منتظران ظهور؛ مستند سازی درباره امام دوازدهم شیعیان

  • محمد رهبر
  • روزنامه نگار
گروه مبشران ظهور  فیلمی جنجالی درباره امام دوازدهم شیعیان ساخته است

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

گروه مبشران ظهور فیلمی جنجالی درباره امام دوازدهم شیعیان ساخته است

آنچنان که منابع حکومتی در ایران خبر داده اند، بعد از گذشت چند ماه از پخش گسترده سی دی ظهور بسیار نزدیک است، مسوولان امنیتی تصمیم گرفته اند تا از توزیع و پخش آن جلوگیری کنند.

"علی اصغر سیجانی" مسوول گروه مبشران ظهور و تهیه کننده وکارگردان و مجری این فیلم است.

آقای سیجانی بنابر گفته خودش ۱۲ سال است به کار تحقیق درباره پدیده ظهور و نشانه های آخر الزمان پرداخته و عاقبت به این نتیجه رسیده که سید خراسانی همان رهبر جمهوری اسلامی و شعیب صالح، محمود احمدی نژاد است.

این گروه بعدها به این نتیجه رسید که از فضای اینترنت استفاده کند که هزینه کمتر و فایده بیشتر داشته باشد و به گفته سیجانی چرا باید اجازه داد که همیشه دشمنان از این امکان استفاده کنند.

وبلاگ "ظهور نزدیک" است با هدف قرینه سازی روایت های ظهور به راه افتاد و در اندک زمانی بیندگان بسیاری پیدا کرد و عاقبت فیلتر شد.

اما گروه مبشران ظهور دست بردار نبودند و سایتی به راه انداختند که اخبار ظهور را در ستونی با عنوان "شمارش معکوس" پیگیری می کرد. مقالات مفصل اثبات سید خراسانی بودن آیت الله خامنه ای و شعیب صالح بودنِ احمدی نژاد برای اولین بار در همین سایت منتشر شد.

'شاید این جمعه بیاید'

بنابر روایات شیعه، امام دوازدهم در نیمروزِ جمعه ای که ممکن است در نوروز یا ماه رمضان و یا روزعاشورا باشد و در سالی فرد، ظهور خواهد کرد.

روایت ظهورِ موعود در روز جمعه، در تبلیغات رسمی جمهوری اسلامی ، کاملا معتبر گرفته شده است و هر هفته شبهای جمعه و تا ظهر فردا، برنامه هایی از شبکه های تلویزیون دولتی ایران پخش می شود، با این احتمال که ممکن است، روز آدینه آن اتفاق بزرگ رخ دهد.

برنامه "به سوی ظهور" از معروفترین برنامه های تلویزیون ایران در این باره است، که حوالی ظهر جمعه، پخش می شود و به علائم ظهور و بیان وظایف منتظران می پردازد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

محمود احمدی نژاد از زمان قدرت گرفتن به عنوان شهردار تهران، یکی از مبلغان نزدیکی ظهور امام دوازهم شیعیان بوده است

این برنامه سعی می کند تا با بیان آنچه از نظر تهیه کنندگان، فسادی عالمگیر است و ارائه آمار از زلزله ها و حوادث طبیعی به بیندگان تذکر دهد که در دوران آخر الزمان به سر می برند.

پخش شعرخوانی "محمد رضا آقاسی" با کلیپی غم انگیز جمعه ها از سوی شبکه های صدا و سیما متداول است و مثنوی این شاعر، درباره امام دوازدهم به معروفترین شعرش تبدیل شده است. مثنوی که ظهور موعود را هر هفته و به جمعه ها انتظار می کشد: خبر آمد خبری در راه است/ سر خوش آن دل که از آن آگاه است/ شاید این جمعه بیاید شاید/ پرده از چهره گشاید شاید

محمدرضا آقاسی، سال ۱۳۸۴ خورشیدی درگذشت و فرصت نکرد تا ببیند که در سالهای بعد، این موضوع به یقینی در بین منتظران ظهور تبدیل شده است. از سال ۸۲ و زمانی که محمود احمدی نژاد به شهرداری تهران انتخاب شد، پدیده نزدیک بودن ظهور در تبلیغات رسمی فزونی گرفت.

