تعقیب قضایی فائزه هاشمی و احضار مدیر عامل ایرنا

فائزه هاشمی حق نشر عکس AFP
Image caption در پی انتشار فیلم هتاکی به فائزه هاشمی، آیت الله خامنه ای به انتقاد از بیان توهین آمیز "برخی جوانان با اخلاص، مومن و خوب" پرداخت

غلامحسین محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضاییه از احضار علی اکبر جوانفکر مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی به دادگاه و تعقیب قضایی فائزه هاشمی نماینده سابق مجلس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای محسنی اژه‌ای امروز ۵ اردیبهشت (۲۵ آوریل) در یک نشست خبری در تهران، با اشاره به اظهارات فائزه هاشمی در مصاحبه اخیر خود گفت: "دادستان تهران در مورد صحبت‌های اخیر فائزه هاشمی در مصاحبه با یکی از رسانه‌های غربی اقدام کرده است".

ظاهرا اشاره دادستان تهران به اظهارات چهار روز پیش فائزه هاشمی در گفت و گو با سایت روزآنلاین است که طی آن، انتقادات تندی راعلیه عملکرد محافظه کاران حاکم بیان کرده بود.

غلامحسین محسنی اژه‌ای همچنین در پاسخ به سوالی در مورد احضار علی اکبر جوانفکر به دادسرای تهران، بدون توضیح بیشتر اظهار داشت: "وی احضار شده‌ و یک جلسه هم حضور پیدا کرده و وقت خواسته تا مستنداتش را ارائه دهد که جزییات این پرونده بعدا اطلاع داده می‌شود."

خبر احضار مدیر عامل ایرنا در حالی منتشر می‌شود که هفته پیش، بعد از اعلام خبر پذیرش استعفای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات توسط محمود احمدی‌نژاد و مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با این استعفا، خبرگزاری ایرنا تا ظهر روز بعد حاضر به انتشار خبر موضع گیری آیت الله خامنه‌ای نشد.

در آن زمان، ایرنا ضمن تاکید بر لزوم دریافت نظر رهبر جمهوری اسلامی از "مجاری رسمی" نوشت که بر خلاف آنچه در مورد نظر آیت الله خامنه‌ای "شایع" شده، "تا ساعات پایانی یکشنبه شب، رئیس جمهوری هیچ پیامی که منعکس کننده نظر مقام معظم رهبری در این خصوص باشد، دریافت نکرده است".

از سوی دیگر، علی اکبر جوانفکر مدیر عامل خبرگزاری ایرنا و مشاور مطبوعاتی رئیس جمهوری نیز، با چاپ نوشته‌ای شدیداللحن در سایت شخصی خود، "رسانه‌های دروغ‌پرداز و اقتدارگرا" را متهم به "جعل" خبر مخالفت آیت الله خامنه‌ای با تغییر وزیر اطلاعات کرد.

حملات "سازمان دهی شده" به مخالفان

فائزه هاشمی روز اول اردیبهشت در گفتگو با نشریه الکترونیکی روزآنلاین، با اشاره به عدم برخورد دستگاه قضایی با افرادی که "به نام اسلام، انقلاب و ارزش‌ها" به برخوردهای توهین آمیز با منتقدان می‌پردازند، اقدامات این افراد را "سازماندهی شده" از سوی مراکز قدرت دانست.

خانم هاشمی در این مصاحبه، رفتار "اراذل و اوباشی" که با جمع کردن "لات‌ها" به برخورد با دیگران می‌پردازند را با اعمال "شعبان بی‌مخ و دار و دسته او" در زمان شاه مقایسه کرد.

وی افزود: "با این تفاوت که شعبان بی‌مخ یک نفر بود با یک دسته اراذل، اما اینها الان شبکه‌ای هستند و با تعداد زیاد در همه شهر‌ها و گسترده عمل می‌کنند... این کار‌ها همه سازماندهی شده هستند و خودسرانه نیستند."

