برگزاری جشن جهانی نوروز در کاخ سعد آباد تهران

جشن جهانی نوروز (عکس از خبرگزاری مهر)

منبع تصویر، mehrnews

توضیح تصویر،

جشن جهانی نوروز در مجموعه فرهنگی سعد آباد برگزار شد

دومین "جشن جهانی نوروز" با حضور رئیس جمهوری ایران و برخی از سران کشورهای منطقه در مجموعه سعد آباد تهران آغاز به کار کرده است.

این مراسم دارای بخش های مختلفی فرهنگی و هنری از کشورهایی نظیر تاجیکستان، افغانستان، عراق، ارمنستان است.

دولت ایران پیشتر اعلام کرده بود که جشن جهانی نوروز را در تخت جمشید با دعوت از تعدادی از روسای جمهوری و دیگر مقام های کشورهای منطقه برگزار خواهد کرد. مقام های دولتی نیز از دعوت سران ۱۲ کشور برای شرکت در این مراسم در جشنواره نوروز سال ۱۳۹۰ خورشیدی خبر داده بودند.

اما این برنامه انتقادهای متعددی را بویژه از سوی اصولگرایان به همراه داشت.

پیش از آغاز سال جدید، نمایندگان مجلس ایران در تذکر کتبی به محمود احمدی نژاد خواستار لغو دعوت از پادشاه اردن برای شرکت در جشن نوروز شدند. علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم گفت که این کمیسیون در انتظار لغو رسمی سفر پادشاه اردن به ایران است.

این در حالی است که رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در همان زمان اعلام کرد که دعوت از ملک عبدالله دوم پادشاه اردن ماه ها پیش از آغاز اعتراض ها در اردن صورت گرفته بوده است.

جامعه روحانیت مبارز شیراز نیز در نامه ای به محمود احمدی نژاد خواستار لغو جشن جهانی نوروز شد و آن را به " نوعی عقب گرد فرهنگی از فرهنگ اصیل اسلامی" تشبیه کرد.

شمار دیگری از منتقدان نیز تصمیم به برگزاری این مراسم را همزمان با کشته شدن شیعیان معترض در بحرین توسط دولت این کشور، نامناسب عنوان کرده و خواستار لغو آن شدند.

برخی دیگر از مخالفان برگزاری این مراسم نیز نفس بزرگداشت نوروز در تخت جمشید را یاد آور برگزاری جشن های ۲۵۰۰ ساله در دوران حکومت پهلوی دانسته و آن را به عنوان ترویج ملی گرایی توسط محمود احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، مورد انتقاد قرار دادند.

گروهی از منتقدان نیز می گویند هواداران دولت با تاکید بر ملی گرایی ایرانی قصد دارند تا آرای مخالفان حکومت مذهبی ایران را در انتخابات آینده ریاست جمهوری به نفع طیف خود جذب کنند.

دومین جشن جهانی نوروز در حال حاضر در بخش های مختلف در حال برگزاری است. رو نمایی از دو عروسک عمو نوروز و ننه سرما در مراکز زیر مجموعه معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد از جمله برنامه های این مراسم است.

از زمان ثبت جشن نوروز در رديف ميراث معنوى جهانى در سازمان ملل متحد، كه يك سال پيش انجام شد، دولت ايران تلاش كرده تا پيشتاز برگزارى اين جشن به شكل منطقه اى و جهانى باشد.

در سال دوم رياست جمهورى محمد خاتمى، دولت وى در صدد برگزارى جشن نوروز در تخت جمشيد برآمد اما برخلاف اعلام جزئيات اين جشن، آيت الله خامنه اى طى يك سخنرانى عمومى، با برگزارى جشن نوروز در تخت جمشيد مخالفت كرد و عملا مانع از برگزارى آن شد.

از زمان استقرار جمهورى اسلامى ، رهبران ايران ملى گرايى و هرگونه مظاهر آن را در تضاد با اسلامگرايى خوانده اند و با آن مبارزه كرده اند اما دولت محمود احمدى نژاد در سال هاى اخير گرايش كم سابقه اى به آيين هاى باستانى و ملى ايرانى نشان داده است.