ایران: ایتالیا ماهواره مصباح یک را به بهانه تحریم تحویل نمی دهد

موشک سفیر 2 ایران حق نشر عکس none
Image caption ایران قبلا ماهواره امید که می گوید در داخل ساخته شد را با سفیر 2 راهی فضا کرده است

رئیس سازمان فضایی ایران می گوید این کشور درحال فشار بر ایتالیا برای تحویل گرفتن ماهواره "مصباح یک" است که در سال 2005 توسط یک شرکت ایتالیایی ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، حمید فاضلی گفت: "درحال حاضر ماهواره برهای موجود توان این را دارد که ماهواره مصباح یک را به فضا پرتاب کنند اما متاسفانه به بهانه های مختلف از جمله تحریم ها و قطعنامه ها این ماهواره در اختیار ایران نیست و کشور ایتالیا هم به همین بهانه مصباح را به ما برنمی گرداند."

او گفت که ایران رایزنی هایی را جهت پس گرفتن ماهواره آغاز کرده است.

به گفته او قرار بود این ماهواره در مهر ماه سال 1384 با موشک روسی "کوزموس-3 ام" به فضا پرتاب شود "با این حال با خلاف وعده ها و کارشکنی قدرت های فضایی دیگر این ماهواره پس از شش سال هنوز در انتظار پرتاب است."

"مصباح یک" یک ماهواره مخابراتی به وزن 75 کیلوگرم و ابعاد 50 در 50 در 70 سانتیمتر مکعب توصیف می شود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از چند وبسایت تخصصی می نویسد که ایتالیا پروانه صادرات مواد مورد استفاده در چنین پروژه هایی را لغو کرده است زیرا اکنون مشمول تحریم های بین المللی علیه ایران در ارتباط با برنامه های اتمی این کشور است.

ایران بعدا ساخت مصباح 2 را در داخل کشور آغاز کرد که مقام های ایرانی امیدوارند در سال جاری میلادی پرتاب شود.

ایران که برنامه های فضایی اش را در سال های اخیر در اولویت قرار داده است قصد خود برای پرتاب چند ماهواره ارتباطی یا نظارتی در ماه مارس 2012 را اعلام کرده است.

این کشور در سال 2009 اولین ماهواره ساخت داخل به نام "امید" را با موشک سفیر 2 پرتاب کرد که با واکنش غرب روبرو شد.

از آنجا که فناوری به کار گرفته شده در موشک های فضایی مشابه موشک های دوربرد نظامی است، برنامه فضایی ایران باعث نگرانی هایی در غرب شده است.

ایران هرگونه اتهام در مورد نظامی بودن برنامه اتمی اش را رد می کند.