عذرخواهی بولیوی از آرژانتین بدلیل سفر وزیر دفاع ایران

احمد وحیدی

منبع تصویر، mod.ir

توضیح تصویر،

احمد وحیدی سه شنبه شب بولیوی را ترک کرد

دولت بولیوی روز سه شنبه اعلام کرد اقدامات لازم را برای خروج هر چه سریعتر احمد وحیدی وزیر دفاع ایران که متهم به ارتباط با پرونده انفجارهای مرکز یهودیان آرژانتین بوده، انجام داده است.

وزیر خارجه بولیوی طی نامه ای به همتای آرژانتینی خود از سفر آقای وحیدی که به دعوت وزیر دفاع بولیوی انجام شد "عمیقا عذرخواهی" کرد.

دولت آرژانتین از کشورها و نهادهای بین المللی خواهان بازداشت تعدادی از مقام های ایرانی متهم به ارتباط با این پرونده از جمله احمد وحیدی شده است.

در نامه وزیر خارجه بولیوی از این "وضعیت اسفناک" و "حادثه ناگوار" پوزش خواسته شده و گفته شده دولت این کشور گام های لازم را برای آنکه "احمد وحیدی خاک بولیوی را به سرعت ترک کند" برداشته است.

این در حالیست که بولیوی از روابط بسیار خوبی با ایران برخوردار است.

دولت ایران هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده است.

به گزارش خبرگزاریها، آقای وحیدی سه شنبه شب بولیوی را ترک کرده است.

ایران هر گونه دخالت در انفجارهای آرژانتین را که منجر به کشته شدن ۱۱۴ نفر شد، رد کرده است.

انفجار یک خودروی حامل بمب که در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ در مقابل یک مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس رخ داد، منجر به کشته شدن ۸۵ نفر شد.

دو سال پیش از آن نیز ۲۹ نفر در اثر انفجار بمبی در سفارت اسرائیل در این شهر کشته شدند.

دولت بولیوی در نامه خود به وزارت خارجه آرژانتین گفته است: "متاسفانه (وزارت دفاع بولیوی) از ماجرای این پرونده اطلاعی نداشته" و با بقیه تشکیلات حکومتی برای دعوت از آقای وحیدی هماهنگی لازم را نکرده است.

خبرگزاری فارس روز سه شنبه گزارش داد احمد وحیدی در رأس یک هیئت نظامی به دعوت رسمی ماریا سسیلیا چاکون رندون وزیر دفاع بولیوی وارد سانتاکروز شد.

این خبرگزاری افزود آقای وحیدی در این سفر "دو روزه ... در مراسم افتتاح مدرسه نظامی دفاع از (اتحادیه) آلبا شامل کشورهای کوبا، ونزوئلا، بولیوی، نیکاراگوئه و دومینیکن شرکت و در جشن فارغ‌التحصیلی خلبانان کشورهای ونزوئلا و بولیوی حضور خواهد یافت."

وزیر دفاع ایران از مصونیت دیپلماتیک برخودار است، اما پلیس بین الملل در سال ۲۰۰۷ نیروهای انتظامی و پلیس کشورهای مختلف را از حکم جلب صادر شده توسط دادستانی آرژانتین مطلع کرد.

دادستانی آرژانتین در اکتبر سال ۲۰۰۶ رسما نهادهایی در ایران را به هدایت و حمایت از این عملیات و حزب الله لبنان را به اجرای آن متهم کرد و خواهان صدور حکم جلب تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی شد.

اکبر هاشمی رفسنجانی، علی فلاحیان، علی اکبر ولایتی، محسن رضایی و احمد وحیدی (وزیر دفاع کنونی) که در زمان وقوع انفجار مرکز یهودیان به ترتیب سمت های ریاست جمهوری، وزیر اطلاعات، وزیر امور خارجه، فرمانده سپاه پاسداران و فرمانده سپاه قدس را برعهده داشتند، از جمله کسانی هستند که دادستانی آرژانتین خواستار بازداشت بین المللی آنان شد.

مدتی بعد رسیدگی قضایی به این پرونده به دلیل شواهدی در مورد تلاش برخی مقامات قضایی آرژانتین برای تاثیرگذاری بر نتیجه رسیدگی از طریق پرداخت رشوه متوقف شد. اما پیگیری این ماجرا در مه ۲۰۰۹ مجددا از سرگرفته شد.