پیکر 'مادر نجوم ایران' تشییع شد

آلینوش طریان

مراسم ترحیم آلینوش طریان، استاد بازنشسته نجوم دانشگاه تهران و از پایه گذاران اخترفیزیک ایران، برگزار شده است.

روز دوشنبه، ۱۶ اسفند (۷ مارس)، مراسم ترحیم آلینوش طریان، فیزیکدان ایرانی که به خاطر نقشی که در پیشبرد رشته اخترشناسی در این کشور ایفا کرده بود به "مادر نجوم ایران" شهرت داشت، در کلیسای مریم مقدس تهران برگزار و جنازه او از این محل تشییع شد.

این استاد سابق دانشگاه روز شنبه این هفته در سن نود سالگی در یک آسایشگاه سالمندان در تهران درگذشت.

آلینوش طریان، در سال ۱۲۹۹ خورشیدی (۱۹۲۰ میلادی) در یک خانواده ارمنی در تهران متولد شد و پس از گذراندن دوره ابتدایی در مدرسه ارامنه و دوره متوسطه در دبیرستان انوشیروان دادگر، برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه تهران شد.

خانم طریان در سال ۱۳۲۶ مدرک لیسانس خود را از دانشکده علوم دانشگاه تهران گرفت و پس از مدتی اشتغال در همان دانشکده، برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت.

وی در سال ۱۳۳۷ (۱۹۵۶) مدرک دکترای خود را از دانشگاه سوربن کسب کرد و پس از بازگشت به ایران، به تدریس در دانشگاه تهران پرداخت و در سال ۱۳۴۳ در همین دانشگاه به درجه استادی رسید.

او نخستین فیزیکدان زنی بود که در یکی از دانشگاه های ایران به این مقام علمی دست می یافت.

آلینوش طریان در دوره خدمت علمی خود به ریاست گروه تحقیقات خورشیدی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران رسید و نقشی مهم در تاسیس و ادامه کار رصدخانه فیزیک خورشیدی ایفا کرد.

این فیزیکدان ایرانی برای نخستین بار به تدریس موضوعات فیزیک خورشیدی و اخترفیزیک در دانشگاه تهران پرداخت.

خانم طریان در سال ۱۳۵۸ به درخواست خود بازنشسته شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، آلینوش طریان کتابخانه شخصی خود را به کتابخانه ملی ایران اهدا و خانه شخصی خود را به نفع دانشجویان ارمنی وقف کرده است.