هشدار جنتی در مورد طرح اتهام 'تقلب' در انتخابات آینده

احمد جنتی

منبع تصویر، a

توضیح تصویر،

آقای جنتی پیشتر 'جریان انحرافی' را متهم کرده بود که با "سوء استفاده ازمقام خود می خواهد مجلس را 'قبضه کند'

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان ایران گفت: "از حالا یک عده‌ای دوباره می‌خواهند مساله تقلب را برای انتخابات مجلس مطرح و اعتماد منافقین، سلطنت‌طلبان و کمونیست‌ها را جلب کنند."

آقای جنتی امروز ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) با اشاره به نزدیکی سالگرد انتخابات ریاست جمهوری دهم و انتقاد از کسانی که "فتنه ۸۸ را به راه انداختند" گفت: "از حالا یک عده‌ای دوباره همان کلید را می‌زنند و می‌خواهند مساله تقلب را برای انتخابات مجلس مطرح کنند."

اظهارات آقای جنتی در خطبه های نماز جمعه تهران، ظاهرا خطاب به منتقدان حکومت ایران در جناح اصلاح طلب بیان شده که در پی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، دستگاه های حکومتی را به تخلفات انتخاباتی متهم کردند.

این در حالی است که در هفته های اخیر، به جز اظهارات کلی محمد خاتمی در مورد اهمیت برگزاری انتخابات آزاد در ایران، اصلاح طلبان موضع گیری مشخصی راجع به انتخابات مجلس آینده که هشت ماه بعد برگزاری می شود انجام نداده اند.

در مقابل، در حدود یک ماه گذشته، بسیاری از رسانه ها و مقام های منسوب به جناح محافظه کار به اعلام موضع در مورد انتخابات مجلس نهم پرداخته و بعضا نسبت به امکان دخالت قوه مجریه در این انتخابات هشدار داده اند.

خود آقای جنتی دو هفته پیش یک "جریان انحرافی" را متهم کرده بود که با "سوء استفاده ازمقام و جایگاه خود و با توسل به راه های نامشروع و پول های کلان که با سوء استفاده از قدرت کسب کرده" می خواهد مجلس را "قبضه کند".

"جریان انحرافی"، عنوانی است که از سوی محافظه کاران منتقد دولت، برای اشاره به اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهوری و همفکران او به کار می رود.

هشدار وزیر اطلاعات

در یک اظهار نظر دیگر مرتبط با انتخابات مجلس نهم، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات از دستگیری یک "جاسوس" سخن گفته که "با همکاری آمریکا به‌ دنبال تشکیل شبکه اجتماعی برای ایجاد اغتشاش در ایام انتخابات مجلس بوده است".

به گزارش خبرگزاری فارس آقای مصلحی امروز دولت آمریکا را متهم کرده که قصد داشته با صرف میلیون‌ها دلار بودجه "همان شبکه اجتماعی انتخابات قبلی را برای انتخابات مجلس ایجاد کند".

وزیر اطلاعات مشخص نکرده که منظور وی از "شبکه اجتماعی انتخابات قبلی" مشخصا چیست و دولت آمریکا به چه صورت قصد ایجاد چنین شبکه ای را برای انتخابات مجلس نهم داشته است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود، بدون توضیح بیشتر پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری دوم خرداد را "اوج فرصت" دولت انگستان برای نفوذ در "سیستم مدیریتی" ایران دانسته است.

هشدارهای وزیر اطلاعات و دبیر شورای نگهبان در مورد امکان فعالیت مجدد منتقدان حکومت در انتخابات ریاست جمهوری نهم، در حالی صورت گرفته که اردشیر امیرارجمند مشاور ارشد میرحسین موسوی سه روز پیش، سخن گفتن از نحوه برگزاری انتخابات در ایران را "تا هنگامی که روندها و روش ها عوض نشده و رهبران جنبش در زندان هستند و اجازه فعالیت آزادانه ندارند" بدون معنا دانسته بود.