'ایران و کوبا بیشترین روزنامه نگاران تبعیدی را دارند'

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران حق نشر عکس a

به گزارش"کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران"، ایران و کوبا در یک سال گذشته هرکدام با ۱۸ مورد دارای بیشترین تعداد روزنامه نگار تبعیدی در جهان بوده اند.

این سازمان مدافع حقوق روزنامه نگاران، امروز ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) در گزارشی اعلام کرد که از ۱ ژوئن ۲۰۱۰ تا ۳۱ مه ۲۰۱۱ (۱۱ خرداد ۱۳۸۹ تا ۱۰ خرداد ۱۳۹۰) در سرتاسر دنیا ۷۰ روزنامه نگار مجبور به ترک کشورهای خود شده اند که بیش از نیمی از آنها از دو کشور ایران و کوبا بوده اند.

به گزارش "کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران"، که مقر آن در نیویورک قرار دارد، تعداد روزنامه نگاران ایرانی تبعیدی در سال ۲۰۱۰، ۲۹ نفر بوده است.

این گزارش تاکید دارد که آماری که ارائه می کند، موارد "گزارش و ثبت شده" خروج اجباری روزنامه نگاران از کشورها را در بر می گیرد و تعداد واقعی روزنامه نگاران تبعیدی ممکن است بیشتر باشد.

سازمان خبرنگاران بدون مرز، که مقر آن در پاریس قرار دارد نیز، تعداد روزنامه نگاران تبعیدی ایرانی را در سال در سال ۲۰۱۰، ۳۰ نفر دانسته است.

در گزارش های هر دو سازمان مدافع مطبوعات، ایران در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ در صدر فهرست کشورهایی قرار گرفته که روزنامه نگارانشان را ناچار به مهاجرت کرده اند.

مشکلات روزنامه نگاری در خارج

بخشی از گزارش کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، به مشکلات ادامه فعالیت حرفه ای روزنامه نگاران تبعیدی در خارج از کشور می پردازد.

در این گزارش تصریح شده است که بسیاری از این روزنامه‌نگاران، به علت عدم تسلط به زبان خارجی و نیز موانع اداری و قانونی، امکان پرداختن به فعالیت های مطبوعاتی را پس از مهاجرت ندارند. طبق گزارش کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، در یک دهه گذشته ۶۴۹ روزنامه‌نگار مجبور به ترک کشورهای خود شده اند که تنها ۲۲ درصد آنها توانسته ‌اند در حرفه ای مرتبط با روزنامه‌نگاری به ادامه فعالیت بپردازند. جمهوری اسلامی ایران بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۹)، شاهد افزایش کم سابقه فشار حکومت بر روزنامه نگاران بوده است.

در آخرین جدول رده بندی کشورها در جهان از نظر آزادی مطبوعات، که توسط سازمان گزارشگران بدون مرز تهیه شده، ایران میان ۱۷۸ کشور حاضر در این رده بندی در رتبه ۱۷۵ جای گرفته است.

طبق این این گزارش که به بررسی وضعیت آزادی رسانه ها در جهان از اول سپتامبر ۲۰۰۹ تا اول سپتامبر ۲۰۱۰ (۱۰ شهریور ۱۳۸۸ تا ۱۰ شهریور ۱۳۸۹) پرداخته، ایران پس از ترکمنستان، کره شمالی و اریتره در پایین ترین مکان جدول رده بندی کشورها قرار گرفته است.

مطالب مرتبط