باهنر: 'مکتب ایرانی' عامل فتنه عظیم آینده است

محمدرضا باهنر حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای باهنر می گوید که اصولگرایان باید زیر چتر جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به وحدت برسند

در حالی که محمدرضا باهنر، یکی از نمایندگان پرنفوذ جناح اصولگرا در مجلس ایران از سر برآوردن "فتنه آینده" در میان اصولگرایان و توسط معتقدان به نظریه "مکتب ایرانی" خبر داده، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از این نظریه دفاع کرده است.

آقای باهنر امروز شنبه ۲۱ اسفند (۱۲ مارس) در اجلاس دبیران استان های حزب موتلفه اسلامی گفت: "فتنه آینده که در حال اوج گیری است، فتنه ای است که می خواهد از درون اصولگرایی در آید و بگوید اصولگرا است، اما حوزه های علمیه و شریعت را قبول ندارد. این فتنه عظیم در حال شکل گیری است و بیان مکتب ایرانی و تفکر لیبرال در مسائل فرهنگی در همین راستا است".

همزمان آقای احمدی نژاد در یک همایش بین المللی در موزه ملی ایران گفت: "این که بر روی ایران تأکید می کنیم، یک نوع ناسیونالیسم خودخواهانه نیست، بلکه یک مسئولیت و مأموریت برآمده از یک تاریخ مقاومت و ایستادگی است".

اصولگرایان منتقد دولت در ماه های اخیر به شدت از مطرح شدن عبارت "مکتب ایرانی" توسط اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر و یکی از نزدیک ترین یاران آقای احمدی نژاد، انتقاد کرده اند.

منتقدان می گویند که هواداران دولت با تأکید بر ملی گرایی ایرانی، از جمله تجلیل کم سابقه از کورش هخامنشی، قصد دارند که آرای مخالفان حکومت مذهبی ایران را در انتخابات آینده ریاست جمهوری، به نفع طیف خود جذب کنند.

اصولگرایان منتقد دولت و بسیاری از روحانیان سنتی همچنین از سیاست های فرهنگی آقای احمدی نژاد ناراضی هستند و آن را "لیبرالی" و "غیر اسلامی" توصیف می کنند.

آقای باهنر در این مورد گفته است: "اگر از مرجعیت، شریعت و روحانیت را از ولایت بگیریم، چیزی برای آن نمی ماند. کسانی را که به بهانه دفاع از ولایت، با روحانیت و مرجعیت مشکل دارند، محکوم می کنیم".

سخنان امروز آقای باهنر تازه ترین نشانه از بالا گرفتن اختلافات میان اصولگرایان سنتی و هواداران دولت است که به نظر می رسد از رقابتی زودهنگام برای کسب اکثریت کرسی های دوره بعدی مجلس ایران حکایت دارد.

اصولگرایان سنتی می گویند که هواداران دولت، به رهبری آقای رحیم مشایی، تبلیغات و سازماندهی گسترده ای را در شهرستان ها آغاز کرده اند و پول های کلانی در این راه خرج می کنند.

دو روز پیش حبیب الله عسگراولادی، یکی از اعضای کمیته سه نفره اصولگرایان برای انتخابات سال آینده مجلس ایران، گفته بود که آیت الله خامنه ای معتقد است اصلاح طلبان در این انتخابات شرکت می کنند و اصولگرایان نباید بیش از یک فهرست داشته باشند.

او گفته بود که نگرانی ها در مورد "سرازیر کردن پول به استان ها" باید از طریق "علما و بزرگان" به اطلاع رهبر ایران برسد.

آقای احمدی نژاد خود اعضای کمیته سه نفره اصولگرایان را معرفی کرده است تا برای وحدت اصولگرایان تلاش کنند، اما ظاهرا دامنه اختلافات میان هواداران او و اصولگرایان سنتی رو به گسترش است.

اشارات احمدی نژاد

به نظر می رسد که آقای احمدی نژاد در سخنان امروز خود عمدا عباراتی را به کار برده است که منتقدان اصولگرای او به آنها حساسیت دارند.

او به "تاریخ ۲۵۰۰ ساله" ایران اشاره کرده و گفته است که ایرانیان در این تاریخ "حتی در یک مقطع کوتاه، به دنبال تجاوز و تحقیر سایر ملت ها نبوده اند".

رئیس جمهوری ایران همچنین به "منشور کورش" اشاره کرده و گفته است که در این منشور، ظلم، برده داری، تحقیر انسان ها و چپاول حقوق ملت ها ممنوع شده است.

آقای احمدی نژاد گفته است که "عشق" خمیرمایه و ذات فرهنگ ایرانی است و "ملت ایران همواره به دنبال عدالت و عشق، نه تنها برای خود بلکه برای همه ملت ها بوده است".

به گفته او "ملت ایران، اگر نگوییم تنها ملت، بلکه جزو انگشت شمار ملت هایی است که همیشه داشته های خود را سخاوتمندانه با سایر ملت ها شریک شده است".

این در حالی است که منتقدان اصولگرای آقای احمدی نژاد دعوت دولت از سران ۱۲ کشور برای شرکت در مراسم نوروز سال ۱۳۹۰ را با جشن های "۲۵۰۰ ساله" دوران سلطنت محمدرضا پهلوی مقایسه می کنند، ستایش او از کورش هخامنشی و تأکید او بر محتوای منشور کورش را نمایشی می دانند، از "تأکید افراطی او بر محبت" گلایه دارند و می گویند که او در مورد فضیلت های ملت ایران اغراق می کند.

اخیرا احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران در نامه ای سرگشاده به آقای احمدی نژاد، سخنان "ملی گرایانه" او را باعث "وهن اسلام و تمدن ایرانی" دانسته بود.

چند نماینده مجلس شورای اسلامی، از جمله رئیس فراکسیون روحانیان مجلس هم در روزهای اخیر از احتمال طرح سئوال از رئیس جمهوری در مورد سیاست های فرهنگی دولت و عدم اجرای مناسب طرح "عفاف و حجاب" خبر داده بودند.

مطالب مرتبط