بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران؛ ۱۸ اسفند

فضای صمیمی یا رقابت پشت پرده

روزنامه های امروز صبح تهران گزارش ها و اخبار انتخابات مجلس خبرگان را با اهمیت دیده و در صفحات اول خود نقل کرده اند، روزنامه های هوادار دولت که در روزهای گذشته منقد هاشمی رفسنجانی بودند امروز به دادن خبر انتخاب مهدوی کنی بسنده کرده اند و روزنامه های دیگر در ضمن خبر از قول رییس تازه مجلس خبرگان نوشته اند در حقیقت آقای هاشمی این پست را به من واگذار کرد. گزارش هائی از ترافیک تهران، احتمال ریزش سی و سه پل اصفهان و رسیدن قیمت کلیه به ده میلیون تومان در این روزنامه ها آمده است.

ماجرای مجلس خبرگان

جام جم از قول رییس مجلس خبرگان نوشته "ولایت فقیه ستون خیمه انقلاب است"، تهران امروز از "آغاز دوران جدید مجلس خبرگان" خبر داده، آفرینش و حمایت در تیتر اول خود "جا به جائی ریاست خبرگان در فضائی صمیمی" را آورده اند، آرمان نوشته "هاشمی انصراف داد، مهدوی کنی رییس خبرگان شد" و ابتکار در تیتر اول خود خبر داده "هاشمی ریاست خبرگان را به مهدوی کنی سپرد."

مردم سالاری نوشته در حالی که انتشار خبر غیبت آیت الله مهدوی کنی در اجلاس صبح دیروز خبرگان بسیاری را متعجب و دچار ابهام کرد، حضور وی با بیش از یک ساعت تاخیر این پرسش را به وجود آورده که چه خبر است.

این روزنامه گزارش داده اگرچه سخنرانی صبحگاهی آیت الله هاشمی رفسنجانی پایان یافته و نطق های دیگر اعضا آغاز شده بود، اما آیت الله مهدوی کنی هنوز در این اجلاسیه حضور نیافته بود. حجت الاسلام والمسلمین کعبی نماینده مجلس خبرگان که ظاهرا از قضایا مطلع بوده، در پاسخ به سوالی که به غیبت آیت الله مهدوی کنی اشاره داشت، گفت: آیت الله مهدوی کنی در راه هستند و حتما هم کاندیدا خواهند شد.

اما درباره علت حضور با تاخیر ایشان، دلیل احتمالی می تواند کسالت ایشان باشد، به ویژه که در جلسه هفته قبل جامعه روحانیت مبارز نیز آیت الله مهدوی بعد از مدتی بستری بودن در بیمارستان، با ویلچر به این جلسه رفته بود.

سیدعلی محقق در سرمقاله ابتکار نوشته دیگر باید عنوان «رئیس مجلس خبرگان» را از جلوی نام اکبر هاشمی‌رفسنجانی برداشت، همان‌گونه‌ که در طول ماه گذشته، در رسانه‌ها از او با عنوان «امام جمعه موقت تهران» نامی برده نشد. هاشمی‌رفسنجانی دیروز و در بزنگاهی دیگر از سال‌های پس از انقلاب سال ایران، تصمیمی تاریخی گرفت تا عرصه برای اختلاف‌افکنان بیش از این، باز و فراهم نماند. طی هفته‌های اخیر، طیفی از فعالان سیاسی با مهره‌چینی‌ها و رایزنی‌های بی‌سابقه، فضا را برای رقابت بی‌دلیل دو چهره سرشناس و ممتاز سال‌های متمادی مبارزه و انقلاب فراهم کرده بودند و آن انتخابات هیئت‌رئیسه خبرگان بود.

به نوشته این مقاله هاشمی هم‌اکنون فقط ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضویت معمولی در مجلس خبرگان را یدک می‌کشد و طی یک‌دهه‌ی گذشته، دو تجربه‌ی متفاوت از مواجهه و برخورد سیاسی تندروهای برنده در انتخابات ریاست‌جمهوری را از سر گذرانده است.

حق نشر عکس khabar safi
Image caption رییس جدید خبرگان. حسین صافی. روزنامه خبر

به نوشته ابتکار هاشمی در وضعیتی از رقابت با مهدوی‌کنی منصرف شد که به‌ گواه بسیاری از بزرگان حاضر در مجلس خبرگان، الزاماً بازنده‌ی حتمی این رقابت نبود. اما شکل ‌گرفتن این رقابت چیزی نبود که مطلوب وی و دلسوزان کشور باشد. حالا باید دید آیا پس از ترک ریاست خبرگان، باید منتظر کناررفتن او از کرسی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بود؟

رسالت در سرمقاله خود اشاره کرده که سرویس‌های نبرد نرم آمریكا و انگلیس و اسرائیل روی اختلاف بر سر ریاست مجلس خبرگان یك سناریو نوشته بودند كه پس از اعلام نتیجه این انتخاب عده‌ای عزا و عده‌ای هم جشن بگیرند. آنها شكاف بین روحانیت را یك اصل در نبرد نرم می‌دانند و روی آن سرمایه‌گذاری كردند. سخنان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در شروع جلسه آب سردی بر همه تحلیل‌ها ریخت و باب تازه‌ای از شناخت روحانیت و نوع رقابت آنها را در منظر جهانیان گشود.

