رهبر ایران: تقوا این نیست که مخالف خود را له کنیم

آیت الله خامنه ای

منبع تصویر، khamenei.ir

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران گفت: "اگر به نام انقلابی گری امنیت را از بخشی از مردم جامعه سلب کنیم، از خط امام منحرف شده ایم".

او امروز شنبه ۱۴ خرداد (۴ ژوئن) در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی که در کنار مقبره او در جنوب تهران برگزار شد، نسبت به گونه های مختلف "انحراف" از مسیر اندیشه ها و اهداف بنیانگذار جمهوری اسلامی هشدار داد.

آقای خامنه ای گفت: "در کشور آرا و عقاید مختلفی وجود دارد، اگر عنوان مجرمانه ای بر یک حرکت یا حرفی منطبق شود، قابل تعقیب است و دستگاه های مسئول باید تعقیب کنند و می کنند. اما اگر عنوان مجرمانه ای در کار نباشد، در مورد کسی که قصد براندازی و خیانت ندارد و نمی خواهد دستور دشمن را در کشور اجرا کند، اما با سلیقه سیاسی ما مخالف است، نمی توانیم امنیت و عدالت را از او دریغ کنیم".

رهبر ایران با تأکید بر نزدیک تر بودن عدالت با تقوا، گفت: "مبادا خیال کنید که تقوا این است که انسان، مخالف خود را زیر پا له کند".

آیت الله خامنه ای تصریح نکرد که هشدار او متوجه "له کردن" کدام مخالف سیاسی است.

رهبر ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: "اگر به نام عدالت خواهی و انقلابی گری به برادران خود و مردم مؤمن، به کسانی که از لحاظ فکری با ما مخالفند اما می دانیم که به اصل نظام و اسلام اعتقاد دارند اهانت کنیم و آنها را مورد ایذا و اذیت قرار دهیم، از خط امام منحرف شده ایم".

او همچنین "عدول از ارزش های اسلامی" یا اعتماد به "دشمن" و کوتاه آمدن در برابر آن به نام "عقل گرایی" را از دیگر موارد "انحراف از خط امام" توصیف کرد.

آقای خامنه ای انتخاب شیوه مردمسالاری را از مظاهر "عقلانیت" آیت الله خمینی دانست و گفت که مردم ایران تا پیش از برقراری حکومت جمهوری اسلامی "مزه انتخابات آزاد" را،به جز در دوره کوتاهی در صدر مشروطه، نچشیده بودند.

او نمونه دیگر "عقلانیت" بنیانگذار جمهوری اسلامی را ایستادگی او در مقابل دشمنان حکومت خواند و گفت که عملکرد آیت الله خمینی در این زمینه "درست برخلاف نظر کسانی بود که خیال می کردند و خیال می کنند که گاهی اقتضای عقل این است که انسان در برابر دشمن کوتاه بیاید".

رهبر ایران گفت که آیت الله خمینی در سال هایی که رهبری حکومت اسلامی این کشور را به عهده داشت، مسئولان حکومت را از اشرافی گری پرهیز می داد و نگران بود که مانند دوران قاجار و پهلوی، نوعی "هزار فامیل" بر حکومت تسلط یابد.

او افزود: "امام همواره به مسئولان گوشزد می کرد که خود را بالاتر از مردم و عاری از عیب و انتقاد ندانید و آماده شنیدن انتقادات و بیان اشتباهات خود باشید".

آقای خامنه ای گفت که آیت الله خمینی بارها به اشتباهات خود اعتراف کرده بود و افزود: "این خیلی عظمت لازم دارد، روح یک انسان باید بزرگ باشد تا بتواند چنین کاری کند و اشتباه و خطای خود را بپذیرد".

تحلیل آیت الله خامنه‌ای از برنامه ریزی‌های 'دشمن'

رهبر ایران در بخشی از سخنان امروز خود به تحلیل برنامه ریزی های مخالفان حکومت اسلامی در ایران در طول دوران رهبری خود پرداخت و گفت: "تصور آنها این بود که با رحلت امام، فروپاشی نظام کلید زده خواهد شد".