این قرائت از روایات شیعه ظهور امام دوزادهم را نه برهه ای در ناکجا آبادِ زمان، بلکه در همین سال های نزدیک می داند.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

بنابر روایات شیعه، امام دوازدهم در نیمروزِ جمعه ای که ممکن است در نوروز یا ماه رمضان و یا روزعاشورا باشد و در سالی فرد، ظهور خواهد کرد

محمود احمدی نژاد، تمامی سخنرانی ها و کنفرانس های خبری اش را با دعای ظهور آغاز می کند و حتی در آخرین حضورش در سازمان ملل و شهریور ماه سال گذشته، از امام دوازدهم شیعیان با ذکر نام یاد کرد، آن هم در میانِ سران و دولتمردانِ کشورهای جهان، که قریب به اتفاق آنها نه شیعه بودند و نه مسلمان.

آقای احمدی نژاد بشارت داد که به زودی دنیا شاهد اتفاقات بزرگی خواهد بود و حوادث رو به سوی برپایی دولت جهانی عدل و خداپرستی دارد. گسترش مسجد جمکران و بنیاد های دولتی که مساله ظهور را آنچنان که اعلام کرده اند به صورت علمی دنبال می کنند، از آغاز دولت احمدی نژاد سیری شتابنده گرفت و همین موسسه مبشران ظهور نیز در سال ۸۴ اعلام وجود کرد.

انتشار کتاب و جزوه ها و اقلامِ صوتی و تصویری که همه به گونه ای علائم آخر الزمان را نشانه گذاری می کنند، در بازرا کساد کتاب ایران پر رونق است. انتشارات مسجد جمکران به نوبه خود بیشترین کتابها را در این زمینه به چاپ رسانده و جدای از تاریخچه مسجد و دلیل قداستش که بارها منتشر شده است، کتابهایی که سرگذشت کسانی است که به حضور امام غایب رسیده اند از خواندنی های جذابِ مومنین به امام زمان است.

در کنار مسجد جمکران که قداستش به واسطه تبلیغات حکومتی و حضور مکرر رهبر جمهوری اسلامی از سوی دستگاه های فرهنگی حکومت اثبات شده به نظر می رسد، مکان های دیگری نیز دیده می شود.

در قم، کوه سفید در چند کیلومتری مسجد جمکران قداستی یافته است با این مدرک که بنابر روایات، دامنه کوه در زمانه ظهور پادگان نیروی نظامی موعود خواهد شد.

از سویی دیگر دو سالی است که بانیان مسجد محدثین در بابل و شمال ایران مدعی شده اند که این مسجد هم چند صد سال پیش به دستور امام زمان ساخته شده است و به آن جمکران ثانی لقب داده اند. به واسطه دور بودن مسجد جمکران قم از شمال ایران، مسجد محدثین بابل توانسته است بسیاری از زائران جمکران را در همان مازندران و بابل جذب کند.

گرچه دوسال پیش علی اکبر ناطق نوری، رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی، از مدعیان قداستِ مسجد محدثین، انتقاد مفصلی کرد و آنها رابه ترویج خرافات متهم ساخت، اما این مسجد همچنان معتبر مانده و از تعداد زائران آن کاسته نشده است.

ولی اماکن بی جانِ مقدس، هیچ گاه جای انسانهای مقدسی که به زیارت موعود و در عصر غیبت رسیده اند را نخواهد گرفت. اینکه چه کسانی امام دوازدهم را درک کرده اند و توانسته اند او را ببینند، فهرست طویلی است که بنا بر کتابهای منتشر شده در ایران بسیاری از روحانیان را شامل می شود.

