تجاوز در خمینی شهر؛ قربانیان محکوم می‌شوند؟

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران در نشست خبری روز دوشنبه ۲۳ خرداد ماه درباره پرونده تجاوز دسته جمعی به زنان در یک مهمانی خصوصی در استان اصفهان گفت: "یکی از تاکیدات ما، برخورد با افراد شرور و اراذل و اوباش است. دستگاه قضایی، نیروی انتظامی و سیستم اطلاعاتی باید نسبت به این موضوعات حساسیت داشته باشند تا این‌گونه حوادث تکرار نشود."

به گزارش رسانه های ایران، تعدادی از "اراذل و اوباش" روز دوم خرداد در یکی از روستاهای نزدیک "خمینی شهر" در استان اصفهان به یک مهمانی خصوصی که در باغی برگزار شده وارد شده اند و پس از حبس مردان حاضر در مهمانی در یک اطاق، به تعدادی از زنان و دختران "تعرض" کرده اند.

رسانه های ایران تصاویر و گزارش هایی از تجمع مردم "خمینی شهر" در مقابل دادگستری این شهر منتشر کرده اند که به این واقعه و کم توجهی مسئولان اعتراض دارند.

آقای محسنی اژه ای همچنین گفته است: "از سوی دیگر به خانواده‌ها سفارش می ‌کنیم تا اقداماتی که موجب خدشه‌دار شدن عفت عمومی می ‌شود، انجام ندهند. برخی از تعرضات به دلیل کوتاهی ‌های اولیه است."

پیش از این هم تعدادی از مقامات محلی ضمن اظهار تاسف و اعتراض به واقعه تجاوز دسته جمعی به زنان حاضر در این میهمانی، از پوشش نامناسب آنها انتقاد کرده بودند.

موسی سالمی، امام جمعه خمینی شهر گفته است که "اینها (کسانی که به آنها تعرض صورت گرفته) آدمهای علیه‌السلامی نبودند." او افزوده که "اینجا نود درصد به محمود احمدی نژاد رای داده‌اند ، اما در عوض خیری ندیده اند." و اضافه کرده: "شاید این کار نقشه دشمنان بوده باشد."

رئیس پلیس آگاهی اصفهان هم در این رابطه گفته است که "آنها (مهمانان) اگر لباس مناسب داشتند شاید اینطوری نمی‌شد."

اگرچه دادستان خمینی شهر گفته است که: "اینها توجیه تجاوز نیست و مردم پشت دیوار خانه هایشان باید امنیت داشته باشند. غلامرضا انصاری، دادستان دادگستری استان اصفهان، نیز گفته است که "هماهنگیهایی با مسئولین قوه قضایی به عمل آمده است تا این پرونده بصورت ویژه و فوق العاده در دیوان عالی کشور هم مطرح شود تا انشاءالله بزودی مردم محل شاهد مجازات افرادی که هنجار شکنی می کنند باشند."

انتقاد مسئولان از پوشش زنان و حتی تهدید به برخورد با آنها برای بدحجابی، واکنش‌هایی را به دنبال داشته است. منتقدان این تهدیدات را نوعی فرهنگ سازی از جانب پلیس و مسئولان می دانند که باعث بالارفتن ناامنی برای زنان در جامعه می شود.

شادی صدر، حقوقدان و فعال حقوق بشر در گفت و گو با بی بی سی فارسی ضمن انتقاد از واکنش مسئولان به ویژه امام جمعه اصفهان که گفته بود 'البته آنها هم آدم های علیه‌السلامی نبوده اند'، گفت: "به نظر من این سخنان پیام بسیار خطرناکی برای جامعه دارد به این معنی که به شکل بسیار روشنی از سوی مقامات مسئول گفته می‌شود که اگر زنی پوشش اش مطابق تعاریف جمهوری اسلامی نباشد، حتی اگر در محدوده خصوصی خانه و یا چهاردیواری خودش باشد باز هم تجاوز کردن به او جایز است."

به گفته خانم صدر پیام دیگری که بلافاصله به ذهن خطور می کند این است که "در این شرایط اگر به زنی تجاوز شود و یا حتی اگر تجاوز دسته جمعی اتفاق بیفتد که یک جنایت به مراتب فجیع تر و بزرگ تر است، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی پیگیری چندان جدی نخواهند کرد."

