تحریم ها سرعت پیشرفت برنامه اتمی ایران را کند کرده است

محمود احمدی نژاد در حال بازدید از تاسیسات اتمی حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته هیات کارشناسی سازمان ملل تحریم ایران سرعت پیشرفت این کشور را در برنامه های موشکی کند کرده است

یک هیات کارشناسی سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرده که تحریم های شورای امنیت، سرعت پیشرفت برنامه های موشکی و اتمی ایران را کند کرده است.

این هیات هشت نفره تابستان گذشته توسط شورای امنیت برای نظارت بر نحوه اجرای تحریم های ایران تشکیل شد. گزارش آنها که به تازگی در اختیار کشورهای عضو شورای امنیت قرار گرفته هنوز به طور رسمی منتشر نشده اما نسخه ای از آن به شبکه اینترنت درز کرده است.

بازرسان این هیات در گزارش نهایی خود گفته اند، بیشترین موارد نقض تحریم های تسلیحاتی که علیه ایران در نظر گرفته شده به سوریه مربوط می شود زیرا حکومت ایران سعی می کند به طور مخفیانه برای این متحد منطقه ای خود تسلیحات ارسال کند.

هیات بازرسی شورای امنیت می گوید از تابستان گذشته ۹ محموله تسلیحاتی ایران در کشورهای مختلف توقیف شده که در شش مورد مقصد محموله ها سوریه بوده است.

به گفته بازرسان شورای امنیت، سپاه پاسداران ایران برای صدور تسلیحات از شرکت های خصوصی پوششی یا صوری استفاده می کند.

در گزارش این بازرسان آمده جمهوری اسلامی سخت در تلاش است که تحریم های بین المللی را دور بزند اما آگاهی کشورهای دیگر هم از تحریم های ایران افزایش یافته است.

نیجریه سال گذشته یک محموله تسلیحاتی ایران که گفته می شود عازم گامبیا بود را توقیف کرد.

هیات نظارت بر تحریم های ایران، به شورای امنیت توصیه کرده که دو متهم ایرانی آن پرونده به نام های علی اکبر طباطبایی و عظیم آقاجانی تحریم شوند.

بازرسان شورای امنیت گفته اند این دو شهروند ایران عضو سپاه پاسداران هستند و نام شرکت تجاری "بهینه" که در قاچاق اسلحه به گامبیا نقش داشته هم باید به فهرست تحریم ها اضافه شود.

آنها توصیه کرده اند که درباره شرکت های کشتیرانی حافظ دریا و سپید تحقیقات جامعی انجام شود.

به گفته بازرسان شورای امنیت، شرکت کشتیرانی ایران به طور فزاینده ای محموله های خود را توسط این دو شرکت جابه جا می کند.

هیات تحقیقاتی شورای امنیت همچنین، آزمایش های موشک های بالستیک ایران را بررسی کرده است؛ آزمایش هایی که شورای امنیت آن را غیر مجاز می داند.

در گزارش هیات مذکور آمده که ایران طی یک سال گذشته ۶ آزمایش موشک های بالستیک انجام داده که دو مورد آن از دید رسانه ها دور بوده است.

ایران برنامه موشکی خود را دفاعی می داند و می گوید که برنامه هسته ای صلح آمیزش در حال توسعه است.

با این وجود، بازرسان شورای امنیت گفته اند تحریم ها پیشرفت برنامه های موشکی و اتمی ایران را کند کرده، چرا که حکومت ایران برای دریافت فن آوری و تجهیزات مورد نیاز در این برنامه ها با مشکلات فزاینده ای رو به روست.

مطالب مرتبط