در تازه ترین روایت های دیدار، گفته شده است که رهبر جمهوری اسلامی نیز به دیدار نائل آمده است.

مهدی احدی از مدرسین حوزه علمیه قم که به تفسیر قرآن و درس اخلاق اشتغال دارد، اعلام کرده که آیت الله خامنه ای ، امام زمان را ملاقات کرده است و این خبر را از قول کاظم صدیقی امام جمعه تهران شنیده است. نسخه دیداری و شنیداری این گفته ها مهم در اینترنت موجود است و بازدید کننده فراوان دارد.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

در فیلم مبشران ظهور، آیت الله علی خامنه ای یکی از یاران امام دوازدهم شیعیان در هنگام ظهور معرفی شده است. دفتر آیت الله خامنه ای به این موضوع واکنشی نشان نداده است

با اینکه دیدار با موعود شیعه، ادعای بزرگی است و بنابر آنچه فقیهان می گویند لازم است تا تکذیبی شود، اما تا کنون نه دفتر رهبر جمهوری اسلامی و نه کاظم صدیقی، این خبر را تکذیب نکرده اند.

سکوت آیت الله علی خامنه ای درباره خبرهای این چنینی و عنوان سید خراسانی که سالهاست در میان علاقمندانش پسوند نام رهبری است، دلیلی است که به گفته علی اصغر سیجانی نشان می دهد که کشف گروه منتظران ظهور و قرینه سازی شخصیت های روایت های آخر الزمانی، از سوی رهبر جمهوری اسلامی پذیرفته شده است.

ظهور صغری

بنابر آنچه در سایت "ظهور بسیار نزدیک" است آمده است، جهان در دوران ظهور صغری به سر می برد، به این معنا که علائم آمدنِ موعود شیعه رخ داده است. بنا بر فرضیه ظهور و تطبیق روایات شیعه که زحمت تحقیق آن را گروه مبشران ظهور و محقین لبنانی کشیده اند، آغاز پر شتاب اتفاقات با مرگ ملک عبدالله، پادشاه عربسان سعودی است.

فرض گرفته شده است که آیت الله خامنه ای سید خراسانی دست راست امام دوازدهم شیعیان است و احمدی نژاد سردار و فرمانده کل قوای سپاه سید خراسانی است. با این احتساب دیگر شخصیت های روایی نیز معلوم شده اند و دبیرکل حزب الله لبنان سید حسن نصر الله، لقب سید یمانی گرفته است.

بر اساس باور گردانندگان این سایت، مرگ پادشاه سعودی تمامی منطقه آشفته خاورمیانه را برهم خواهد ریخت و بنابر پیشگویی ها بعد از ملک عبدالله چنان هرج و مرجی در عربستان حکمفرما می شود که اصولا با ظهور موعود در کنار کعبه، حکومتی از آل سعود باقی نیست تا با امام شیعیان برخوردی کند.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

ملک عبدالله دوم، شاه اردن در در روایت "مبشران ظهور" با نام سُفیانی مشخص شده و بر اساس این روایت قرار است تا به تمامی همسایگانش حمله کند و در آخر کار از محمود احمدی نژاد یعنی شعیب صالح شکست را پذیرا شود

شخصیت های منفی ظهور هم مشخص شده اند و سرآمد آنان، ملک عبدالله دوم، شاه اردن است که با نام سُفیانی مشخص شده و قرار است تا به تمامی همسایگانش حمله کند و در آخر کار از محمود احمدی نژاد یعنی شعیب صالح شکست را پذیرا شود.

آنچنان که علی اصغر سیجانی، دهم فروردین ماه و در مشهد متذکر شده گویا این علم تطبیق روایات با وقایع معاصر را شیعیان لبنانی ابداع کرده اند و سر سلسله این علم، روحانی لبنانی "علی کورانی" است که سایت منتظران ظهور از او به عنوان علامه کورانی یاد کرده است.

