آمریکا هفت شرکت را به دلیل 'تامین فرآورده‌های نفتی ایران' تحریم کرد

توضیح تصویر،

سرمایه گذاری در بخش انرژی و به خصوص تامین بنزین ایران از دلایل تحریم شرکت ها توسط آمریکاست

دولت آمریکا امروز سه شنبه (۲۴ مه) اعلام کرد که هفت شرکت خارجی از جمله شرکت دولتی نفت ونزوئلا را به دلیل داد و ستد با ایران تحریم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها جیمز استاینبرگ، معاون وزیر خارجه آمریکا امروز به خبرنگاران گفت: "من در اینجا اعلام می‌کنم که (هیلاری) کلینتون، وزیر خارجه آمریکا تصمیم به اعمال تحریم علیه هفت شرکت خارجی، بر مبنای قانون تحریم‌های ایران مصوب سال ۱۹۹۶ گرفته است."

تحریم این موسسات در راستای افزایش تلاش‌های ایالات متحده در جهت ایجاد محدودیت برای شرکت‌های خارجی مظنون به سرمایه‌گذاری در صنایع انرژی و برنامه هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد.

شرکت های پترولئوس ونزوئلا، PCCI (زیرمجموعه شرکت ملی پتروشیمی ایران) و موسسات کشتییرانی رویال اویستر گروپ از امارات متحده عربی، اسپیدی شیپ (متعلق به ایران و امارات)، تنکر پسیفیک از سنگاپور، اوفر برادرز در اسرائیل و آسوشیتد شیپبروکینگ سنگاپور جزو شرکت‌های تحریم‌شده توسط آمریکا هستند.

نام یک شرکت اسرائیلی در حالی در میان شرکت های تحریم‌شده دیده می‌شود که ایران و اسرائیل هیچ‌گونه رابطه رسمی با هم ندارند.

هشدار به شرکت‌های طرف حساب ایران

جیمز استاینبرگ گفت: "همه این شرکت‌ها در فعالیت‌های مربوط به تامین فرآورده‌های بنزینی برای ایران دست داشته‌اند."

آقای استاینبرگ هدف از اعمال این تحریم‌ها را افزایش فشار بر ایران برای تن دادن به تعهدات بین المللی این کشور و شرکت در "مذاکرات واقعی" با نمایندگان جامعه جهانی بر سر برنامه هسته‌ای ایران خواند.

او گفت تحریم‌های تازه، منابع بنزین ایران را هدف قرار می‌دهد و پیامی آشکار برای دیگر شرکت‌ها در سرتاسر جهان در بر دارد: "کسانی که به حمایت غیرمسئولانه از بخش انرژی ایران یا کمک به فرار ایران از تحریم‌های آمریکا ادامه دهند، با پیامدهای سنگینی روبه‌رو خواهند شد."

اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه (۲۳ مه) شماری از مقام‌ها و بیش از ۱۰۰ شرکت ایرانی را به دلیل دست داشتن در فعالیت‌های هسته‌ای این کشورتحریم کرد.

آمریکا و اتحادیه اروپا از ایران خواستند تا به مذاکرات هسته‌ای بازگردد. با این که ایران نیز از ادامه مذاکرات با نمایندگان جامعه بین‌الملل استقبال کرده، اما به نظر می‌آید اختلافات موجود مانع از تعیین تاریخی دقیق برای انجام این مذاکرات شده باشد.

آخرین دور گفت‌وگوهای اتمی ایران در ژانویه گذشته و به دنبال عدم توافق طرفین بر سر طرح مبادله سوخت و نیز مسئله توقف غنی سازی اورانیوم با شکست روبه‌رو شد.