ذوالنور: جریان انحرافی به رئیس جمهوری گره خورده است

به روز شده:  15:13 گرينويچ - چهارشنبه 01 ژوئن 2011 - 11 خرداد 1390
ذوالنور

آقای ذوالنور می گوید که دلیل دلبستگی رئیس جمهوری ایران به آقای رحیم مشائی مشخص نیست

مجتبی ذوالنور، جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران ایران می گوید که "جریان انحرافی" و بعضی از شخصیت‌های آن به رئیس جمهوری این کشور "گره" خورده‌اند.

آقای ذوالنور روز چهارشنبه ۱۱ خرداد (اول ژوئن) در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت: "امیدواریم این گره باز شود، اما در حال حاضر جدائی جریان انحرفی از رئیس جمهوری سخت است. زمانی می توان آن را باور کرد که راس جریان فتنه از رئیس جمهوری جدا شود."

او نگاه فعلی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران را هماهنگ با آقای اسفندیار رحیم مشائی دانست، اما از دلیل وابستگی او به آقای رحیم مشائی اظهار بی اطلاعی کرد.

آقای ذوالنور با اشاره به اینکه "جریان انحرافی" در کوتاه مدت به دلیل دست داشتن در قدرت و ثروت در حال توسعه است، گفت که آنها برای انتخابات برنامه داشتند و می خواستند اکثریت تاثیر گذار در مجلس را داشته باشند "که با هوشیاری مسئولان نظام این توطئه خنثی شد".

هواداران آیت الله خامنه ای، رهبر ایران از لفظ "جریان انحرافی" برای اشاره به نزدیکان سیاسی اسفندیار رحیم مشائی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد استفاده می کنند.

"آقای ذالنور با اشاره به اینکه "جریان انحرافی" در کوتاه مدت به دلیل دست داشتن در قدرت و ثروت در حال توسعه است، گفت که آنها برای انتخابات برنامه داشتند و می خواستند اکثریت تاثیر گذار در مجلس را داشته باشند "که با هوشیاری مسئولان نظام این توطئه خنثی شد"."

آقای ذوالنور با اشاره به ۱۱ روز خانه نشینی آقای احمدی نژاد پس از صدور حکم ابقای وزیر اطلاعات توسط رهبر ایران، گفت: "در این مدت بیش از ۲۰۰ تن از شخصیت های نظام با او دیدار کردند تا خانه نشینی رئیس جمهوری به انتظار عمومی کشیده نشود، اما وقتی دیگر علنی شد موضع گیری درباره آن هم طبیعی بود."

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه گفت که برای عاقبت بخیری رئیس جمهور "باید دعا کرد" و پیش بینی کرد که افرادی که تا دیروز مخالف رهبر بودند و القا می کردند که رئیس جمهور منصوب رهبری است نه منتخب مردم، اگر رئیس جمهور از مدار خارج شود به زیر پرچمش خواهند رفت.

او گفت که در تمام ۱۱ روز عدم حضور آقای احمدی نژاد در دفتر ریاست جمهوری، تمام رسانه های غربی علیه رهبری و به نفع آقای احمدی نژاد وارد صحنه شدند.

'موسوی و کروبی با بیل و لودر به سراغ پایه‌های ولایت رفتند'

آیت الله خامنه ای

نماینده ولی فقیه در سپاه می گوید که اگر رهبر در برابر موسوی و کروبی می ایستاد آنها "از روی ایشان رد می شدند"

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، گزینه های مقابل آقای احمدی نژاد، یعنی میرحسین موسوی و مهدی کروبی را کسانی معرفی کرد که اگر رهبری جلوی آن ها می ایستاد از "روی ایشان رد می شدند."

آقای ذوالنور گفت که آقایان موسوی و کروبی در میتینگ تبلیغاتی خود از ابتدا "مانند بیل و لودر" به سراغ پایه های ولایت رفتند.

او به راهپیمایی هواداران آیت الله خامنه ای در روز ۹ دی سال ۱۳۸۸ اشاره کرد و گفت که آنها ۴۰ میلیون نفر بودند در حالی که رای دهندگان به رئیس جمهوری این اندازه نبودند.

اظهارات منسوب به رئیس دولت دهم در مورد برخورداری از ۳۵ میلیون رای، پیشتر نیز مورد اشاره برخی شخصیت ها و رسانه های محافظه کار ایران قرار گرفته است.

غلامرضا مصباحی مقدم، نماینده تهران و عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران روز یکشنبه هشتم خرداد ماه گفته بود که محمود احمدی نژاد در دوره غیبت از محل کار خود مدعی شده است که ۳۵ میلیون رای دارد.

'هاشمی صلاحیت ملامت جریان انحرافی را ندارد'

"آقای ذوالنور سکوت آقای هاشمی رفسنجانی در برابر اعتراضات انتخاباتی دو سال پیش را "تاسف برانگیز" خواند و او را "پناهگاه جریان علیه نظام" دانست."

مجتبی ذوالنور همچنین با بیان اینکه اکبر هاشمی رفسنجانی "صلاحیت ملامت جریان انحرافی" را ندارد، گفت: "اگر آقای هاشمی نسبت به دولت مخالف می کرد و در عین حال پناهگاه جریان فتنه هم نبود، اظهارات او درباره ملامت جریان انحرافی قابل قبول بود، اما هاشمی در مقابل نظام قرار گرفت."

آقای ذوالنور سکوت آقای هاشمی رفسنجانی در برابر "جریان فتنه" را "تاسف برانگیز" خواند و او را "پناهگاه جریان علیه نظام" دانست.

مقامات حکومتی ایران، تظاهرات اعتراض آمیز به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران را فتنه می نامند.

همچنین به سخنان اخیر محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران اشاره کرد و گفت که استراتژی جریان اصلاحات این است که در یک شیب ملایم در تیر و مرداد ماه با نظام اعلام آشتی کند، تا بتوانند در انتخابات آینده جایی داشته باشند.

جانشین نمایندگی ولی فقیه در سپاه، "زمینه چینی برای آشتی" را "تاکتیک اصلاح طلبان برای رسیدن به قدرت" دانست و گفت: "اتفاقاتی که در دوران اصلاحات زیر پرچم حمایت از خاتمی افتاد، قابل بخشش نیست."

آقای خاتمی اخیرا در سخنانی از هر دو طرف درگیر در مناقشه سیاسی دو سال اخیر در ایران خواسته بود از ظلم هایی که بر آنان شده بگذرند و یکدیگر را عفو کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.