نامه به گزارشگر ویژه: به وضع اعتصاب کنندگان رسیدگی کنید

امیر ارجمند حق نشر عکس a
Image caption اردشیر امیرارجمند خواهان رسیدگی فوری به وضع اعتصاب کنندگان شده است

اردشیر امیر ارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی و سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید در نامه ای خطاب به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران خواهان رسیدگی فوری به شرایط گروهی از زندانیان سیاسی شده است که در بازداشتگاه های اوین و رجایی شهر دست به اعتصاب غذا زده اند.

اردشیر امیر ارجمند در نامه خود با اشاره به موارد نقض حقوق بشر در ایران پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸، از احمد شهید خواسته است به طوری فوری به شرایط زندانیان سیاسی که اعتصاب غذا کرده اند، رسیدگی کند.

همزمان گروهی از روزنامه نگاران ایرانی خارج این کشور در نامه جداگانه ای خطاب به آقای شهید از او خواسته اند نسبت به وضع زندانیانی که اعتصاب غذا کرده اند، موضع گیری کنند.

دوازده زندانی سیاسی در بازداشتگاه اوین در اعتراض به مرگ هاله سحابی و هدی صابر از ۲۸ خرداد دست به اعتصاب غذای نامحدود زده اند.

شش زندانی سیاسی دیگر نیز که در بازداشتگاه رجایی شهر هستند، در حمایت از این زندانیان از دوم تیر اعتصاب غذای خود را آغاز کرده اند.

گزارش ها بیانگر انتقال محسن امین زاده، قربان بهزادیان نژاد و مهدی اقبال به بیمارستان است.

آقای امیر ارجمند در نامه خود از احمد شهید خواست "از کلیه امکانات قانونی سازمان ملل متحد جهت رساندن فریاد حق طلبانه مردم ایران به جامعه جهانی و مراجع بین المللی ذیربط و الزام مقام های جمهوری اسلامی به رعایت موازین جهانی حقوق بشر و پذیرش فوری شکل گیری یک هیات حقیقت یاب مستقل" برای رسیدگی به این موارد، استفاده کند.

آقای امیر ارجمند در نامه خود نوشت: "از آنجا که با بی توجهی عمدی مقامات کشور به سازکارهای قانونی حمایت از حقوق شهروندان ناکار آمد و بی اثر گردیده است، این زندانیان بی گناه راه دیگری برای احقاق حقوق همسنگران و مردم ستمدیده ایران جز اعتصاب غذای نامحدود و ایثار جان خود نمی بینند."

آقای امیر ارجمند همچنین در نامه خود آمادگی شورای هماهنگی راه سبز امید را برای همکاری با گزارشگر ویژه "برای احراز صحیح وقایع و استیفای حقوق مردم ایران" اعلام کرد.

ادامه واکنش ها

حق نشر عکس
Image caption درگذشت هاله سحابی و هدی صابر موجی از اعتصاب غذا را در زندان های ایران به راه انداخته است

گروهی ۶۰ نفری از روزنامه نگاران ایرانی "تبعیدی و مقیم خارج از این کشور" در نامه خود خطاب به آقای شهید با اشاره به موارد نقض حقوق بشر در ایران از او خواسته اند "به رسالت" خود در تهیه گزارشی جامع از وضع حقوق بشر در این کشور عمل کند.

این روزنامه نگاران همچنین ابراز امیدواری کرده اند دولت ایران زمینه دسترسی گزارشگر ویژه را به "قربانیان نقض حقوق بشر اعم از خانواده‌های کشته شدگان پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ و زندانیان سیاسی و عقیدتی" فراهم کند.

نویسندگان این نامه با اشاره به وضع زندانیانی که دست به اعتصاب غذا زده اند، یکی از خواسته‌های اصلی آن‌ها را "رسیدگی دقیق قضایی به پرونده مرگ مشکوک هاله سحابی و هدی صابر" دو تن از فعالان دموکراسی خواه عنوان کردند.

این روزنامه نگاران خواستار موضع گیری گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران درباره وضع این اعتصاب کنندگان شدند.

پیش تر نیز ۱۲۰ نفر از روزنامه نگاران داخل ایران در نامه ای خطاب به اعتصاب کنندگان از آنها خواسته بودند "برای جلوگیری از تاثیر منفی این اقدام بر سلامتی‌شان" به اعتصاب خود پایان دهند.

بر اساس گزارش‌ها، بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی، عمادالدین باقی، عماد بهاور، قربان بهزادیان‌نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض‌الله عرب‌سرخی، ابوالفضل قدیانی، محمدجواد مظفر، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی ، ۱۲ زندانی سیاسی در اوین، با صدور بیانیه ای اعلام کردند که از روز شنبه، ۲۸ خرداد، دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

بر همین اساس، در روزهای اخیر و به دنبال آزادی عمادالدین باقی و مرخصی محمدجواد مظفر از زندان، محسن امین‌زاده و مهدی کریمیان اقبال به جمع اعتصاب‌کنندگان در زندان اوین پیوسته‌اند، هرچند محمدجواد مظفر اعلام کرده است که در خارج از زندان اوین هم به اعتصاب غذای خود ادامه می‌دهد.

آنها اعتراض به مرگ هاله سحابی در مراسم ترحیم پدرش و مرگ هدی صابر از فعالان ملی-مذهبی در زندان اوین را دلیل اعتصاب غذای خود اعلام کرده‌اند.

هاله سحابی، از فعالان سیاسی و اجتماعی در ایران که برای شرکت در مراسم تشییع جنازه پدرش، عزت‌الله سحابی، در مرخصی از زندان به سر می‌برد، خرداد ماه امسال و پس از درگیری با ماموران امنیتی در جریان این تشییع جنازه، درگذشت.

هدی صابر، روزنامه‌نگار و از فعالان ملی مذهبی نیز که در زندان اوین به سر می‌برد، در اعتراض به مرگ هاله سحابی دست به اعتصاب غذا زد و جان سپرد.

به دنبال اعتصاب غذای شماری از زندانیان سیاسی در زندان اوین، شش زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج هم از روز پنجشنبه، دوم تیرماه، اعتصاب غذا کرده‌اند.

کیوان صمیمی، عیسی سحرخیز، مسعود باستانی، علی عجمی، جعفر اقدامی و حشمت‌الله طبرزدی از زندانیان سیاسی در رجایی‌شهر هستند که در حمایت از اعتصاب‌کنندگان در زندان اوین، دست به اعتصاب غذا زده و اعلام کرده‌اند که تا "پایان اعتصاب غذای هم‌بندیان خود در اوین" آنان را همراهی خواهند کرد.

مطالب مرتبط