دانشگاه آکسفورد ادعاها علیه مهدی هاشمی را رد کرد

مهدی هاشمی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای هاشمی می گوید که تحقیقات در مورد نحوه پذیرش او دو-سه ماه به طول انجامیده است

دانشگاه آکسفورد اعلام کرد که برای ادعاهای مطرح شده در مورد نحوه پذیرش مهدی هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی در مقطع دکترای این دانشگاه مبنایی نیافته است.

در بیانیه کوتاه این دانشگاه آمده است: "سر پیتر نورث (مسئول تحقیق در مورد ادعاهای مطرح شده در مورد آقای هاشمی)، اتهامات وارده در مورد نحوه پذیرش دانشجوی دکترای مورد نظر را بررسی کرده و مبنایی نیافته است که دانشگاه آکسفورد بر اساس آن اقدام قانونی علیه این دانشجو انجام دهد".

همزمان آقای هاشمی با انتشار بیانیه ای که نسخه ای از آن در اختیار بی بی سی قرار گرفت، توضیحاتی را در مورد اتهامات وارد شده به خود ارائه کرد.

به نوشته او، هدف از مطرح شدن این اتهامات "آلوده کردن نام خانواده هاشمی" بوده و اتهامات توسط کسانی مطرح شده است که "فلسفه وجودی خود را در توهمات و بهتان به دیگران می بینند".

آقای هاشمی نوشته که پس از گذراندن یک پروسه طولانی و ۹ ماهه، شامل بررسی مدارک تحصیلی و پروپوزال (طرح پایان نامه) و همچنین "چندین مصاحبه با اساتید مربوطه" موفق به دریافت پذیرش دانشگاه آکسفورد شده است.

پیش تر کاوه موسوی، یکی از محققان در دانشگاه آکسفورد گفته بود که آقای هاشمی شرایط ادامه تحصیل در این دانشگاه را نداشته و از جمله فاقد تسلط لازم بر زبان انگلیسی و سوابق علمی و کاری مرتبط و کافی است.

آقای هاشمی در بیانیه خود توضیح داده است که در دبیرستان جزو شاگردان برجسته بوده، با کسب رتبه ۲۹ در کنکور سراسری ایران در رشته مهندسی مخابرات وارد دانشگاه تهران شده و فوق لیسانس مهندسی انرژی خود را هم از دانشگاه صنعتی شریف گرفته است.

به نوشته آقای هاشمی، او در دوره ای برای تحصیل به کشور استرالیا رفته و پس از مطالعه زبان انگلیسی، وارد دانشگاه دولتی کانبرا شده، اما در پی حمله گروهی از مخالفان جمهوری اسلامی به منزلش، استرالیا را ترک کرده است.

آقای هاشمی ضمن اشاره به مسئولیت ها و سوابق تحقیقاتی خود در سازمان مهندسی و تأسیسات دریایی وزارت نفت، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و مرکز تحقیقات علمی دانشگاه آزاد، نوشته است که این سوابق در پذیرش او در دوره دکترای دانشگاه آکسفورد موثر بوده است.

مطالب مرتبط