به نوشته این روزنامه مردمسالاری دینی در ایران یك خط تمایز با مردمسالاری به قرائت لیبرال دموكراسی و سوسیال دموكراسی دارد و آن اینكه قرار است در مردمسالاری دینی خدا حاكم باشد نه یكی از اضلاع رقابت! اصولا اصحاب قدرت در اسلام مشروعیت خود را از خدا می‌گیرند لذا باید در فعل سیاسی آنها سلوك الهی تجلی داشته باشد.

از سعودی به بحرین

یک روز بعد از خبرهائی مربوط به ناآرامی ها در شهرهای سعودی که روزنامه های تهران گزارش دادند امروز کیهان از زبان مردم بحرین در تیتر اصلی خود نوشته "توپ، تانک، مسلسل دیگر اثر ندارد". گزارش هائی درباره نبرد نیروهای مدافع قذافی با مردم شورشی لیبی بخش های اصلی صفحات اخبار خارجی این روزنامه ها را تشکیل می دهند.

حق نشر عکس jame jam
Image caption کارتون علیرضا پاکدل. روزنامه جام جم

كلاف صد پیچ ‌ترافیك شب عید

مونا اسلامی بلده در سیاست روز نوشته پارکینگ به اندازه کافی وجود ندارد وعمده ترافیک مربوط به وقتی است که مردم برای خرید شب عید به دنبال جای پارک هستند و این می شود كه در این شب ها خیابان های پرخاطره تهران قفل تراز قبل می شوند و ترافیك سرسام آورتر از هر هنگام!

به نوشته این گزارش ماندن پشت ترافیک و اتلاف وقت به صورت یک اصل جدایی ناپذیر از زندگی تهرانیها در آمده است واگرچه هرساله دولت قولهایی برای رفع ترافیک تهران می دهد اما با نزدیک شدن به شب عید نه تنها این مشکل کم نمی شود بلکه این معضل افزایش نیزمی یابد.

محمد سالاروند شهروند تهرانی به خبرنگار سیاست روز گفته: برای رسیدن به کارها درماه پایانی سال و شب عید باید حداقل یک ساعت زودتر اززمان عادی حرکت کنی و این شانس را داشته باشی که در ترافیک شدید خیابانها گیرنکنی.

حق نشر عکس mehr
Image caption ترافیک شب عید. عکس از امید وهاب زاده. مهر

قیمت کلیه به 10 میلیون تومان رسید!

"افزایش حقوق کارمندان متناسب با افزایش تورم" در صدر اخبار مردم سالاری آمده، "شش سناریو برای تعیین قیمت گاز" تیتر اول خبر است، اوراق ارزی در بودجه عنوان اصلی دنیای اقتصاد، جهان صنعت از "افزایش هشت درصدی قیمت طلا در هشت ماه" خبر داده است.

آرمان نوشته بیماران کلیوی که بدنشان به دیالیز جواب نمی‌دهد مجبورند برای رها شدن از درد هر قیمتی را برای داشتن یک کلیه سالم پرداخت کنند. این وضعیت باعث شده در پی برخی توافقات پنهانی بین خریدار و فروشنده مبالغی تا سقف 10 میلیون تومان برای خرید یک کلیه پرداخت شود.

به گفته یک متخصص به این روزنامه فرهنگ استفاده از اجزای بیمار مرگ مغزی برای پیوند به بیماران هنوز در جامعه ایران آنطور که باید و شاید جا نیفتاده در نتیجه پیوند کلیه افراد زنده همچنان مورد توجه بیماران دیالیزی است. در 6 ماهه نخست امسال نیز حدود 800 نفر از بیماران دیالیزی کشور تحت عمل جراحی پیوند کلیه قرار گرفته‌اند که بر اساس پیش ‌بینی‌های صورت گرفته انتظار می‌رود این آمار در پایان سال به بیش از 2100 نفر برسد.

آرمان نوشته عده‌ای از افراد برای تامین نیازهای مالی خود به فروش کلیه خود اقدام می کنند. به طوری‌که در توافقات پنهانی با بیمار نیازمند کلیه، قیمت فروش یک کلیه به مرز 10 میلیون تومان هم رسیده. بازار خرید و فروش کلیه به رغم تمامی تمهیداتی که در نظر گرفته شده است همچنان داغ است. به طوری‌که آن دسته از بیماران نیازمند کلیه که از وضعیت مالی خوبی برخوردارند، قیمت کلیه را به مرز چند میلیون رسانده‌اند. اما بیمارانی که ندار هستند به ناچار مجبورند خانه و زندگی خود را حراج کنند تا شاید بتوانند یک کلیه برای خود بخرند.

