به روز شده:  13:05 گرينويچ - شنبه 02 آوريل 2011 - 13 فروردین 1390

روابط خارجی ایران

عربستان: ایران در امور کشورهای منطقه دخالت نکند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

در پی انتشار بیانیه نمایندگان مجلس ایران در انتقاد از حضور نیروهای نظامی عربستان در بحرین، دولت عربستان در واکنشی شدید اللحن از ایران خواست که از "دخالت در امور کشورهای منطقه" خودداری کند.

یکی از مقامات دولت عربستان دیشب به خبرگزاری دولتی این کشور گفت: "بیانیه نمایندگان مجلس ایران نمونه ای از دخالت عمدی این کشور در امور کشورهای منطقه و نادیده گرفتن استقلال و تمامیت ارضی آنها است".

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، روز پنجشنبه یازدهم فرودین ماه ۱۳۹۰، برای دومین بار با انتشار بیانیه ای خطاب به عربستان سعودی و امارات متحده عربی به حضور نیروهای نظامی این کشورها در بحرین اعتراض کرده و درباره "عواقب" احتمالی آن هشدار داده بود.

نمایندگان مجلس ایران در این بیانیه نوشته بودند: "بازی با آتش به نفع عربستان نیست".

در جریان تظاهرات ضد دولتی در بحرین که از حدود یک ماه پیش آغاز شد، نیروهایی از کشورهای منطقه از جمله صدها تن از نیروهای عربستان سعودی وارد بحرین شدند.

مقامات بحرین از شورای همکاری خلیج فارس که عربستان سعودی هم یکی از اعضای آن است درخواست اعزام نیروی کمکی کرده بودند.

'کشف شبکه جاسوسی در کویت نشانه دخالت ایران در منطقه'

اکنون این مقام دولتی عربستان سعودی در پاسخ به اتهام وارد شده از سوی نمایندگان مجلس ایران، ضمن اشاره به کشف یک شبکه جاسوسی در کویت، ایران را به زیر پا گذاشتن "معیارهای همسایگی" متهم کرده است.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، پنجشنبه یازدهم فرودین ماه ۱۳۹۰، برای دومین بار با انتشار بیانیه ای خطاب به عربستان سعودی و امارات متحده عربی به حضور نیروهای نظامی این کشورها در بحرین اعتراض کرده و درباره "عواقب" احتمالی آن هشدار داده بود. در بخشی از این بیانیه آمده: "بازی با آتش به نفع عربستان نیست"

روز سه شنبه هفته گذشته گزارش شد که یک دادگاه کیفری در کویت دو شهروند ایرانی و یک شهروند کویتی را به جرم جمع آوری و انتقال اطلاعات حساس نظامی به سپاه پاسداران ایران، به اعدام محکوم کرده است.

در پی صدور این حکم شیخ محمد الصباح، وزیر خارجه کویت روز پنجشنبه اعلام کرد که سه دیپلمات ایرانی را به اتهام رابطه داشتن با این شبکه جاسوسی، "عنصر نامطلوب" شناخته و اخراج می کند.

اما مقامات ایرانی طرح موضوع شبکه جاسوسی ایران در کویت را "سئوال برانگیز" خوانده و هرگونه ارتباط این شبکه با ایران را رد می کنند.

مقام های دولتی ایران از آغاز اعتراض های ضد دولتی در بحرین خواستار به رسمیت شناخته شدن حق اعتراض مخالفان شده اند و سرکوب دولتی مخالفان را محکوم کرده اند.

در طرف مقابل، دولت بحرین ایران را به دست داشتن در سازماندهی اعتراضات اخیر در این کشور متهم می کند.

معترضان عمدتا شیعیان بحرینی هستند که با وجود اکثریت داشتن در این کشور، تحت حکومت اقلیت سنی قرار دارند و می گویند که حقوق آنها نادیده گرفته می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.