او گفت که "حضور مردم" در طول این سال ها باعث خنثی شدن نقشه های "دشمن" شده است.

آیت الله خامنه ای معمولا از دولت های آمریکا و اسرائیل و متحدان آنها به عنوان "دشمن" یاد می کند و مخالفان داخلی خود را به ارتباط، یا دست کم همراهی ناخواسته با آنها متهم می کند.

او گفت: "تحلیل من این است، این اطلاع نیست، بلکه تحلیلی است که قرائن آن را اثبات می کند: دشمن پس از مرگ امام یک برنامه ریزی ۱۰ ساله کرده بود و امیدوار بود که پس از ده سال نتیجه بدهد، یعنی در سال ۱۳۷۸ که آن حوادث پیش آمد، اما روز ۲۳ تیر مردم به خیابان ها آمدند و توطئه دشمن را خنثی کردند".

اشاره او به ناآرامی هایی است که از روز ۱۸ تیر ۱۳۷۸ و پس از حمله گروهی از مأموران انتظامی و لباس شخصی به خوابگاه دانشجویان دانشگاه تهران آغاز شد و فضای سیاسی و اجتماعی پایتخت ایران را برای چند روز متشنج کرد.

آقای خامنه ای موج دوم حملات دشمن را یک برنامه ریزی ۱۰ ساله دیگر دانست که در سال ۱۳۸۸ نتیجه داد.

او گفت: "زمینه ها را به خیال خودشان آماده کرده بودند، مردم وفادار به نظام هم مطالباتی داشتند. آن قضایا به وجود آمد و توانستند برای دو سه ماه آن هم فقط در تهران تلاطم به وجود آورند. اما مردم حماسه ۹ دی را به راه انداختند، میلیون ها نفر در سراسر کشور به خیابان ها آمدند. بعد هم در روز ۲۲ بهمن به خیابان ها آمدند و غائله را ختم کردند".

موضع جمهوری اسلامی در مورد وقایع کشورهای عربی و اشاره تلویحی به سوریه

رهبر ایران در بخش های پایانی سخنان خود در مورد موضع حکومت ایران در قبال جنبش های ضد دولتی در کشورهای عربی توضیح داد.

او گفت که این جنبش ها را "اسلامی، ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی" می داند و افزود: "موضع ما در مقابل این حرکت هاى مردمى روشن است، هر جا حرکت اسلامى است، مردمى است، ضد آمریکائى است، ما با این حرکت همراهیم؛ اما اگر در جائى ببینیم با تحریک آمریکایی ها، با تحریک صهیونیست ها، یک حرکتى به راه افتاده است، با آن حرکت همراهى نمی کنیم... آنجائى که خود آمریکا و خود صهیونیست ها وارد میدان می شوند تا یک رژیمى را ساقط کنند، تا یک کشورى را اشغال کنند، آنجا ما نقطه‌ مقابل حرکت آمریکائى ها قرار می گیریم".

به نظر می رسد که این سخنان، پاسخی است به منتقدانی که می گویند حکومت ایران در قبال اعتراضات مردمی علیه حکومت بشار اسد در سوریه، موضعی متفاوت با موضعی اتخاذ کرده که در مورد سایر کشورهای عربی داشته است.

آقای خامنه ای به معترضان مصری که حکومت حسنی مبارک را ساقط کردند هشدار داد که "باید مراقب باشند دشمنی که از در بیرون رفته است، از پنجره برنگردد. این کمک هایى که می گویند آمریکا ممکن است به مصر یا به هر کشور دیگرى بکند، خودش مایه گرفتارى است. آمریکایی ها از راه همین کمک ها و همین دلارهاست که تسلط خود را بر کشورها تحکیم می کنند، توقعات خودشان را تحمیل می کنند؛ ملتى که آزادى به دست آورده است، او را دوباره در زیر پنجه اقتدار ظالمانه خود قرار می دهند".