نگاهی به روابط هاشمی رفسنجانی و آیت‌الله خامنه‌ای

حق نشر عکس BBC World Service

با انصراف اکبر هاشمی رفسنجانی از نامزدی ریاست مجدد مجلس خبرگان رهبری و عدم انتخاب مجددش برای ریاست این نهاد که وظیفه اش نظارت بر کار رهبر جمهوری اسلامی ایران است، یک بار دیگر نگاه ها به روابط آیت الله علی خامنه ای و اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان دو چهره اصلی زنده در تشکیل جمهوری اسلامی ایران، معطوف شده است.

در این مقاله که در سه بخش تنظیم شده است، کوشش می شود تا ضمن گزارشی توصیفی از نگاه و رابطه آقای هاشمی رفسنجانی با آیت الله خامنه ای، علل توجیه کننده این نوع نگرش و تداوم آن بیان گردد.

تا پایان اصلاحات

حق نشر عکس BBC World Service

اکبر هاشمی رفسنجانی مى گويد: "ما از جوانى با هم بوديم. من پنج سال از ايشان بزرگتر هستم. اولين بار در درس آيت‌الله داماد، همديگر را ديديم. بعد هم با هم سفرى به كربلا رفتيم. خيلى صميمى شديم. از آن موقع به بعد غير از دوستى، محبت، همكارى و اعتماد نسبت به هم چيزى نداشتيم."

"من قبلا قوى‌تر از اين حرف را در نماز جمعه گفتم. شائبه‌اى بود كه ميان من و آيت‌الله خامنه‌اى اختلاف است. در زمان رياست‌جمهورى ايشان، من در نماز جمعه گفتم كه حاضرم كاغذ سفيد را امضا كنم و ايشان هر چه مى‌خواهند، بنويسند و از پيش تعهد مى‌كنم كه حرف ايشان را قبول دارم. اين را تعارف نمى‌كردم. در همه مراحل كسى را بهتر از ايشان نمى‌ ديدم."

متن کامل را بخوانید

پس از یک انتخابات بحث برانگیز

حق نشر عکس BBC World Service

در دوران انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ و پس از آن، اصلاح طلبان و چهره هاى شاخص جنبش سبز هر چه در توان داشتند براى اكبر هاشمى رفسنجانى كردند. برخى تا آنجا پيش رفتند كه آقاى هاشمى رفسنجانى را به عنوان يكى از "رهبران جنبش سبز" مطرح كردند و در طول ۲۰ ماه بعد هم در نقش مدافع و مبلغ تمام عيار او ظاهر شدند.

اينان تمام جهد خود را مصروف آن ساختند تا اكبر هاشمى رفسنجانى را فردى مخالف آيت الله على خامنه اى و در حال فعاليت عليه او نشان دهند.

متن کامل را بخوانید

علل و دلایل تبعیت هاشمی رفسنجانی از آیت الله خامنه ای

حق نشر عکس BBC World Service

تبیین روابط هاشمی رفسنجانی و آیت الله خامنه‌ای: چرا هاشمی چنین نسبتی با آیت الله خامنه‌ای دارد؟ چرا این نوع رابطهٔ یک سویه را تداوم می‌بخشد؟ هاشمی یکی از ارکان رژیم جمهوری اسلامی است. او در تمام زندگی‌اش مبارز کرد تا نظامی اسلامی در ایران مستقر شود. وقتی انقلاب پیروز شد، از‌‌ همان ابتدا، یکی از ارکان اصلی این نظام بود. او نمی‌تواند کاری کند که به این نظام آسیبی وارد آید.

اساس این نظام اصل ولایت فقیه است. به تعبیر دیگر، "نظام سلطانی فقیه سالار" است. ولی فقیه کنونی هم با کمک او بر سر کار آورده است. چگونه می‌تواند اقدامی صورت دهد که منجر به قتل فرزندش (نظام) خواهد شد؟ گذشتهٔ هاشمی و نظام و انقلاب یکی است.

متن کامل را بخوانید