سیجانی سال گذشته دیداری با این روحانی ظهورپژوه داشته و در این مصاحبه شیخ علی کورانی، سید خراسانی بودن آیت الله خامنه ای و شعیب صالح بودنِ محمود احمدی نژاد را تایید کرده است.

بنا بر آنچه آقای سیجانی و دوستانش می گویند شمارش معکوس برای ظهور سریع آخرین امام شیعیان آغاز شده است. اما به نظر می رسد فیلم ظهور بسیار نزدیک است، شمارش معکوس برخورد با گروه مبشران ظهور را نیز نزدیک کرده است.

روایت ها سند نداشت

فیلم ظهور بسیار نزدیک است در ۷۵ دقیقه به دست مخاطبان رسیده است. دو مجری که یکی علی اصغر سیجانی و دیگری بانویی چادر به سر است پس از شرح آنچه ستمهای آمریکا و اسرائیل و فساد در دنیا می شمرند، روایات ظهور را شرح می دهند و مجری محجبه بر روی نقشه خاورمیانه با نشانه ای خط سیر نیروهای سفیانی و خط مقدم جبهه خودی و شعیب صالح را نمایان می کند و آنگاه روایات اندک و کلی شیعیان درباره شعیب صالح، یکایک با صورت و سیرتِ آقای احمدی نژاد تطبیق داده می شود.

این تطبیق البته جنجالی میان دیگر موسسات مهدویت شناسی ایران برپا کرد و مرکز تخصصی مهدویت که زیرمجموعه حوزه علمیه قم است، در بیانیه ای گفت که این فیلم به کلی جعلی است و این قبیل ادعاها ممکن است اصل ظهور منجی را در نظر شیعیان خدشه دار کند.

روحانیان این مرکز حوزوی پس از آن یکایک اظهار نظر کردند و فیلم را مورد نقد قرار دادند. اما در کنار تمام نقدهای روحانیان که از منظر روایات و حرمتِ ادعاهای کارگردان فیلم بود.

نقد حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان در این روزنامه، به نوعی سخره آمیز به شمار می رفت. آقای شریعتمداری نوشته بود که این چگونه شعیب صالحی است که از سفیانی دعوت به دیدار می کند.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

بر اساس باور گردانندگان سایت مبشران ظهور، مرگ پادشاه سعودی تمامی منطقه آشفته خاورمیانه را برهم خواهد ریخت. این روایت معتقد است با ظهور موعود در کنار کعبه، حکومتی از آل سعود باقی نیست تا با امام شیعیان برخوردی کند

اشاره نماینده آیت الله خامنه ای در روزنامه کیهان، به دعوت محمود احمدی نژاد از شاه اردن بود. نقدها همچنان ادامه دارد و در آخرین اظهار نظرها، حسن معلمی از مدرسین حوزوی اعلام کرده است که این فیلم اعتقادات را سست می کند.

بااین حال هنوز خبری از روحانیان بلند پایه و مراجع تقلید قم نشده است تا دستاورد مبشران ظهور را تکفیر کنند.

از دولت احمدی نژاد هم که همه این جنجال بر سر قدیس خواندن رئیس دولت است، صدایی شنیده نشده و تنها اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور، در قبال سوالی در این باره، به کلی از وجود چنین فیلمی اظهار بی اطلاعی کرده است.

ولی به نظر می رسد که علی اصغر سیجانی و دوستانش عقب نشسته اند. موسسه مبشران ظهور در اطلاعیه ای اعلام کرده است که در ساخت این فیلم مشاوره های لازم با اکابر حوزوی صورت نگرفته و در برخی جاها اسناد ضعیفی ارائه شده است.

با این حال در این اطلاعیه اشاره ای نشده است که آیا آنها همچنان محمود احمدی نژاد را شعیب صالح می دانند یا خیر.