افزایش انتقاد از احمدی‌نژاد بر سر تحولات وزارت اطلاعات

حیدر مصلحی حق نشر عکس a
Image caption آیت الله خامنه ای در دیدار اخیر خود از وزارت اطلاعات گفته بود که این وزارتخانه "متعلق به هيچ دولتي نیست و به اصل نظام تعلق دارد"

در حالی که خبرگزاری دولتی ایرنا دیروز خبر از عدم ابلاغ رسمی دستور آیت الله خامنه‌ای مبنی بر ابقای وزیر اطلاعات داده بود، سرمقاله روزنامه کیهان نوشته که دستور کتبی رهبر جمهوری اسلامی در این مورد، به شخص رئیس جمهوری اعلام شده است.

سرمقاله امروز کیهان، که به قلم حسین شریعتمداری مدیر مسئول منصوب آیت الله خامنه‌ای نوشته شده، یک روز بعد از انتشار خبری در خبرگزاری فارس به چاپ رسیده که حکایت از بررسی طرحی در مجلس برای تبدیل وزارت اطلاعات به یک "سازمان اطلاعات" مستقل از دولت دارد.

یکشنبه شب گذشته، در پی انتشار خبر استعفای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات و پذیرش این استعفا توسط محمود احمدی‌نژاد، چند خبرگزاری ایران از مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با این استعفا و ابقای وزیر خبر دادند.

این در حالی است که خبرگزاری رسمی دولت، ایرنا، تا دیروز ظهر به وقت تهران از تایید خبر مخالفت آیت الله خامنه‌ای با استعفای آقای مصلحی خودداری کرده و نهایتا با ۱۴ ساعت تاخیر به انتشار رسمی این خبر پرداخت.

ایرنا پیش از آن، ضمن تاکید بر لزوم دریافت نظر رهبر جمهوری اسلامی از "مجاری رسمی" نوشته بود که بر خلاف آنچه در مورد نظر آیت الله خامنه‌ای "شایع" شده، "تا ساعات پایانی یکشنبه شب، رئیس جمهوری هیچ پیامی که منعکس کننده نظر مقام معظم رهبری در این خصوص باشد، دریافت نکرده است".

"افشاگری" کیهان

حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان، در سرمقاله امروز ۳۰ فروردین (۱۹ آوریل) با اشاره به اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس یک "باند منحرف" نوشته است: "رئیس باند مورد اشاره بعد از اطلاع از مخالفت رهبر معظم انقلاب با عزل آقای مصلحی، حاضر نشد این خبر در خبرگزاری ایرنا که مدتی است مانند برخی دیگر از مراکز و نهاد‌ها به طور کامل در اختیار عوامل سرسپرده او قرار گرفته است، درج شود."

آقای شریعتمداری افزوده است: "در حالی که یادداشت کتبی رهبر معظم انقلاب حاوی دستور ایشان مبنی بر لغو عزل آقای مصلحی، به دست رئیس جمهوری محترم رسیده بود و ایشان دستور را ابلاغ کرده بود، رئیس باند بهانه می‌آورد که باید این دستورالعمل از طریق منابع رسمی بیت معظم له اعلام شود!"

سرمقاله نویس کیهان با اشاره به مخالفت آیت الله خامنه‌ای با انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به عنوان معاون اول رئیس جمهوری در مرداد ماه ۱۳۸۸ نوشته که آقای مشایی در آن زمان "اعتراض داشت که چرا دستور حضرت آقا مبنی بر ضرورت عزل وی از معاون اولی رئیس جمهور،ی رسانه‌ای شده است؟" و افزوده: "طرفه آنکه ایشان در‌‌ همان هنگام نیز قبل از رسانه‌ای شدن دستور آقا، گلایه داشت که چرا این دستور رسانه‌ای نمی‌شود؟"

در ادامه سرمقاله کیهان ادعا شده است که بعد از صدور دستور آیت الله خامنه‌ای مبنی بر بازگشت حیدر مصلحی به وزارت اطلاعات، روزنامه ایران خبر قبلی خود در مورد استعفای آقای مصلحی را حذف و خبر دستور رهبر را تیتر کرده است؛ اما آقای مشایی ضمن تماس با این روزنامه دستور داده که‌‌ همان خبر استعفا چاپ شود و روزنامه دولت، در حالی که چند هزار نسخه از آن چاپ شده بوده، چرخه چاپ را متوقف کرده تا این دستور را اجرا کند.

این روزنامه همچنین مدعی شده که خبرگزاری ایرنا بعد از آنکه روز گذشته سرانجام خبر مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با عزل حیدر مصلحی را روی خروجی خود گذاشته، بعد از چند ساعت مجدداً این خبر را "با اشاره" رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد و "به دستور" مدیرعامل ایرنا حذف کرده؛ موضوعی که کیهان ابراز امیدواری کرده که آقای احمدی‌نژاد از آن بی‌خبر بوده باشد.

کیهان در جای دیگر با "حیرت انگیز" خواندن اقدام رئیس جمهوری در "برکناری" حیدر مصلحی، یادآوری کرده که آیت الله خامنه‌ای در دیدار اخیر خود از وزارت اطلاعات، بر "جلوگیری از ورود افراد منحرف به وزارت و پیشگیری از دخالت در امور وزارت از سوی جریانات بیرونی" تاکید و یادآوری کرده است که این نهاد "متعلق به هیچ دولتی نیست و به اصل نظام تعلق دارد".

