مجلس ایران به عربستان و امارات هشدار داد

مجلس ایران
Image caption کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران درباره 'عواقب' حضور نظامی عربستان و امارات در بحرین هشدار داده است

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، برای دومین بار با انتشار بیانیه ای خطاب به عربستان سعودی و امارات متحده عربی به حضور نیروهای نظامی این کشورها در بحرین اعتراض کرده و درباره "عواقب" احتمالی آن هشدار داده است.

پیشتر مجلس ایران خواستار سرنگونی سه دولت عربی از جمله دولت بحرین شده بود.

تازه ترین بیانیه کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، حضور نیروهای نظامی عربستان و امارات را "اشغال" خاک بحرین توصیف و آن را یادآور اشغال نظامی کویت توسط صدام حسین رهبر سابق عراق دانسته است.

در جریان تظاهرات ضد دولتی در بحرین که از حدود یک ماه پیش آغاز شده، نیروهایی از کشورهای منطقه از جمله صدها تن از نیروهای عربستان سعودی وارد بحرین شده اند.

مقامات بحرین از شورای همکاری خلیج فارس که عربستان سعودی هم یکی از اعضای آن است درخواست اعزام نیروی کمکی کرده بودند.

گفته می شود که هدف از حضور این نیروها در بحرین، حفظ امنیت تاسیسات نفت و گاز و مالی این کشور است.

گروه های مخالف دولت بحرین می گویند که هرگونه مداخله نیروهای خارجی را به مثابه اشغال کشورشان تلقی می کنند.

مقام های دولتی ایران هم از آغاز اعتراض های ضد دولتی در بحرین خواستار به رسمیت شناخته شدن حق اعتراض مخالفان شده اند و سرکوب دولتی مخالفان را محکوم کرده اند.

Image caption ایران در دوره های مختلف تاریخی بر سرزمین بحرین حاکمیت داشته است

از جمله کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در تازه ترین بیانه خود، از دولت بحرین و سایر کشورهای عربی که اعتراض های ضد دولتی در آن بالا گرفته، خواسته است تا "به جای کشتار مردم خود اجازه دهند براساس اصول مردمسالاری و براساس اصل رای مردم، سرنوشت آنها رقم بخورد."

بیانیه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران تحولات اخیر در کشورهای منطقه از جمله تحولات جاری در لیبی را یادآور شده ه و آن را "مبارزه مردم در جهت دستیابی به آزادی و مردم سالاری" خوانده اما اشاره ای به تحولات در سوریه و سرکوب مخالفان دولت که خواستار اصلاحات اساسی در ساختار حکومت این کشور هستند نکرده است.

سوریه از متحدان اصلی ایران محسوب می شود و روابط دو کشور طی ۳۲ سال گذشته به یکدیگر بسیار نزدیک بوده است.

هرچند مقام های دولتی و رسانه های حکومتی ایران در برابر حوادث سوریه سکوت کرده اند اما از زمان آغاز اعتراض ها در بحرین روابط ایران با این کشور به سرعت رو به سردی و بحران گذاشته است.

بحرین مواضع مقام های دولتی ایران در برابر حوادث این کشور را دخالت در امور داخلی خود می داند. دو کشور سفرای خود را از تهران و منامه فراخوانده و هر کدام اقدام به اخراج یک دیپلمات از کشور متقابل کرده اند.

بحرین همچنین پرواز هواپیماهای شرکت هواپیمایی دولتی خود را به مقصد ایران و بالعکس متوقف کرده است.

تنش به وجود آمده در روابط ایران و بحرین دومین بحران سیاسی میان دو کشور طی دو سال گذشته است.

Image caption چندی پیش در جریان سفر وزیر خارجه بحرین به ایران، موافقنامه امنیتی دو کشور تمدید شد

آن زمان گفته های علی اکبر ناطق نوری، رئیس پیشین مجلس ایران درباره بحرین که این کشور را "استان چهاردهم ایران" در گذشته خوانده بود، واکنش شدید دولت بحرین و تنش در روابط دو کشور را در پی داشت.

در پی انتشار این سخنرانی، بحرین مذاکرات مربوط به معامله گازی با ایران را لغو کرد اما دولت ایران با اعزام وزیر کشور و سپس وزیر امور خارجه و دعوت از پادشاه بحرین برای سفر به تهران در صدد پایان دادن به عواقب سخنرانی آقای ناطق نوری برآمد.

ایران در دوره های مختلفی از تاریخ بر بحرین تسلط داشته اما در سال ۱۳۵۰ با میانجیگری سازمان ملل متحد و در پی نظرسنجی از ساکنان این سرزمین که با نظارت نهادهای بین المللی انجام شد، به مالکیت بر این جزیره پایان داد و استقلال بحرین را به رسمیت شناخت.

بحرین روابط گرمی با آمریکا دارد و ستاد فرماندهی ناوگان پنجم آمریکا در منامه، پایتخت این کشور، مستقر است.

در عین حال ایران و بحرین هم موافقتنامه امنیتی امضا کرده اند که به تازگی مدت اجرای آن برای یک دوره ۵ ساله تمدید شده است.

موافقتنامه امنیتی بین دو کشور شامل همکاری در زمینه های مبارزه با مواد مخدر، جرایم سازمان یافته و تروریسم و تشکیل کمیته های مشترک همکاری است.

مطالب مرتبط