احمدی نژاد برای دو وزارتخانه سرپرست تعیین کرد

احمدی نژاد حق نشر عکس Reuters
Image caption از معرفی سرپرست برای وزارتخانه ها، به عنوان عقب نشینی آقای احمدی نژاد یاد شده است

یک روز بعد از برکناری وزرای رفاه، صنایع و نفت، محمود احمدی نژاد مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی را به سرپرستی وزارت صنایع و معادن عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار را به سرپرستی وزارت رفاه منصوب کرده است.

برای وزارت نفت هنوز سرپرست معرفی نشده است.

معرفی سرپرست برای دو وزارتخانه بعد از آن صورت می گیرد که روز شنبه، 24 اردیبهشت آقای احمدی نژاد، صادق محصولی وزیر رفاه، علی اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن و مسعود میرکاظمی، وزیر نفت را برکنار کرد.

آقای احمدی نژاد در نامه های خود به وزرای برکنار شده نوشته بود که پایان مسئولیت آنها نتیجه ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم در مورد کاهش تعداد وزارتخانه ها و مصوبه هیأت دولت در اجرای آن بوده است.

برکناری این وزرا بر اساس مصوبه ای صورت گرفت که بر اساس آن دولت تصمیم گرفته که وزارتخانه های نفت با نیرو، صنایع با بازرگانی و کار با رفاه ادغام شود، اما در متن نامه معرفی سرپرست برای وزارتخانه هایی که وزرای آنها برکنار شده اند، هیچ سخنی از ادغام وزارتخانه ها به میان نیامده است.

برخی تصمیم تازه آقای احمدی نژاد در معرفی سرپرست برای این وزارتخانه ها را عقب نشینی رئیس جمهور تعبیر کرده اند.

هفته گذشته هیات وزیران تصمیم گرفت وزارتخانه های راه و ترابری با مسکن، نیرو با نفت، صنایع و معادن با بازرگانی و وزارت رفاه با کار و امور اجتماعی ادغام شوند و بنابر مصوبه هیات وزیران، قرار است تمام امکانات، تجهیزات، اموال، و نیروی انسانی آنها به وزارتخانه های جدید منتقل شوند.

همزمان بر اساس مصوبه مجلس در خصوص ادغام سازمان ملی جوانان و سازمان تربیت بدنی، دولت باید وزارت ورزش و جوانان را نیز تشکیل دهد که با گذشت چند ماه از تصویب این طرح، دولت تاکنون از تشکیل وزارت جدید ورزش و جوانان با وجود انتقادهای زیاد خودداری کرده است.

برکناری بحث انگیز وزرا

برکناری وزرا با واکنش های تندی از سوی اصولگرایان به خصوص نمایندگان شاخص اصولگرا در مجلس رو به رو شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا باهنر معاون نظارت مجلس گفته که نامه ای به رئیس جمهور نوشته و در آن تاکید کرده که برکناری وزرا "غیرقانونی" است.

آقای احمدی نژاد در نامه برکناری وزرا به ماده 53 قانون برنامه پنجم استناد کرده اما آقای باهنر می گوید که "حکم ماده 53 قانون برنامه پنجم توسعه کشور و اصل 133 قانون اساسی، هیچ کدام لزوما این حکم را نمی کند."

به گفته این نماینده شاخص اصولگرای مجلس، "طبق قانون رئیس جمهور حق دارد وزرای خود را عزل کند اما اگر رئیس جمهور استناد کرده که چون وزارتخانه ها منحل شده اند، ماموریت این سه وزیر به اتمام رسیده، اشکال قانونی دارد."

اعلام ادغام وزارتخانه ها از سوی دولت با واکنش تند علی لاریجانی رئیس مجلس و تعداد زیادی از نمایندگان رو به رو شده بود که معتقد بودند دولت بدون تصویب مجلس نمی تواند وزارتخانه ها را با هم ادغام کند.

شورای نگهبان هم که نهاد مسئول تفسیر قانون اساسی در ایران است، از نظر مجلس حمایت کرد و گفت که هم ادغام وزارتخانه ها باید به تصویب مجلس برسد و هم وزرای وزارتخانه های جدید باید از مجلس رأی اعتماد بگیرند.

رئیس مجلس ایران گفته بود که وزرای فعلی موظفند تا زمان تصویب ادغام وزارتخانه ها در مجلس به کار خود ادامه دهند.

آقای باهنر می گوید که به وزرای رفاه، صنایع و نفت نامه نوشته و به آنها گفته که "شما وزیر هستید مگر آنکه یا مجلس شما را استیضاح کند یا این که رئیس جمهور شما را عزل کند."

اعتراض نمایندگان مجلس به برکناری وزرا نیست بلکه آنها معتقدند که استناد رئیس جمهور به ماده 53 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه برای کنار گذاشتن این وزیران نادرست است.

محمد دهقانی عضو هیات رئیسه مجلس می گوید این که آقای رئیس جمهور در نامه خود به این بند از قانون اشاره کرده و گفته که بر اساس آن "پایان ماموریت شما را اعلام می کندم شبهه غیرقانونی دارد چرا که اجرای ماده 53 برنامه پنجم به این معناست که باید وظایف وزارتخانه های جدید در مجلس تصویب شود."

به گفته آقای دهقانی، آقای احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور می توانست وزیری را عزل کند اما نمی تواند "به استناد ادغام، وزرا را عزل کند."

تصمیمات آقای احمدی نژاد در مورد اعضای کابینه در هفته های اخیر بحث برانگیز بوده است.

حدود یک ماه قبل، کنار گذاشتن حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات توسط او و مخالفت آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران با این تصمیم به قهر چند روزه آقای احمدی نژاد و کشمکشی کم سابقه در صحنه سیاست ایران منجر شد.

مطالب مرتبط