ایران در هفته ای که گذشت؛ ۱۷ تیر ۱۳۹۰

آیت الله خامنه ای حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption آیت الله خامنه ای در جمع سپاهیان گفت که اگر کسی حرف غلطی زد، صدجا این حرف را تابلو نکنید

اگرچه آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در دیدارش با فرماندهان سپاه، بار دیگر همگان را به فروکاستن از "اختلاف نظر، اختلاف سلیقه و اختلاف عقیده"ها فراخواند، اما باز هم بخشی از مهمترین خبرهای این هفته ایران را همین اختلافات تشکیل می دادند.

احمدی نژاد، پاسداران و اسکله ها

سومین روز ماه شعبان، سالروز تولد امام حسین، سومین پیشوای شیعیان، در ایران "روز پاسدار" نامگذاری شده است. بدین مناسبت، دوشنبه این هفته، دوم شعبان، ۱۳ تیر، جمعی از فرماندهان سپاه پاسداران با آیت الله خامنه ای دیدار کردند.

رهبر ایران در این دیدار، ایستادگی و مقابله همه جانبه امام حسین با "حرکت انحرافى فوق‌العاده خطرناک آن روز" را یک درس توصیف کرد، اما در ادامه اظهاراتش، دامن زدن به اختلافات درونى و مشتعل کردن فضا در زمان حاضر را اقدامی نامناسب دانست.

آیت الله خامنه ای در حالی و در زمانی از سپاهیان خواست که اگر کسى یک حرف غلطى زد، "صد جا این حرف غلط را تابلو" نکنند که اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در ارتباط با جابجایی غیرقانونی کالاها با فعال بودن برخی از اسکله‌های نظامی، به موضوع تازه اختلاف سپاه با رییس جمهور تبدیل شده بود.

رییس جمهوری ایران، روز شنبه ۱۱ تیر، در همایش "راهبردهای نوین در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز" در تهران، با تأکید بر لزوم بسته شدن همه گذرگاه‌های مرزی غیر قانونی در ایران، گفت که حتی کالای دفاعی، امنیتی یا اطلاعاتی هم باید از مرز قانونی وارد شود.

پیشتر هم، بارها به فعالیت تجاری غیرمجاز دربرخی از اسکله ها و مبادی ورودی تحت کنترل سپاه پاسداران، اشاره شده بود، اما آقای احمدی نژاد، این بار نه تنها فعال بودن این مبادی را تلویحا مورد انتقاد قرار داد، بلکه تصریح کرد: "این غلط است که هرکس یک جایی را سوراخ کرده و برای خود می برد و می آورد."

حق نشر عکس ISNA
Image caption سخنان احمدی نژاد در همایش مبارزه با قاچاق کالا حاشیه ساز شد

استفاده رییس جمهوری از عبارت "برادران قاچاقچی خودمان" در ارتباط با ورود غیر قانونی حجم انبوهی از سیگار، نیز کنایه ای به اعضای سپاه پاسداران تلقی شد.

از این رو، در واکنش، سرلشکر محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز بعد، در گفت و گو با خبرگزاری مهر، وجود اسکله های نظامی اختصاصی سپاه را مورد تأیید قرار داد؛ اما مبادله کالا در این مبادی را "صحبت های انحرافی" دانست.

فرمانده سپاه پاسداران، در مقابل، روز سه شنبه ۱۴ تیر، در مصاحبه دیگری با همان خبرگزاری، اعلام کرد که این نیرو به صلاحدید قوه قضاییه برخی از عوامل "جریان انحرافی" نزدیک به دولت را بازداشت کرده که تخلفاتی در حوزه های اقتصادی و اخلاقی داشته اند. او همچنین گفت که افراد این جریان "با نزدیک کردن خود به مراکز قدرت و ثروت در صدد رسیدن به مقاصد خود" هستند.

بعد از واکنش های فرمانده سپاه پاسداران، سایت ریاست جمهوری در شامگاه سه شنبه اطلاعیه ای منتشر کرد که در آن آمده بود برخی از خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری اظهارات محمود احمدی نژاد در همایش مبارزه با قاچاق کالا، را "ناقص و تحریف شده" منتشر کرده اند.