خبرهای کوتاه

تشکر از برادران

به نوشته مردم سالاری با انصراف آیت الله هاشمی از انتخابات ریاست مجلس خبرگان، حملات بی سابقه و شدید سایبری چند روز اخیر به سایت آینده به طور موقت پایان یافت. این سایت گزارش داده از روز شنبه گذشته و در آستانه انتخابات هیات رییسه خبرگان، حملات سایبری ناشناخته شدیدی به سرور سایت آینده آغاز شده بود.

این حملات که حتی شرکت میزبان نیز از شناخت ماهیت آن ناتوان بوده است، احتمالا تکنولوژی جدیدی است که از سوی چینی ها در اختیار قرار داده شده است. به هر حال سایت آینده از اینکه حملات سایبری و مجازی خاتمه یافته تشکر کرده و نوشته همچنین از آیت الله هاشمی به دلیل انصراف خود از ریاست خبرگان که ظاهرا موجب التیام برادران شده و باعث گردیده تا حملات را پایان دهند، تشکر می نماید.

طلبکار سکته کرد

مردم سالاری نوشته مهندس عباس طاهری قراگوزلو 51 ساله که برای وصول 30 میلیارد تومان مطالبات شرکت استراتوس به اداره ذی حسابی وزارت راه مراجعه کرده بود، پس از مشاجره با ذی حسابان این وزارتخانه، دچار ایست قلبی شد و درگذشت.

براساس این گزارش متوفا درحالی برای وصول مطالبات شرکت استراتوس به وزارت راه رفته بود که مدیران این وزارت خانه بارها اعلام کرده بودند توانایی پرداخت بدهی خود را ندارند. این درحالی بود که شرکت معظم استراتوس از مدت ها قبل به دلیل افزایش فشارهای کارگری و فشار طلب کاران، دچار مشکلات زیادی برای ادامه راه شده بود.

آماری که از سوی اتاق بازرگانی اعلام شده نشان می دهد دولت حداقل 9 هزار میلیارد تومان به پیمانکاران بخش خصوصی بدهکار است که این بدحسابی، مشکلات زیادی برای بخش خصوصی ایجاد کرده است. شرکت استراتوس تنها شرکت عمرانی طلبکار دولت نیست که دچار بحران مالی شده است، شرکت های بزرگ دیگری هم هستند که از 5 ماه پیش نتوانسته به کارگران خود حقوق پرداخت کند.

کاهش نگران کننده آب سدهای تهران

مردم سالاری نوشته آب سدهای تهران در پایان هفته گذشته به 428 میلیون مترمکعب رسید که در مقایسه با زمان مشابه پارسال 25درصد کاهش داشت.

به گزارش این روزنامه این میزان در مقایسه با هفته پیش از آن نیز یک میلیون متر مکعب کاهش نشان می دهد. آب ورودی به سدهای تهران از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر) تاکنون 271 میلیون مترمکعب ثبت شده است که در مقایسه با هفته پیش از آن 14 میلیون متر مکعب افزایش نشان می دهد.

سدهای تامین کننده آب تهران شامل لار، طالقان، ماملو، کرج و لتیان است و آب موجود در مخازن آنها هم اکنون به ترتیب 12/5، 258،35، 87 و 35 میلیون مترمکعب است.

انتقادات جدید مداح مشهور

آرمان نوشته حاج منصور ارضی در مراسم زیارت عاشورای حسینیه صنف لباس فروشان تهران با اشاره به اینکه خدایا بوسیله امام زمان جمع كن سلیقه های مختلف را گفته ما، هم دولت را قبول داریم، هم مجلس را، هم قضاییه را و هم خبرگان را؛ اگر كسی هم علیه اینها حرف بزند تو دهنش می‌زنیم، اما شما ببینید خودِ اینها چه طوری دارند برای همدیگر می‌زنند! و همدیگر را اذیت می كنند! این وسط فقط مردم اذیت می شوند.

به گزارش این روزنامه مداح مشهور ادامه داده پول مردم و بیت المال را ببینید چه طور دارند خرج می كنند! می آیند و به حساب برخی امام جمعه ها می ریزند البته آنها هم عودت داده شده.

به نوشته آرمان وی بااشاره به قیام مردم كشورهای منطقه گفته باید حواستان باشد كه انقلاب مصر، تونس، لیبی و ... همه خوب است و باعث بیداری شده اما نباید گول بخورید كه بعضی ها مرتب می گویند كه «ظهور نزدیك است»! از زمان مصیبت بر حضرت زهرا گفته شده كه ظهور نزدیك است؛ قرآن هم فرموده كه ظهور نزدیك است؛ اما كی؟ فقط خدا می داند و بس. مراقب باشید كه گول نخورید.

کارتون روز

حق نشر عکس khabar
Image caption اثر فیروزه مظفری. روزنامه خبر