تاکید دوباره احمدی نژاد بر ' فهم ایرانی' از اسلام

احمدی نژاد حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهوری ایران به وجود آمدن شخصیتی مانند آیت الله خمینی را نتیجه فهم ایرانیان از اسلام دانست

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران "شناخت ایرانیان از مفهوم ولایت" را بر اساس "فهم ایرانی از اسلام" دانست.

آقای احمدی‌نژاد روز پنج شنبه ۱۲ اسفند (۳ مارس) در لرستان گفت: "نتیجه این فهم از اسلام در طول ۱۴۰۰ سال فردی مانند امام خمینی است در حالیکه نتیجه اسلام دیگران، نتیجه دیگری است."

رئیس جمهور ی ایران در ادامه گفت: "ما به دنبال الگوی اسلامی ایرانی هستیم. اسلامی به این مفهوم که هدف و الگویمان اسلامی باشد و ایرانی به این مفهوم که با روش‌های ایرانی کشور را بسازیم که البته بحث دیگری به نام ‌اسلام ایرانی وجود دارد که آن را در جای دیگری باز خواهیم کرد."

سخنان آقای احمدی نژاد درباره نقش ایران و ایرانیان در اسلام و تمجید او از کوروش، شاه هخامنشی به عنوان نمونه مدیریت ایرانی در جهان، بارها با انتقاد های تندی رو به رو شده است.

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در نامه‌ای سرگشاده به محمود احمدی‌نژاد در تاریخ ده اسفند، از سخنان "ملی گرایانه" او انتقاد کرده و آن را "وهن اسلام و تمدن ایرانی" دانسته بود.

آقای توکلی که از نمایندگان سر‌شناس جناح اصولگرا در مجلس و از منتقدان شناخته شده دولت آقای احمدی‌نژاد است، از اینکه رئیس جمهوری ایران شهروندان این کشور را "تافته جدابافته" معرفی می‌کند و در مورد آنها سخنان "گزافه و غیر واقعی" می‌گوید، انتقاد کرد.

آقای احمدی نژاد در سخنان روز پنج شنبه خود انقلاب ایران را "مقدمه اتفاق عظیمی دانست" که پیامبران وعده آن را داده‌اند و آن "بازگشت بسوی خط اصیل الهی است."

او "علت فشارهای بین المللی در موضوع هسته‌ای را جلوگیری از تجلی‌گری اندیشه ایرانی دانست" و گفت: "نمی‌گذارند دنیا بفهمد با این اندیشه هم می‌توان دنیا را ساخت و هم مسیر رشد الهی را طی کرد."

منتقدان آقای احمدی‌نژاد می‌گویند که او و اطرافیانش با تأکید بر ملی گرایی ایرانی، از جمله تجلیل کم سابقه از کورش هخامنشی، قصد دارند آرای مخالفان حکومت مذهبی ایران را در انتخابات آینده ریاست جمهوری، به نفع طیف خود جذب کنند.

این گونه انتقاد‌ها به ویژه پس از آن شدت گرفت که اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر آقای احمدی‌نژاد از "مکتب ایرانی" در اسلام سخن گفت و آن را ستایش کرد.