اعتصاب غذا برای آزادی دو آمریکایی زندانی در ایران

این دو آمریکایی می گویند در حال کوهپیمایی بودند که ظاهرا به طور اتفاقی از مرز کردستان عراق وارد ایران شدند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

این دو آمریکایی می گویند در حال کوهپیمایی بودند که ظاهرا به طور اتفاقی از مرز کردستان عراق وارد ایران شدند

مادران دو آمریکایی که حدود دو سال است در زندان اوین تهران در بازداشت بسر می برند، اعلام کرده اند که برای آزادی فرزندان خود به همراه چند زن دیگر یک کمپین اعتصاب غذای نوبتی به راه می اندازند.

شین باوئر و جاشوا فتال به همراه سارا شورد در اواخر ژوئیه سال ۲۰۰۹ در نزدیکی مرز ایران و عراق، به اتهام ورود به خاک ایران دستگیر شدند.

ایران سارا شورد را سال گذشته با قید وثیقه آزاد کرد.

لورا فتال، مادر جاشوا فتال، به بی بی سی فارسی گفته است که از روز جمعه اعتصاب غذای نوبتی خود را آغاز می کند.

او گفت: "اینگرید بتانکور، سیاستمدار کلمبیایی که شش سال و نیم گروگان شورشیان فارک بود، من را همراهی می کند. بعد از من نورا شورد، مادر سارا شورد که آزاد شد، اعتصاب غذا می کند و نوبت اوست."

خانواده های دو آمریکایی می گویند که این کمپین تا روز ۳۰ ژوئن ادامه خواهد داشت.

آنها در ماه مه امسال هم اعتصاب غذا کرده بودند.

خانم فتال افزود: "در روزهای بعد هم تعدادی از افراد معروف به اعتصاب غذا می پیوندند. از جمله سیندی شیهان، فعال ضد جنگ که پسرش در جنگ عراق کشته شد. پنجشنبه، ۲۹ ژوئن، نوبت سیندی هیکس است که اعتصاب غذا کند. این روز، روز تولد اوست."

طی ماه های گذشته علاوه بر دولت آمریکا، شمار زیادی از چهره های سرشناس مانند یوسف اسلام، خواننده مسلمان شده بریتانیایی و سراسقف دزموند توتو، برنده جایزه نوبل و از چهره های مبارزه با آپارتاید خواهان آزادی این دو جوان آمریکایی شده اند.

سیندی هیکس، مادر شین باوئر می گوید: "این دومین سالی است که دور از پسرانمان هستیم و این نابودکننده است. این رخداد تاثیر عمیقی بر زندگی ما گذاشته است."

محمد علی کلی، سه دور قهرمان بوکس سنگین وزن جهان، هم از جمله افرادی است که به تازگی طی نامه ای از آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، درخواست کرده که برای آزادی دو شهروند آمریکا اقدام کند.

محاکمه این دو آمریکایی در تهران به اتهام جاسوسی و ورود غیرقانونی به خاک ایران همچنان ادامه دارد.

این افراد اتهام جاسوسی را رد می کنند و می گویند در حال کوهپیمایی بودند که ظاهرا به طور اتفاقی وارد قلمروی ایران شدند.