انتقال دو زندانی سیاسی به انفرادی در اوین و محدودیت ارتباطات زندانیان رجایی‌شهر

حق نشر عکس wiki
Image caption تلفن‌های زندانیان سیاسی در زندان رجایی‌شهر قطع شده است

بر اساس آخرین خبرها از وضعیت زندانیان سیاسی در ایران، دو فعال دانشجویی زندانی در اوین به سلول انفرادی منتقل شده‌اند و تعدادی از زندانیان رجایی شهر اعلام کرده اند که در صورت عدم تغییر رفتار نیروهای امنیتی با زندانیان و خانواده های آنها اعتصاب غذا می کنند.

بهاره هدایت و مهدیه گلرو، دو فعال دانشجویی زندانی در اوین، از روز شنبه، ۲۰ فروردین و بدون ذکر دلیل از طرف مقامات مسئول به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند.

در عین حال، اخبار روشنی در باره وضعیت زندانیان سیاسی در رجایی‌شهر که اعلام کرده بودند از روز یکشنبه، ۲۱ فروردین، اعتصاب غذا خواهند کرد، منتشر نشده است.

در بیانیه‌ای که روز جمعه، ۱۹ شهریور ماه، در سایت‌های نزدیک به مخالفان دولت ایران منتشر شد، به نقل از زندانیان زندان رجایی‌شهر اعلام شد که از روز یکشنبه تا زمان تغییر رفتار کارگزاران امنیتی و قضایی با زندانیان و خانواده‌های آنها، دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

"اعتراض به احضارها، بازداشت‌ها، تهدیدات و فشارهای وارد بر خانواده‌های زندانیان صنفی، سیاسی و حقوق بشر و فشارها و محدودیت‌های غیرقانونی و غیرانسانی تحمیل‌شده بر صدها زندانی سیاسی و غیرسیاسی و همبستگی با فخرالسادات محتشمی‌پور" از دلایل این اعتصاب غذا اعلام شده است.

فخرالسادات محتشمی‌پور، همسر مصطفی تاج‌زاده و عضو حزب مشارکت است که از روز دوشنبه، پانزدهم فروردین، در زندان اعتصاب غذا کرده است.

منصور اسانلو، رسول بداقی، عیسی سحرخیز، حشمت طبرزدی، مهدی محمودیان، کیوان صمیمی، رضا رفیعی، جعفر اقدمی، علی عجمی، مجید توکلی و بهروز جاوید از جمله زندانیان رجایی‌شهر هستند که بیانیه اخیر را امضا کرده‌اند.

پروانه اسانلو، همسر منصور اسانلو، رئیس زندانی هیات مدیره سندیکای شرکت اتوبوسرانی و حومه و از جمله امضاکنندگان این بیانیه، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که به جز روزهای پنجشنبه که روزهای ملاقات با زندانیان است، هیچ روز دیگری، نمی‌توان با این زندانیان در تماس بود و از آنها خبر گرفت.

پیش از این، خبرهایی از قطع تمام تلفن‌های بند ۳۵۰ زندان اوین منتشر شده بود و گفته می‌شود که تلفن‌های زندانیان سیاسی رجایی شهر هم قطع شده است و امکان ارتباط تلفنی با آنها وجود ندارد.

خانم اسانلو یادآور شد که منصور اسانلو باید روزانه داروهایش را مصرف کند و اعتصاب غذای احتمالی می‌تواند وضعیت جسمانی نامناسب او را بدتر کند.

به جز محدودیت ارتباط تلفنی با زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر، وکلای تعدادی از آنها به بی‌بی‌سی فارسی گفتند که امکان ملاقات با موکلانشان را ندارند و فقط خانواده‌های این زندانیان در ملاقات‌هایی که هفته‌ای یکبار انجام می‌شود، می‌توانند از وضعیت آنها باخبر شوند.

به گفته محمدرضا فقیهی، وکیل مهدی محمودیان، از دیگر زندانیان امضاکننده بیانیه اخیر، زندانیان رجایی‌شهر از نظر شرایط زیست و نوع ارتباطاتشان با جهان خارج در وضعیت مناسبی نیستند.

او اضافه کرد: "به اغلب این زندانیان اجازه مرخصی، حتی در ایام نوروز داده نشده، تلفن‌هایشان قطع است و ملاقات‌های هفتگی با خانواده‌ها، تنها راه ارتباطی آنها به شمار می‌رود. ضمن آن که وضعیت بهداشتی و درمانی در زندان رجایی‌شهر چندان مناسب نیست و برخی از زندانیان نیاز دارند که برای مداوا به مراکز درمانی خارج از زندان منتقل شوند، ولی با این انتقال موافقت نمی‌شود."

این وکیل دادگستری تاکید دارد که "با توجه به مواردی از اعتصاب که پیش از این انجام شده‌اند، در بیشتر موارد اعتصاب زندانیان باعث بهبود شرایط نشده است."

در قوانین ایران، اعتصاب غذای زندانیان پیش‌بینی نشده است، ولی به گفته کارشناسان مسایل حقوقی، مسئولیت حفظ جان زندانی، در هر وضعیتی به عهده مقامات زندان است و این مقامات هر زمان که متوجه اعتصاب غذای زندانیان شوند، باید وضعیت سلامت آنها را تحت نظر داشته باشند.

مطالب مرتبط