اتحادیه اروپا ۱۰۰ شرکت ایرانی را تحریم کرد

ویلیام هیگ حق نشر عکس PA
Image caption وزیر خارجه بریتانیا خواهان فراموش نشدن برنامه هسته‌ای ایران در میان تحولات خاور میانه شده است

اتحادیه اروپا روز دوشنبه (۲۳ مه) تحریم‌ها علیه ایران را به دلیل نگرانی از برنامه هسته‌ای این کشور تشدید کرد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست بروکسل تعدادی از مقام‌های ایرانی رامشمول تحریم‌هایی از قبیل ممنوعیت سفر به کشورهای اروپایی و مسدود کردن دارایی‌هایشان کردند.

همچنین بنا بر تصمیم این اتحادیه حدود ۱۰۰ شرکت مظنون به ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران نیز تحریم شده‌اند.

هنوز اسامی و تعداد دقیق افراد و شرکت های تحریم شده اعلام نشده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد طی سال‌های گذشته با صدور چند قطعنامه خواهان شفاف‌سازی در برنامه هسته‌ای ایران و اقداماتی از جمله توقف غنی‌سازی اورانیوم شده است.

قدرت‌های غربی، ایران را به دنبال کردن یک برنامه مخفیانه برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای متهم می‌کنند.

ایران هنوز غنی‌سازی اورانیوم را که می تواند مصرفی دوگانه، هم برای تامین انرژی و هم تولید سلاح داشته باشد، متوقف نکرده است. این کشور همواره تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را رد کرده است.

"برنامه هسته ای ایران نباید فراموش شود"

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا در حاشیه اجلاس وزاری خارجه اتحادیه اروپا برداشتن این گام، یعنی تحریم ایران توسط کشورهای اروپایی را اقدامی مهم ارزیابی کرد و گفت: "این که در میان اتفاقات و تحولات خاورمیانه، برنامه هسته ای ایران را فراموش نکنیم، مسئله مهمی است."

هفته گذشته آمریکا و اتحادیه اروپا از ایران خواستند تا به مذاکرات هسته‌ای بازگردد. با این که ایران نیز از ادامه مذاکرات با نمایندگان جامعه بین‌الملل استقبال کرده، اما به نظر می‌آید اختلافات موجود مانع از تعیین تاریخی دقیق برای انجام این مذاکرات شده است.

آخرین دور گفت‌وگوهای اتمی ایران در ژانویه گذشته و به دنبال عدم توافق طرفین بر سر طرح مبادله سوخت و نیز مسئله توقف غنی سازی اورانیوم با شکست روبه رو شد.

ماه گذشته میلادی نیز، اتحادیه اروپا ۳۲ مقام ایرانی را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرد.

مطالب مرتبط