هشدار مصباح یزدی در مورد کسانی که می گویند امام زمان جامعه را اداره می کند

مصباح یزدی حق نشر عکس ii
Image caption آقای مصباح یزدی می گوید که باید رئیس جمهور ایران را از دست کسی که شیفته اش شده است نجات داد

محمدتقی مصباح یزدی، از روحانیون محافظه کار ایران هشدار داده است باید مواظب کسانی بود که می گویند "امام زمان خود جامعه را اداره می کند".

به گزارش مرکز خبر حوزه، آقای مصباح یزدی در دیدار با اعضای هیئت موتلفه، از تشکل های اصولگرا در جمهوری اسلامی، گفت که ممکن است در ابتدا شنیدن چنین سخنی برای علاقه مندان به امام زمان خوشایند باشد، اما این سخن به معنی آن است که دیگر نیازی به واسطه و نائب نیست.

او گفت: "حال اگر کسی که این سخنان را می گوید، ریاست و پول و سابقه هم داشته باشد و خدمات دولت نهم و دهم هم در اختیار او باشد و رئیس جمهور هم بگوید هر چه دارم از او دارم چه تاثیراتی می تواند داشته باشد؟"

طی هفته های گذشته، شماری از طرفداران رهبر ایران، تعهد رئیس جمهوری به "ولایت فقیه" را زیر سوال برده و حملات شدیدی را علیه "جریان انحرافی" در دولت آغاز کرده اند.

آنان از اطرافیان محمود احمدی نژاد و به ویژه اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر او به عنوان "جریان انحرافی در دولت" یاد می کنند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری گفت که امروز می بینیم یک مقام رسمی کشور می گوید دیگر دوران شعارهای اسلامی گذشته است، پلورالیسمی است که در گذشته سایه اش را با "تیر می زدیم".

آقای مصباح یزدی این سخنان را پیش آمد جایگزین شدن ارزشهای فردی به جای ارزشهای اسلامی و جایگزینی نام ایران به جای نام اسلام دانست.

پیش از این هم محمدتقی مصباح یزدی، کسانی را که "بی شرمانه مکتب ایران را به جای مکتب اسلام معرفی می کنند"، غیر خودی خوانده و گفته بود:"ای کسانی که ادعای خط امامی می کنید، امام راحل در کدام سخنرانی خود از اسلام نام نبرد و از ایران نام برد؟"

اصولگرایان منتقد دولت در ماه های اخیر به شدت از مطرح شدن اصطلاح "مکتب ایرانی" توسط اسفندیار رحیم مشایی، انتقاد کرده اند.

این در حالیست که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران بارها در سخنانش به حمایت تلویحی از سخنان اسفندیار رحیم مشائی پرداخته است.

محمدتقی مصباح یزدی در ادامه گفت و گوی خود با اعضای هیئت موتلفه از ملاقاتهای "این فرد با شخصیتهای بین المللی" که خبر آن در جایی دیگر انعکاس پیدا نکرده خبر داد و گفت: "رئیس جمهور هم وزیر امور خارجه را برکنار می کند و می گوید سیاست خارجی من را ایشان باید اداره کنند."

آقای مصباح یزدی اقدامات اخیر را که باعث ناخرسندی رهبری و علما و مردم متدین شد نادرست خواند و گفت: "در مرحله نخست باید شخصی را که شیفته این فرد شده متوجه اشتباهاتش کنیم و در مرحله بعد خواص فریب خورده هم را نجات دهیم."

به نظر می رسد این سخنان آقای مصباح یزدی اشاره ای به تنش های پیش آمده بر سر وزیر اطلاعات ایران، حیدر مصلحی باشد.

در پی انتشار خبر پذیرش استعفای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات توسط محمود احمدی‌نژاد، رسانه‌های ایران از مخالفت آیت الله خامنه‌ای با این استعفا خبر دادند و دلیل کناره گیری آقای مصلحی را اختلاف میان او و محمود احمدی‌نژاد دانستند.

این اختلاف سرانجام منجر به ادامه وزارت اطلاعات آقای مصلحی با حکم آیت الله خامنه ای شد اما پس از آن به مدت ده روز آقای احمدی نژاد، ظاهرا به نشانه اعتراض به این تصمیم، در جلسات هیئت دولت شرکت نکرد.

حضور مشترک رئیس دولت و وزیر اطلاعات برای اولین بار در جلسه ۱۴ اردیبهشت (چهارم مه) هیات وزیران و به دنبال اوج گیری حملات عده ای از محافظه کاران علیه محمود احمدی نژاد گزارش شد.

این گروه از محافظه کاران منتقد دولت، محمود احمدی نژاد را به خاطر پافشاری بر اختلاف خود با حیدر مصلحی پس از ابقای وی توسط آیت الله خامنه ای، مورد انتقاد قرار داده بودند.

مطالب مرتبط