگاه بوشهر انتقاد کرد.

وی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران، راه اندازی این نیروگاه مبهم توصیف کرد و گفت: روس ها در پروژه بوشهر یک و نیم برابر بیشتر پول گرفته اند و بدقولی آنان همچنان ادامه دارد."

آقای کاتوزیان گفت که"بدقولی و مسئولیت ناپذیری روس ها در پروژه بوشهر همچنان ادامه دارد."

به گفته رییس کمیسیون انرژی مجلس، "روس ها مرتبا در مورد راه اندازی این نیروگاه مانع تراشی می کنند و سازمان انرژی اتمی در این مورد ضعیف عمل کرده است."