شادی صدر همچنین گفت: "عواقب خطرناک چنین پیام هایی برای جامعه ایران این خواهد بود که به کسانی که متجاوز هستند گفته می‌شود به راه خودتان بروید و هر کاری می خواهید انجام دهید و اگر زنی را دیدید و فکر کردید به او تجاوز کنید، این کار را انجام دهید. چون اگر دستگیر هم بشوید و مورد تعقیب قضایی هم قرار بگیرید می توانید با توجیه اینکه این زن حجابش کم بود یا مرا تحریک کرد از مجازات رها شوید."

شادی صدر افزود: "در هر جای دیگر دنیا به ویژه در ممالک متمدن اگر این اتفاق می افتاد به قربانیان این واقعه توجه جدی می شد. در حالی که هیچ جا خبری از این قربانیان نیست و هیچ توجهی به آنها نمی‌شود."

به اعتقاد روانشناسان تجاوز یکی از شدیدترین انواع خشونت است که آثارش تا سالها می تواند بر ذهن و روان کسی که مورد تجاوز قرار گرفته است، تاثیر بگذارد.

خانم صدر ضمن تاکید بر این نکته که کسی که مورد تجاوز قرار گرفته باید حتما تحت مشاوره ها و درمان های روانشناسی قرار بگیرد گفت: "در عوض در فقدان همه این حمایت های بدیهی و اولیه، مقامات قضایی، امنیتی و انتظامی ایران نه تنها تسکین و آرامش خاطری ایجاد نمی کنند، نه تنها درد و رنجی را که آنها کشیده اند را به رسمیت نمی شناسند بلکه از زبان تهدید علیه آنها استفاده می کنند و می گویند تکلیف اینکه اینها چرا بی حجاب بوده اند و یا فرضا شرب خمر انجام داده اند و در میهمانی مختلط بوده اند باید روشن شود."

به گفته شادی صدر"این زنان یک بار از نظر جسمی مورد تجاوز قرار گرفته اند و روحشان آزار دیده و حالا بارها و بارها باز از سوی مقامات مختلف روحشان، شرافتشان و حیثیت انسانی شان مورد تجاوز قرار می گیرد."

تجاوز به عنف یکی از نگرانی های کارشناسان در سالهای اخیر است. بر اساس گزارشها گفته شده است که در ۳ ماه گذشته ۱۴ نفر به جرم تجاوز در ایران اعدام شده اند.

یکی از پرونده های جنجالی در سالهای گذشته تجاوز سه نفر به زن سرایداری در مقابل فرزندان خانواده او در لواسان است.

این حادثه موجی از نگرانی و واکنش مقامهای ایران را برانگیخت و رئیس قوه قضائیه با دستوری ویژه به دادگاه کیفری استان تهران خواهان رسیدگی فوری به این پرونده شد.

مورد دیگر هم تجاوز "شش نفر" به یک زن در منطقه قیامدشت تهران در سال ۱۳۸۸ بود. این حادثه انتقادات زیادی را به دنبال داشت.

منتقدان در خصوص این حادثه معتقد بودند که در"روزی که ده‌ها هزار پلیس و نیروی امنیتی در مناطقی از سطح شهر بسیج شده بودند تا از بروز و گسترش تظاهرات ۱۳ آبان جلوگیری کنند، شش مرد در روز روشن به زنی در خیابان تجاوز کردند."

اگرچه در همان زمان خبرگزاری فارس به نقل از سردار احمد روزبهانی رئیس پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی اعلام کرد که: "خبر اعلام شده درباره تجاوز به عنف در قیامدشت با واقعیت تفاوت دارد." به گفته آقای روزبهانی "اصلاً روز حادثه ۱۳ آبان نبوده است."

به هر صورت واکنش‌ها به حادثه خمینی شهر همچنان ادامه دارد. همانطور که برخی از مسئولان زنان قربانی تجاوز را مقصر این اتفاق می دانند، برخی هم از آن با عنوان فاجعه یاد می کنند و یادآور می شوند که این زنان با هر پوششی در حریم خصوصی خودشان بودند و بدون حکم قضایی حتی نیروهای امنیتی و قضایی هم نمی توانند وارد حریم خصوصی افراد شوند.

مطالب مرتبط