انتقاد دفتر آیت‌الله خامنه‌ای از اقدام 'غیرمسئولانه' ایرنا

حیدر مصلحی
توضیح تصویر،

آیت الله خامنه ای اقدام اخیر رئیس دولت در تعویض وزیر اطلاعات را "غفلت از مصلحتی بزرگ" دانسته است

روابط عمومی دفتر آیت الله خامنه‌ای، با صدور اطلاعیه‌ای از اقدام "غیر مسئولانه" ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران، در چاپ "خبر ناقص" سخنان رهبر جمهوری اسلامی ابراز تاسف کرد.

این اطلاعیه که امروز ۳ اردیبهشت (۲۳ آوریل) در پایگاه اطلاع رسانی رهبر ایران منتشر شد، با تاکید بر اینکه "تنها مرجع موثق انتشار اخبار رهبر انقلاب اسلامی روابط عمومی دفتر ایشان می‌باشد"، از تمام خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری درخواست کرد که به هیچ عنوان از خبر منتشر شده از سوی ایرنا استفاده نکنند.

این اطلاعیه، اندکی پس از آن صادر شد که خبرگزاری دولت ایران، قبل از انتشار خبر اظهارات آیت الله خامنه‌ای در دیدار با جمعی از مردم شیراز از سوی دفتر رهبرش، راسا اقدام به تنظیم خبری در این مورد کرد.

در پی انتشار گزارش اظهارات آیت الله خامنه‌ای از سوی دفتر رهبر ایران، ایرنا به حذف خبر قبلی خود در مورد این اظهارات پرداخت و آن را با خبر منتشر شده از سوی دفتر رهبر جمهوری اسلامی جایگزین کرد.

ساعاتی بعد، ایرنا متن کوتاهی را منتشر کرد که توضیح می داد انتشار خبر اظهارات آیت الله خامنه‌ای قبل از انتشار رسمی آن توسط سایت رهبر ایران، رویه جدیدی نبوده و خبرگزاری دولت، از ۶ ماه قبل این کار را انجام می‌داده است.

خبرگزاری دولت در ادامه، ضمن عذرخواهی از دفتر رهبر ایران تاکید کرد که از این پس اخبار مربوط به آیت الله خامنه‌ای را تنها پس از انتشار از سوی دفتر وی منتشر خواهد کرد.

'قضیه اخیر چندان مهم نیست'

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله خامنه‌ای، وی در سخنرانی امروز خود با اشاره به "قضایای چند روز اخیر درباره وزارت اطلاعات" گفته است: "تبلیغات رسانه‌های بیگانه را در مورد این قضایا که آنچنان اهمیتی هم ندارد ببینید، که چه جنجالی به راه انداخته‌اند و در تحلیل‌های خود می‌گویند در جمهوری اسلامی ایران شکاف و حاکمیت دوگانه بوجود آمده و رئیس جمهوری، حرف رهبری را گوش نکرده است." آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه "اعضای دولت و شخص رئیس جمهوری حقاً و انصافاً مشغول خدمت در کشور هستند" افزوده است: "ملت و رهبری همواره از خط کار و خدمت حمایت می‌کنند و ملاک هم اشخاص نیستند، بلکه ملاک اصلی خط کار و خدمت است."

رهبر ایران با تاکید بر "مشخص بودن مسئولیت‌ها و وظایف در قانون اساسی" اظهار داشت که "هیچ‌گاه بنای دخالت در تصمیم‌ها و کارهای دولت را ندارد"، مگر در مواردی که "احساس کند مصلحتی مورد غفلت قرار گرفته است".

آیت الله خامنه‌ای در ادامه گفت: "در قضیه اخیر هم که چندان مهم نیست، احساس شد از مصلحت بزرگی غفلت شده است."

بنا بر خبر منتشر شده در سایت دفتر رهبر ایران، وی با "توصیه به عناصر داخلی و دلسوزان کشور برای پرهیز از بگو-مگو‌ها و تحلیل‌های پوچ بر ضد یکدیگر و زمینه ایجاد نکردن برای فضای تبلیغاتی بیگانگان" تصریح کرد: "نظام جمهوری اسلامی، دستگاه مقتدری است و رهبری هم محکم در مواضع صحیح خود ایستاده است."

آقای خامنه‌ای گفت: "تا زمانی که من زنده هستم و مسئولیت دارم، نخواهم گذاشت حرکت عظیم ملت ایران بسوی آرمان‌ها، ذره‌ای منحرف شود."

رهبر جمهوری اسلامی، در عین حال با ذکر اینکه "رؤسای قوا و مسئولان خالی از نقص نیستند" گفته است: "باید همواره به خدا پناه ببریم و با شناخت نقص‌های خود و کاستن از آنها، در مسیر حرکت ملت ایران گره ایجاد نکنیم."

هفته پیش و در پی انتشار خبر پذیرش استعفای حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران در سایت رسمی دولت ایران، آیت الله خامنه‌ای با این استعفا مخالفت کرد.

رسانه‌های ایران دلیل کناره گیری آقای مصلحی را اختلاف میان او و رئیس جمهوری دانستند.

به دنبال این استعفا، عده‌ای از محافظه کاران از آقای احمدی‌نژاد به خاطر هماهنگ نکردن تصمیم خود در تعویض وزیر اطلاعات با آیت الله خامنه‌ای انتقاد کردند.

در همین ارتباط، پیش‌تر احمد توکلی نماینده محافظه کار منتقد دولت در مجلس، با اشاره با لزوم کسب نظر رهبر جمهوری اسلامی در هنگام انتخاب یا تغییر وزرای خارجه، دفاع و اطلاعات گفته بود: "احمدی‌نژاد وظیفه داشت از قبل، نظر مثبت رهبر معظم انقلاب را داشته باشد اما این کار را نکرد."

سایت الف وابسته به احمد توکلی نیز در خبری در مورد تحولات وزارت اطلاعات، نوشته بود که در گذشته هم رئیس جمهوری تصمیم داشته حیدر مصلحی وزیر اطلاعات را برکنار کند که با مخالفت آیت الله خامنه‌ای مواجه شده است.

همین سایت امروز گزارش داده است که با وجود حمایت رهبر جمهوری اسلامی از آقای مصلحی، محمود احمدی‌نژاد همچنان بر موضع قبلی خود مبنی بر برکناری وزیر اطلاعات پافشاری می کند و حاضر نیست با آقای مصلحی همکاری کند.

به گزارش الف، آقای احمدی‌نژاد هنوز از آقای مصلحی برای حضور در جمع هیات دولت دعوت نکرده و او را به سفر استانی اخیر خود به کردستان هم نبرده است.