نگرانی خانواده های زندانیان سیاسی زن از 'فاجعه انسانی' در رجایی شهر

معترض زن

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

در اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری، زنان حضور مهمی داشتند

گروهی از خانواده های زندانیان سیاسی زن در بازداشتگاه رجایی شهر طی نامه ای به صادق لاریجانی از ناامنی، تجاوز، قتل و مسائل بهداشتی ابراز نگرانی کرده اند.

در این نامه که روز یکشنبه در سایت های اصلاح طلب کلمه و سحام نیوز منتشر شده آمده است که بیش از 10 زندانی سیاسی زن در کنار حدود 200 زندانی دیگر زن با جرایم مختلفی از قبیل قتل، قاچاق و دزدی نگهداری می شوند و همه این جمعیت تنها یک سرویس بهداشتی و یک حمام برای استفاده دارند.

این نامه می افزاید: "در چندین مورد زندانیان جوان تر پس از اینکه از سوی زندانیان شرور به انحاء مختلف مورد تجاوز قرار گرفته اند، از سوی آنان به قتل رسیدند."

خانواده های این زندانیان نوشته اند که اکنون فردی در همسایگی اتاق زندانیان سیاسی نگهداری می شود که تاکنون سه زندانی را پس از تجاوز به قتل رسانده و با این وجود مسئولین زندان تاکنون اقدامی برای تامین امنیت زندانیان نکرده اند.

آنها گفته اند هرگاه یکی از زندانیان سیاسی به حمام می رود، دو نفر دیگر باید بعنوان مراقب پشت در حمام باشند تا مورد حمله قرار نگیرد.

در این نامه از صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه پرسیده شده است: "آیا عزیزان ما که به جرم داشتن اندیشه های متفاوت محکوم به حبس و تبعید شده اند، در این زندان محکوم به مرگ تدریجی اند؟ آیا آنچه در بند زنان زندان رجایی شهر اتفاق می افتد، یک فاجعه انسانی نیست؟ ... آیا جرم عزیزان ما بیش از اندیشیدن است؟"

فرشته قاضی روزنامه نگار و فعال حقوق بشر که خود نیز مدتی در ایران زندانی بوده می گوید اتهام های اکثر این ده زندانی "محاربه" و "ارتباط با سازمان مجاهدین خلق" بوده و حکم آنها تبعید بوده و به همین دلیل به زندان رجایی شهر منتقل شده اند.

بسیاری از فعالان و معترضان سیاسی در ایران می گویند دولت ایران به دروغ آنها را متهم به ارتباط با گروه هایی همچون سازمان مجاهدین خلق می کند.

در قانون اساسی ایران جرم سیاسی تعریف نشده است و حکومت ایران همواره گفته است که زندانی سیاسی ندارد، بلکه این افراد زندانی "امنیتی" هستند.

فرشته قاضی می گوید قوه قضائیه ایران با استناد به این موضوع، اصل تفکیک زندانیان و جدا نگهداشتن زندانیان سیاسی را از زندانیان شرور نمی پذیرد.

وی که با خانواده های بسیاری از زندانیان رجایی شهر در تماس بوده به بی بی سی فارسی گفت که زندان رجایی شهر تبعیدگاه محکومان شهرهای مختلف است که زندانی عادی نیستند و این ده زندانی سیاسی زن نیز بعنوان تنبیه و محکومیت "مضاعف" به این بازداشتگاه فرستاده شده اند.

در پایان نامه خانواده های این ده زندانی خطاب به رئیس قوه قضائیه گفته شده: "شما احتمالا در تدارک گذران تعطیلات نوروزی خود هستید، ما شبها و روزهایمان را با این ترس میگذرانیم که آیا می توانیم هفته بعد، دختران و زنانمان را سالم از پشت شیشه ها در سالن ملاقات مشاهده کنیم؟"

پیش از این نیز برخی زندنیان و یا چهره های سیاسی به آقای لاریجانی نامه های سرگشاده نوشته و خواهان حفظ استقلال این قوه قضائیه و رسیدگی به نقض حقوق بنیادین زندانیان شدند.

در آبان گذشته محمد نوری زاد یکی از زندانیان سیاسی طی نامه ای به صادق لاریجانی نوشت که ماموران وزارت اطلاعات سرش را در "چاه مستراح" فروکردند تا از او "اقراری بگیرند که برحقانیت اعتراض ما خط بکشد و پایه لرزان قدرت حاکمیت را مستحکم کند."

اما رئیس قوه قضائیه تاکنون از سیاست های حکومت پیروی کامل کرده و چندی پیش به مخالفان سیاسی هشدار داد:"نظام اسلامی در عین رافت و صبرپیشگی، هیچگاه ضربه به آرمان های اصیل انقلاب اسلامی، تضعیف نظام و اخلال در امنیت کشور و خدشه در حیثیت نظام را تحمل نمی کند. "