بررسی طرح تشکیل "سازمان اطلاعات"

یادآوری اظهارات آیت الله خامنه‌ای در مورد "تعلق نداشتن وزارت اطلاعات به هیچ دولتی"، یک روز پس از آن صورت گرفته که خبرگزاری فارس، به نقل از حمید رسایی سخنگوی فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس - فراکسیون اصلی حامی دولت- خبر از بررسی تحولات وزارت اطلاعات در این فراکسیون داده است.

آقای رسایی، که از حامیان محمود احمدی‌نژاد در مجلس محسوب می‌شود، با تاکید بر اینکه "تحولات سلیقه‌ای در رأس وزارت اطلاعات می‌تواند تبعات سنگینی برای نظام داشته باشد" به رئیس جمهوری توصیه کرده که "در اداره امور کشور با درایت و حوصله عمل کند و از هر گونه اقدام شتاب ‌زده به خصوص در خصوص وزارتخانه مهم و تاثیرگذار اطلاعات خودداری نماید".

وی با توصیف وزارت اطلاعات به عنوان "چشم نظام" که "نباید فقط در اختیار یک عضو باشد"، اظهار داشته: "با توجه به آسیب‌هایی که از برخی تغییر و تحولات به وجود آمده، فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس هشتم موضوع ایجاد سازمان اطلاعات را در راستای ایجاد ثبات بیشتر و کاهش تغییر و تحولات سلیقه‌ای در وزارت اطلاعات در دستور کار قرار داده تا سازوکاری فراهم شود که تغییر و تحولات در این وزارتخانه با یک منطق امنیتی و اطلاعاتی همراه باشد."

سخنگوی فراکسیون انقلاب اسلامی اگرچه ابراز امیدواری کرده که نیازی به اجرای چنین تصمیمی نباشد، متذکر شده است که در صورت لزوم، "اعضای شاخص فراکسیون انقلاب اسلامی" بحث ایجاد سازمان اطلاعات را در قالب طرح قانونی در مجلس پیگیری می‌کنند.

انتقاد از "تعلل در تمکین به دستور رهبر"

از سوی دیگر، احمد توکلی نماینده محافظه کار منتقد دولت دهم در مجلس، با اشاره با لزوم کسب نظر رهبر جمهوری اسلامی در هنگام انتخاب یا تغییر وزرای خارجه، دفاع و اطلاعات گفته است: "احمدی‌نژاد وظیفه داشت از قبل، نظر مثبت رهبر معظم انقلاب را داشته باشد اما این کار را نکرد." سایت الف وابسته به احمد توکلی نیز در خبری در مورد تحولات اخیر وزارت اطلاعات، نوشته که در گذشته هم رئیس جمهوری تصمیم داشته وزیر اطلاعات را برکنار کند که با مخالفت آیت الله خامنه‌ای مواجه شده است.

در واکنشی جداگانه، سایت رجانیوز از جمله رسانه‌های هوادار محمود احمدی‌نژاد، با انتقاد از "تعلل وی در اعلام تمکین" نسبت به دستور رهبر، نسبت به "جریانی خطرناک و نفوذی در دولت" هشدار داده که "تلاش می‌کند گسل‌های جدیدی در روابط دولت و سایر نهادهای قانونی نظام ایجاد کند".

این سایت استعفای وزیر اطلاعات را نتیجه "مقاومت او در مقابل برخی اعمال نظرهای جریان نفوذی در حوزه مسائل امنیتی کشور" دانسته و افزوده است: "در آخرین مورد، پس از برکنار کردن یکی از معاونان این وزارتخانه، جریان مزبور بر شدت دخالت‌های خود افزود که موجب استعفای وزیر و موافقت رئیس‌جمهوری شد".

در همین ارتباط دیروز پارلمان نیوز، ارگان فراکسیون اقلیت مجلس هشتم، خبر داده بود که پافشاری آقای مصلحی بر عزل یکی از معاونان وزارت اطلاعات که تحت حمایت اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد قرار داشته، عاملی بوده در ‌‌‌نهایت منجر به عزل خود وزیر شده است.

ساعاتی بعد از انتشار خبر فوق در پارلمان نیوز، خبرگزاری فارس گزارش کرد که حیدر مصلحی با حضور در محل کار خود در وزارت اطلاعات، در "مراسم تودیع و معارفه معاون هماهنگ کننده این وزارتخانه" که چند روز قبل وی را برکنار کرده بود، حضور یافته است.

در خبری جداگانه در همین زمینه، روز گذشته روزنامه ایران ارگان مطبوعاتی دولت هم نوشت که "حسین عبداللهی" یکی از معاونان وزارت اطلاعات و رئیس ستاد این وزارتخانه از سمت خود کنار گذاشته شده است.

روزنامه ایران، آقای عبداللهی را "از نیروهای باتجربه و دیرپای وزارت اطلاعات" و "یکی از طرفداران تفکر انقلابی و ارزشی رئیس‌جمهوری" دانست.

این در حالی است که از سوی دیگر، سایت جوان آنلاین نزدیک به سپاه پاسداران، حسین عبداللهی را از چهره‌های نزدیک به رئیس دفتر اقای احمدی‌نژاد معرفی کرده است.

این سایت همزمان، با هشدار در مورد قرار گرفتن وزارت اطلاعات در خدمت "اهداف جناحی و جریان سیاسی خاص"، نسبت به "بهره برداری سیاسی از اسناد و اطلاعات و تلاش برای خصوصی سازی آنان" هشدار داده و از مقاومت "مدیریت و بدنه نهادهای امنیتی" در مقابل این رویکرد خبر داده است.

مطالب مرتبط