خانم هاشمی اشاره به انتشار فیلم فحاشی گروهی از افراد موسوم به "حزب اللهی" به او در نزدیکی حرم حضرت عبدالعظیم و محکومیت آن توسط مقامات کشور گفت: "این فیلم آنقدر زشت و غیرقابل دفاع بود که مجبور شدند در برابر افکار عمومی عکس العملی داشته باشند".

او با این حال از اینکه در زمان محکوم کردن فحاشی این افراد، باز هم از آنها به عنوان "افراد مخلص و متعهد و جوانان دلسوز" یاد می‌شود گلایه کرد و گفت که این توصیفات با آن محکومیت تناقض دارد.

به نظر می‌رسد که اشاره او به سخنان آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران باشد که در اواخر اسفند ماه گفته بود: "برخی جوانان با اخلاص، مومن و خوب، متأسفانه تصور می‌کنند که اینگونه اقدامات وظیفه است، اما این رفتار‌ها دقیقا خلاف و عکس وظیفه است".

اظهارات توهین کننده به فائزه هاشمی

مصاحبه دختر اکبر هاشمی رفسنجانی با سایت روزآنلاین، یک هفته بعد از گفت و گوی همین سایت با سعید تاجیک صورت می‌گرفت که در اسفند ماه گذشته، فیلمی از توهین او به فائزه هاشمی بر روی اینترنت منتشر شده بود.

آقای تاجیک در این مصاحبه، انتشار خبر بازداشت خود را "شیطنت" دانست و افزود که اگرچه قبل از عید "هشت - نه روز" در زندان اوین بوده، اما سپس آزاد شده و اکنون در "محل کار" خود به سر می‌برد.

این اظهارات دو روز پس از آن منتشر می‌شد که غلامحسین محسنی اژه‌ای گفته بود فردی که به فائزه هاشمی فحاشی کرده بازداشت شده و "برخی از مقامات امنیتی به دنبال سایر متهمانی هستند که به صورت خودسرانه، امنیت اخلاقی جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند".

سعید تاجیک در مصاحبه خود با نشریه اینترنتی روزآنلاین خبر داد که وقتی قوه قضائیه تصمیم به برخورد با وی گرفته، هوادارانش اعلام کرده‌اند که در صورت دستگیری او، در مقابل قوه قضاییه تجمع خواهند کرد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد تبعات احتمالی انجام چنین برخوردی از سوی همفکران وی علیه دستگاه قضایی گفت: "بگیرند ما را، برخورد قهر آمیز بکنند، ببینند بچه حزب اللهی‌ها چه کار می‌کنند."

آقای تاجیک افزود: "به دادستان هم عرض کردم که من پایم را از اینجا بیرون بگذارم، حیثیت برای هاشمی نمی‌گذارم؛ چون شما برخورد نکردید، حالا خود ملت باید برخورد قهر آمیز بکنند."

وی در بخشی دیگر از مصاحبه خود، اظهار داشت که برای اطاعت از رهبر جمهوری اسلامی حاضر است وارد "کوه آتشفشان" هم بشود و مخالفان حکومت را "تکه تکه" کند.

در فیلمی که در اواخر سال گذشته بر روی اینترنت انتشار یافت، فردی که بعدا معلوم شد سعید تاجیک نام دارد، در حال بیان توهین های رکیک به فائزه هاشمی و پدرش اکبر هاشمی رفسنجانی دیده می شد.

در پی انتشار فیلم توهین به فائزه هاشمی، سایت جرس نزدیک به مخالفان دولت، نوشت که سعید تاجیک از فرماندهان نیروی مقاومت بسیج و از اعضای گروه انصار حزب الله است.

این سایت افزود که آقای تاجیک "قبلا از معاونان سپاه جنوب تهران (منطقه شهرری) بوده و بعدا به سمت معاونت فرماندهی سپاه ورامین رسیده و از حدود دو ماه قبل نیز به سمت فرماندهی بسیج پالایشگاه تهران منصوب شده است".

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست