ابراهیم یزدی از زندان آزاد شد

ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران
Image caption ابراهیم یزدی، یکی از قدیمی ترین فعالان سیاسی در ایران محسوب می شود

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی از آزادی ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران خبر داده است.

این خبرگزاری در خبری کوتاه نوشت که آقای یزدی صبح امروز از زندان آزاد شده است.

این خبرگزاری می گوید آقای یزدی از دبیرکلی نهضت آزادی کناره گیری کرده است.

در بیانیه یک خطی که این خبرگزاری به نقل از ابراهیم یزدی منتشر کرده، آمده است: "بدین وسیله استعفای خود را از پست دبیرکلی نهضت آزادی ایران اعلام می‌دارم."

هنوز منابع خبری مرتبط با نهضت آزادی یا خانواده آقای یزدی در باره این خبر اظهارنظری نکرده اند.

قرار بود هفته پیش او به اتهام اقدام علیه امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و بنیانگذاری نهضت آزادی ایران محاکمه شود. این در حالی است که او از بنیانگذاران این حزب سیاسی نیست و بعدا به آن پیوسته است.

ماموران امنیتی سال گذشته و در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، ابراهیم یزدی را که در بیمارستان بستری بود، بازداشت و چند روز بعد، آزاد کردند.

آقای یزدی بار دیگر در روز عاشورا و هنگام شرکت در مراسمی در خانه یکی از اعضای نهضت آزادی بازداشت شد، اما مقامات قضایی دو ماه بعد با مرخصی او برای انجام عمل قلب باز موافقت کردند.

اوایل مهرماه سال جاری، آقای یزدی که برای شرکت در یک مراسم ترحیم به اصفهان سفر کرده بود، بار دیگر در آن شهر بازداشت و پس از انتقال به تهران زندانی شد.

آقای یزدی هشتاد سال سن دارد و از وضع جسمی مساعدی برخوردار نیست و بازداشت او اعتراضاتی را به دنبال داشته است.

او چندی پیش به بیمارستان منتقل شد و پس از انتقال دوباره به اوین، خبری در مورد انتقالش به یک "خانه امن" که زیر نظر دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی است، منتشر شد.

نهضت آزادی نزدیک به پنجاه سال قبل تاسیس شد اما پس از سالهای آغازین انقلاب ایران و حضور اعضاء این تشکل در دولت موقت، فعالیت اعضاء آن با مشکل مواجه بوده است و محل منازعه قرار داشته است.

این گروه سیاسی به استناد نامه ای منسوب به آیت الله خمینی، که پس از درگذشت او منتشر شد، از فعالیت منع شده است، هر چند برخی شخصیت های سیاسی درباره استناد پذیری این نامه ابراز تردید کرده اند.

مطالب مرتبط