اعتراض نمایندگان مجلس به دعوت پادشاه اردن به ایران

ملک عبدلله دوم و رحیم مشایی

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

دیدار اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد (سمت چپ) با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن برای دعوت او به ایران

چند تن از نمايندگان مجلس ایران، از دعوت ملك عبدلله دوم، پادشاه اردن به این کشور براى حضور در جشن نوروز انتقاد كرده اند.

احمد توكلى و علیرضا زاکانی از نمايندگان تهران و حشمت الله فلاحت پيشه نماينده اسلام آباد غرب كه از احتمال حضور پادشاه اردن در ایران انتقاد كرده اند، مى گويند اين دعوت با تحولات منطقه همخوانى ندارد.

اشاره اين دو نماينده مجلس به بالا گرفتن اعتراض شهروندان اردنى به وضعيت سياسى و اجتماعى كشورشان است كه در پى تحولات در تونس و مصر به وقوع پيوسته است.

احمد توكلى كه رئيس دفتر پژوهش هاى مجلس نيز هست گفته "اين روزها مردم اردن كه اكثريتشان را فلسطينيان تشكيل مى‌دهند، دست به تظاهرات زده‌اند، در اين شرايط چه دليلى دارد كه يك دست‌نشانده سازمان جاسوسى آمريكا كه مورد مخالفت مردمش است به بهانه نوروز به ايران دعوت شود."

آقاى توكلى اين دعوت را غيرانقلابى خوانده و حشمت الله فلاحت پيشه نيز خواستار دعوت از "نماينده واقعى مردم اردن" به ايران شده است.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

ملک عبدالله دوم در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی به ایران سفر کرده بود

ملك عبدالله دوم پادشاه اردن، چند ماه پيش از سوى محمود احمدى نژاد براى شركت در جشن نوروز كه قرار است در منطقه باستانى تخت جمشيد در نزديكى شيراز برگزار شود، به ايران دعوت شده است.

برخی از منابع خبری در ایران از جمله علیرضا زاکانی دیگر نماینده مجلس این کشور می گویند که پادشاه اردن برای سفر به ایران اعلام آمادگی کرده است.

در صورتی که این سفر انجام شود، دومین دیدار ملک عبدالله دوم از ایران است. در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی و تنش زدایی از سیاست خارجی ایران با کشورهای عربی، ملک عبدلله دوم که تازه به سلطنت رسیده بود به دعوت رئیس جمهور وقت ایران از این کشور دیدار کرد.

این دیدار روابط دو کشور را بهبود بخشید اما پس از آنکه ملک عبدلله نسبت به تشکیل "هلال شیعی" و بهره برداری ایران از آن هشدار داد، روابط دو کشور دوباره رو به سردی گذاشت.

محمدرضا پهلوی و شاه حسین (پادشاه پیشین اردن) روابط دوستانه ای با یکدیگر داشته اند، وقوع انقلاب اسلامی در ایران روابط دو کشور را سرد کرد اما مناسبات سیاسی ایران و اردن طی سه دهه گذشته برقرار مانده است.

پيام دعوت آقاى احمدى نژاد را اسفنديار رحيم مشايى رئيس دفتر او در جريان سفر به امان پايتخت اردن تسليم پادشاه اين كشور كرده بود.

اين سفر در زمان خود باعث بروز ناخرسندى منوچهر متكى وزير امور خارجه وقت ايران شد.

دعوت پر واکنش

برخى از منابع خبرى ايرانى اطلاع داده بودند كه آقاى متكى با انتقاد از حذف وزارت امور خارجه ايران از برخى از تحركات بين المللى دولت اين كشور، از سفير ايران در اردن خواسته بود، نارضايتى وزارت امور خارجه را از سفر آقاى رحيم مشايى به اردن نشان دهد.

همزمان با انجام اين سفر، منوچهر متكى كه در ماموريت ديپلماتيك ديگرى در سنگال در حال ديدار با مقامات اى كشور و ابلاغ پيام آقاى احمدى نژاد به رئيس جمهور سنگال بود، از سمت خود عزل شد. نحوه عزل آقاى متكى از سوى محمود احمدى نژاد انتقاد هاى داخلى بسيارى برانگيخت و دولت سنگال نيز در اعتراض به عزل وزير خارجه ايران در آستانه ملاقات با رئيس جمهورى اين كشور، سفير خود را از تهران فرخواند كه بعدا با ميانجيگرى تركيه به ايران بازگشت.

هرچند دعوت از پادشاه اردن براى سفر به ايران از مراحل ابتدايى آن خبرساز بوده و واكنش هاى متعددى را در پى داشته است اما مقام هاى دولتى ايران نسبت به احتمال لغو اين دعوت، واكنشى از خود نشان نداده اند.

دولت ايران اعلام كرده است كه از ۲۰ رئيس جمهور و پادشاه براى شركت در جشن نوروز در تخت جمشيد دعوت كرده كه تاكنون ۱۲ شخصيت بلندپايه به اين دعوت جواب مثبت داده اند.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

اعتراض منوچهر متکی (نفر ایستاده در عکس) به حضور اسفندیار رحیم مشایی (نفر اول از راست) در اردن و دعوت از پادشاه این کشور، به عزل او منجر شد

از زمان ثبت جشن نوروز در رديف ميراث معنوى جهانى در سازمان ملل متحد، كه يك سال پيش انجام شد، دولت ايران تلاش كرده تا پيشتاز برگزارى اين جشن به شكل منطقه اى و جهانى باشد.

در سال دوم رياست جمهورى محمد خاتمى، دولت وى در صدد برگزارى جشن نوروز در تخت جمشيد برآمد اما برخلاف اعلام جزئيات اين جشن، آيت الله خامنه اى طى يك سخنرانى عمومى، با برگزارى جشن نوروز در تخت جمشيد مخالفت كرد و عملا مانع از برگزارى آن شد.

از زمان استقرار جمهورى اسلامى ، رهبران ايران ملى گرايى و هرگونه مظاهر آن را در تضاد با اسلامگرايى خوانده اند و با آن مبارزه كرده اند اما دولت محمود احمدى نژاد در سال هاى اخير گرايش كم سابقه اى به آيين هاى باستانى و ملى ايرانى نشان داده است.

برخى از مخالفان دولت و منتقدان آن برگزارى جشن نوروز را در تخت جمشيد با حضور رهبران كشورهاى مختلف، يادآور جشن هاى گراميداشت ۲هزار و پانصدمين سالگرد شاهنشاهى ايران توصيف مى كنند كه در اواخر دوران حكومت پهلوى در تخت جمشيد برگزار شد.