اختلاف ایران و زیمنس بر سر حمله استاکس‌نت

مقر زیمنس
توضیح تصویر،

مقر اصلی زیمنس در شهر مونیخ آلمان

یک مقام ایرانی خواستار پیگیری حقوقی علیه شرکت آلمانی زیمنس شده است که به گفته او در مورد حمله رایانه ای علیه تاسیسات اتمی ایران مسئول است.

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل ایران می گوید: "مسئولان فنی و اجرایی باید نسبت به نرم افزار اسکادای زیمنس که بستر فعالیت ویروس استاکس نت را فراهم کرده است، پیگیری حقوقی انجام دهند."

نرم افزار اسکادا، ساخت شرکت زیمنس، یکی از شناخته شده ترین سیستم های مدیریت صنعتی در جهان است که در تاسیسات صنعتی بزرگ و پیچیده و از جمله در تاسیسات اتمی ایران به کار گرفته می شود.

کارشناسان می گویند که کرم اینترنتی استاکس نت برای حمله به تأسیساتی که با این نرم افزار مدیریت می شوند طراحی شده بود و در فاصله ژوئن سال ۲۰۰۹ میلادی تا آوریل ۲۰۱۰ میلادی چند بار به تأسیسات اتمی ایران حمله کرد.

چند ماه پس از این حملات روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز از قول منبعی که نام او فاش نشده ادعا کرد که این حمله کامپیوتری در یک برنامه مشترک میان آمریکا و اسراییل طراحی و اجرا شده است.

در آن زمان منابع اسرائیلی ادعا کردند که این حمله کار بخش های از تاسیسات اتمی بوشهر و نطنز را برای مدتی متوقف کرده است، اما ایران رخ دادن هرگونه آسیبی در تاسیسات خود را رد کرد.

اکنون آقای جلالی می گوید: "شرکت زیمنس باید پاسخگو باشد و توضیح دهد که بر چه اساس و از چه طریقی کدها و نرم افزار اصلی را در اختیار دشمنان قرار داده و زمینه حمله سایبری علیه ما را فراهم کرده است."

به گفته آقای جلالی حمله استاکس نت غافلگیرانه بوده اما متخصصان ایرانی با آن مقابله کرده اند.

توضیح تصویر،

نرم افزار اسکودای زیمنس برای مدیریت صنعتی طراحی شده است

با این حال او گفت که این حمله می توانست به صدمات مالی و جانی منجر شود.

این مقام ایرانی گفته است که پیگیری منشاء ارسال کرم استاکس نت نشان می دهد که این کرم ویرانگر از ایالت تگزاس در آمریکا و اسراییل ارسال شده است.

موضع دوگانه زیمنس

شرکت زیمنس برای نخستین بار در ژوئیه سال ۲۰۱۰ و اندکی پس از کشف کرم استاکس نت، وجود این مشکل را پذیرفت.

شرکت زیمنس در آن زمان به مشتریان خود هشدار داد که این بسته رایانه ای می تواند در صورت راه یافتن به سیستم مدیریت صنعتی، به قلب برنامه ریزی آن وارد شود و دستگاه های تحت هدایت را تخریب کند.

زیمنس در آن زمان در باره عامل این خرابکاری توضیحی نداد.

با این وجود در گزارش نیویورک تایمز که در ژانویه ۲۰۱۱ منتشر شده، آمده است که شرکت زیمنس در سال ۲۰۰۸ در پروژه ای همکاری داشته که در آزمایشگاه ملی آیداهو در آمریکا اجرا شده و زمینه کار شناسایی امکانات تخریب نرم افزار مدیریت صنعتی زیمنس بوده است.

این آزمایشگاه یکی از پیشرفته ترین تجهیزات مطالعه اتمی است و زیر نظر وزارت انرژی آمریکا اداره می شود.

شرکت زیمنس همزمان از سوی منتقدان برنامه های اتمی ایران به دلیل آنچه افزایش همکاری با ایران نامیده شده تحت فشار است.

دو هفته پیش مارک والاس، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل و رئیس تشکیلات اتحاد علیه برنامه اتمی ایران، از زیمنس خواست تا به مبادلات اقتصادی با ایران پایان دهد.

اقای والاس از زیمنس خواست که به قول خود مبنی بر خروج از ایران پایبند باشد و از دولت آمریکا هم خواست که از همکاری با چنین شرکت هایی خودداری کند.

کشف استاکس نت

کرم ویرانگر استاکس نت برای نخستین بار توسط یک شرکت امنیتی متعلق به دولت بلاروس شناسایی شد.

این شرکت امنیتی در ژوئیه سال ۲۰۱۰ اعلام کرد که کرمی را در کامپیوتر یک مشتری ایرانی شناسایی کرده که دارای مشخصات تازه ای است.

در حال حاضر گفته می شود که آلودگی به استاکس نت عمدتا در سه کشور ایران، هند و اندونزی مشاهده شده است و ۶۰ درصد آلودگی ها در ایران است.

تصور اولیه این بود که استاکس نت برای دزدیدن اطلاعات صنعتی تاسیسات بزرگ و پیچیده طراحی شده است.

اما رالف لانگنر، یکی از متخصصان برجسته امنیت سیستم، در سپتامبر ۲۰۱۰ در مقاله ای ادعا کرد که این برنامه برای ویران کردن تاسیسات اتمی ایران در بوشهر طراحی شده است.

آقای لانگنر در مقاله خود نوشت که پیچیدگی کرم طراحی شده و هزینه تولید آن نشان می دهد که این نرم افزار نمی توانسته بدون حمایت یک دولت ساخته شود.

بعدا کارشناسان گفتند که هدف طراحی استاکس نت حمله به ۵ مرکز اتمی ایران و عمدتا راکتور بوشهر و مجموعه غنی سازی زیر زمینی نطنز بوده است.

کارشناسان می گویند که کار مطالعاتی بر روی حمله به تاسیسات ایران در مجتمع مخفی دیامونا در اسراییل انجام گرفته که دارای تاسیساتی است که بر اساس اطلاعات موجود از سانتریفوژ ها و تجهیزات غنی سازی ایران شبیه سازی شده است.

دولت های اسرائیل و آمریکا هنوز در باره این اطلاعات اظهار نظری نکرده اند.