نامه نمایندگان مجلس: احمدی‌نژاد صریحا از مصلحی حمایت کند

حیدر مصلحی حق نشر عکس a
Image caption نمایندگان مجلس از دخالت آیت الله خامنه‌ای برای ابقای وزیر اطلاعات ابراز خشنودی کرده اند

۲۱۶ نماینده مجلس ایران با امضای بیانیه ای خطاب به محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری از او خواستند با "موضع گیری صریح در حمایت از وزیر اطلاعات به سوء استفاده دشمنان خاتمه دهد".

به گزارش خبرگزاری فارس، در بیانیه نمایندگان که امروز ۳۱ فروردین (۲۰ آوریل) در جلسه علنی مجلس خوانده شده، با ذکر اینکه تغییر وزیر اطلاعات "در وضعیت کنونی به صلاح نبود"، از دخالت آیت الله خامنه‌ای برای ابقای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ابراز خشنودی شده و آمده است: "از نظر مجلس، حجت الاسلام مصلحی همچنان وزیر اطلاعات است".

این بیانیه در حالی منتشر می‌شود که در پی انتشار خبر استعفای حیدر مصلحی در سایت رسمی دولت ایران و مخالفت آیت الله خامنه‌ای با این استعفا، رسانه‌های ایران دلیل کناره گیری آقای مصلحی را اختلاف میان رئیس جمهوری و وزیر اطلاعات دانسته‌اند.

به دنبال این استعفا، همچنین عده‌ای از محافظه کاران از آقای احمدی‌نژاد به خاطر هماهنگ نکردن تصمیم خود در تعویض وزیر اطلاعات با آیت الله خامنه‌ای انتقاد کرده‌اند.

در همین ارتباط، پیش‌تر احمد توکلی نماینده محافظه کار منتقد دولت در مجلس، با اشاره با لزوم کسب نظر رهبر جمهوری اسلامی در هنگام انتخاب یا تغییر وزرای خارجه، دفاع و اطلاعات گفته بود: "احمدی‌نژاد وظیفه داشت از قبل، نظر مثبت رهبر معظم انقلاب را داشته باشد اما این کار را نکرد."

سایت الف وابسته به احمد توکلی نیز در خبری در مورد تحولات اخیر وزارت اطلاعات، نوشته بود که در گذشته هم رئیس جمهوری تصمیم داشته وزیر اطلاعات را برکنار کند که با مخالفت آیت الله خامنه‌ای مواجه شده است.

نقش مشایی در اختلافات وزرات اطلاعات

در واکنشی جداگانه، روز دوشنبه سایت رجانیوز از جمله رسانه‌های هوادار محمود احمدی‌نژاد، استعفای وزیر اطلاعات را نتیجه "مقاومت او در مقابل برخی اعمال نظرهای جریان نفوذی در حوزه مسائل امنیتی کشور" دانسته و افزوده بود: "در آخرین مورد، پس از برکنار کردن یکی از معاونان این وزارتخانه، جریان مزبور بر شدت دخالت‌های خود افزود که موجب استعفای وزیر و موافقت رئیس‌جمهوری شد".

پارلمان نیوز، ارگان فراکسیون اقلیت مجلس هشتم، پیشتر خبر داده بود که پافشاری آقای مصلحی بر عزل یکی از معاونان وزارت اطلاعات، که به نوشته این سایت مورد حمایت اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد بوده، عاملی بوده که در ‌‌‌‌نهایت منجر به عزل خود وزیر شده است.

ساعاتی بعد از انتشار خبر فوق در پارلمان نیوز، خبرگزاری فارس گزارش کرد که حیدر مصلحی با حضور در محل کار خود در وزارت اطلاعات، در "مراسم تودیع و معارفه معاون هماهنگ کننده این وزارتخانه" که چند روز قبل وی را برکنار کرده بود، حضور یافته است.

در خبری جداگانه در همین زمینه، روزنامه ایران ارگان مطبوعاتی دولت هم نوشت که "حسین عبداللهی" یکی از معاونان وزارت اطلاعات و رئیس ستاد این وزارتخانه از سمت خود کنار گذاشته شده است.

روزنامه ایران، آقای عبداللهی را "از نیروهای باتجربه و دیرپای وزارت اطلاعات" و "یکی از طرفداران تفکر انقلابی و ارزشی رئیس‌جمهوری" دانست.

این در حالی است که از سوی دیگر، سایت جوان آنلاین نزدیک به سپاه پاسداران، حسین عبداللهی را از چهره‌های نزدیک به رئیس دفتر اقای احمدی‌نژاد معرفی کرده است.

این سایت همزمان، با هشدار در مورد قرار گرفتن وزارت اطلاعات در خدمت "اهداف جناحی و جریان سیاسی خاص"، نسبت به "بهره برداری سیاسی از اسناد و اطلاعات و تلاش برای خصوصی سازی آنان" هشدار داده و از مقاومت "مدیریت و بدنه نهادهای امنیتی" در مقابل این رویکرد خبر داده است.

مطالب مرتبط