رهبر مخالفان بحرین خواستار عدم دخالت ایران شد

معترضان بحرینی حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان خواستار محدود شدن قدرت پادشاه اردن یا برکناری او هستند

در پی اتهامات دولت بحرین دایر بر اینکه اعتراضات اخیر این کشور توسط ایران سازمان دهی شده، علی سلمان رهبر مخالفان در بحرین از ایران خواسته است در امور داخلی این کشور دخالت نکند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای سلمان همچنین از ایران و عربستان سعودی، قدرت های رقیب منطقه ای، خواست از بحرین برای دست زدن به جنگی نیابتی استفاده نکنند.

او روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: "ما ایران را ترغیب می کنیم در امور داخلی بحرین دخالت نکند."

او همچنین گفت: "از عربستان سعودی می خواهیم نیروهای 'سپر شبه جزیره' را خارج کند... ما نمی خواهیم بحرین نبردگاه عربستان سعودی و ایران باشد."

راشد بن عبدالله علی خلیفه وزیر کشور بحرین روز چهارشنبه گفت که 24 نفر از جمله 4 پلیس در ناآرامی های یک ماه اخیر در این کشور کشته شده اند.

او این ناآرامی ها را به گروه حزب الله لبنان نسبت داد.

روابط بحرین و ایران در هفته های اخیر به شدت متشنج شده است. دو کشور سفرای خود را فراخوانده و هر کدام اقدام به اخراج یک دیپلمات کرده اند.

ایران به شدت از برخورد دولت بحرین با معترضان و همچنین اعزام نیروهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی به آنجا برای حمایت از دولت بحرین انتقاد کرده است.

بحرین این انتقادها را دخالت در امور داخلی خود خوانده است.

تظاهرکنندگان خواستار اصلاحات گسترده سیاسی در این نظام پادشاهی هستند.

ائتلاف شیعه مخالفان خواهان یک سلطنت مشروطه و سایر اصلاحات دموکراتیک است، اما سایر گروه ها می خواهند که سلسله پادشاهی سنی این کشور ساقط شود.

ناظران می گویند که کشورهای عربی و ایران هر دو سعی دارند نتیجه تحولات بحرین را به نفع خود تغییر دهند، با این حال در مورد میزان نفوذ کشورهای خارجی در تحولات این کشور تردید هست.

اعتراضات بحرین روز 14 فوریه با شعار مقابله با تبعیض از سوی شیعیان این کشور - که 70 درصد جمعیت را تشکیل می دهند - شروع شد. حاکمان بحرین سنی مذهب هستند.

آن اعتراضات با سرکوب خشن روبرو شده است و تعدادی کشته شده اند.

برخی ناظران می گویند که در طرفداری شیعیان بحرین از ایران اغراق شده است.

مطالب مرتبط