نگرانی از وضعیت سلامتی محسن امین‌زاده در زندان

محسن امین زاده

منبع تصویر، s

توضیح تصویر،

محسن امین‌زاده از روز سه شنبه گذشته در زندان اعتصاب غذا کرده است

در پی انتشار گزارش‌هایی از وضعیت نامساعد جسمی محسن امین‌زاده، زندانی سیاسی و از جمله کسانی که در بند ۳۵۰ اوین دست به اعتصاب غذا زده‌، همسر او در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت پی‌گیری‌هایش برای کسب اطلاع از وضعیت آقای امین‌زاده به نتیجه نرسیده است.

به گفته مهناز اصغرزاده، آقای امین‌زاده از روز سه شنبه، ۳۱ خرداد، بعد از بازگشت به بازداشتگاه اوین در پی یک دوره مرخصی درمانی دست به اعتصاب غذا زده است.

یک هفته پیش ۱۲ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ اوین در اعتراض به مرگ هاله سحابی و هدی صابر، از فعالان ملی مذهبی، اعتصاب غذای اعتراضی و نامحدودی را آغاز کردند.

خانم اصغرزاده به بی‌بی‌سی فارسی گفت که به دلیل قطع بودن تلفن در بند ۳۵۰ اوین امکان دسترسی و کسب اطلاع از وضعیت همسرش تا زمان ملاقات بعدی در زندان وجود ندارد.

به گفته خانم اصغرزاده، ملاقات‌های کابینی او با آقای امین‌زاده در زندان، روزهای دوشنبه به مدت ۱۵ دقیقه صورت می‌گیرد و تا دوشنبه بعد او "نمی‌داند با چه کسی باید تماس بگیرد."

شرکت در مراسم ترحیم، بازگشت به زندان

سایت کلمه روز پنج‌شنبه در گزارشی از "افزایش شدید فشار خون" محسن امین‌زاده و "خودداری از انتقال او به بهداری اوین یا بیمارستان" خبر داده بود.

مهناز اصغرزاده، دلیل مرخصی همسرش، آقای امین‌زاده را رسیدگی به "بیماری کلیوی" او عنوان کرد.

خانم اصغرزاده به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "علی‌رغم آن که تاکید شده بود (آقای امین‌زاده) در مراسم ترحیم آقای صابر شرکت نکند، ایشان حاضر نشدند و گفتند من نمی‌توانم در مجلس ترحیم کسی که هم‌بند من بوده و من چندین ماه با او زندگی کرده‌ام، شرکت نکنم."

به گفته خانم اصغرزاده روز بعد از مراسم ترحیم هدی صابر، آقای امین‌زاده "با وجود کامل نشدن دوره معالجه" به زندان فراخوانده شده است.

بنا بر گزارش‌ها از روز پنج شنبه، دوم تیر، شش نفر از زندانیان سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج نیز برای همراهی با زندانیان اوین دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

واکنش ها به اعتصاب غذای زندانیان

سایت کلمه از درخواست فرزندان میرحسین موسوی و مهدی کروبی از چهره‌های مخالف دولت ایران، برای پایان اعتصاب غذای زندانیان سیاسی خبر داده است.

در این نامه آمده است: "پیام اعتصاب شما کوبنده‌تر از هر اعتراضی به گوش تمامی هم‌وطنان و همدلانتان رسید چرا که اگرچه جانتان تنها وسیله رساندن صدای حق‌طلبی شما است اما این جان‌های سبز برای همگان و خانواده‌های صبور و دلسوخته‌تان و ما که خود درد آشناییم، عزیز است و سلامتی شما برایمان مایه دلگرمی است."

آیت الله علی محمد دستغیب، از مراجع تقلید منتقد حکومت ایران و عضو خبرگان رهبری نیز در سخنانی از "کسانی که به خاطر تخلفات هیئت حاکمه از قرآن و سنت و قانون اساسی دست به اعتصاب غذا و یا روزه سیاسی زده‌اند و احتمال آن است که خدای ناکرده جانشان در خطر باشد" خواسته است تا دست از اعتصاب غذا بردارند.

پیش از این اعضای خانواده آیت الله طالقانی، از بنیان‌گذاران نهضت آزادی ایران در نامه‌ای خواهان پایان اعتصاب غذای زندانیان سیاسی شدند و خطاب به آنها نوشتند: "این سرزمین و مردمان غیرتمند آن به وجود شما دردمندان ایثارگر نیاز دارد."

به گزارش کلمه جمعی از فعالان سیاسی تبریز نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه این هفته اقدام به گرفتن روزه سیاسی در حمایت از زندانیان اعتصا‌ب‌کننده در زندان اوین و رجایی‌شهر می‌کنند.

درگذشت هاله سحابی، فعال سیاسی و اجتماعی، پس از درگیری با ماموران امنیتی در جریان تشییع جنازه پدرش، عزت‌الله سحابی، موج جدیدی از اعتراضات را به دنبال داشت.

پس از آن هدی رضا زاده صابر، روزنامه‌نگار زندانی و فعال ملی-مذهبی در واکنش به فوت خانم سحابی دست به اعتصاب غذا زد و او نیز دچار ایست قلبی شد و در‌گذشت.