سپاه، اصلاح طلبان و انتخابات آینده مجلس

حق نشر عکس Fars
Image caption سرلشگر جعفری گفت که "افرادی از جریانات اصلاح طلب که از خط قرمزها عبور نکرده اند" می توانند در انتخابات شرکت کنند

سرلشکر محمد علی جعفری، در مصاحبه اخیرش ، از جمله گفت که "افرادی از جریانات اصلاح طلب که از خط قرمزها عبور نکرده اند" می توانند در رقابت های سیاسی آینده حضور داشته باشند.

پیشتر، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان با حضور برخی از چهره های اصلاح طلب در انتخابات آینده مخالفت کرده، اما عباسعلی کدخدایی، سخنگوی این شورا گفته بود که صلاحیت اصلاح طلبان صرفنظر از گرایش حزبی آنان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اگر چه هنوز معلوم نیست که اصلاح طلبان در شرایط کنونی تا چه حد آمادگی حضور در رقابت های انتخاباتی آینده را خواهند داشت، اما اظهار نظر این هفته سرلشکر محمد علی جعفری، بار دیگر به اختلاف نظرها در مورد ممنوعیت دخالت نظامیان در امور سیاسی، دامن زد.

محمدرضا خاتمی، عضو شورای مرکزی حزب مشارکت، در نامه ای خطاب به این فرمانده ارشد سپاه پاسداران، نوشت که "شما نه قانونا و نه شرعا و نه عرفا و نه مصلحتا در جایگاهی نیستید که برای سیاسیون خط و نشان بکشید و برای آنها شرط تعیین کنید."

پیشتر هم برخی از چهره های سرشناس اصلاح طلب، بخشی از سپاه پاسداران را به دخالت سازمان یافته در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری متهم کرده بودند؛ اما رهبر ایران، این هفته، داعیه‌ سپاه پاسداران را پاسدارى از انقلاب اسلامى دانست و از مجموعه سپاه به خاطر ایستادگی در این راه تمجید کرد.

احمدی نژاد، قوه قضاییه و خط قرمز کابینه

حق نشر عکس ILNA
Image caption رییس قوه قضاییه تحت پیگرد قرار دادن مجرم در هر مقام و مرتبه ای، را از وظایف دستگاه قضایی دانست

آیت الله خامنه ای در حالی و در زمانی "مشتعل کردن اختلاف نظرها" را مضر دانست که در روزهای آغازین این هفته، واکنش ها نسبت به اظهارات محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، در مورد خط قرمز خواندن کابینه نیز همچنان ادامه داشت.

به دنبال بازداشت شماری از همکاران رییس جمهوری در ارتباط با اتهام ایجاد یک "جریان انحرافی" در درون دولت، آقای احمدی نژاد روز چهارشنبه ۸ تیر، متهم کردن اعضای هیئت دولت را "دست اندازی" به کابینه خوانده و تهدید کرده بود که اگر در ادامه، اعضای کابینه را نیز متهم کنند، او به وظیفه‌ اخلاقی، قانونی و ملی خود در دفاع از همکارانش عمل خواهد کرد.

این بخش از اظهارات رییس جمهوری، به ویژه انتقاد و مخالفت برخی از مقام های قضایی و اصولگرایان منتقد دولت را به دنبال داشت.

ابتدا صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه تحت پیگرد قرار دادن مجرم در هر مقام و مرتبه ای، را از وظایف دستگاه قضایی دانست و سپس، عبدالنبی نمازی، عضو مجلس خبرگان، گفت که تصمیمات دستگاه قضایی نباید "ناظر به ضعیف یا قوی بودن متهمان باشد."

سایت الف نزدیک به احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس، خط قرمز خواندن کابینه را "رجز خوانی" توصیف کرد و رضا اکرمی، نماینده اصولگرای مجلس از رییس جمهوری خواست به گونه‌ای اظهار نظر کند که موجب اختلاف و دلخوری مسئولان، نهادها یا قوا نشود.

روز دوشنبه ۱۳ تیر، محمدجعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری بار دیگر تعیین خط قرمز برای قوه قضاییه را "بی معنا" دانست و تأکید کرد که بر اساس قانون اساسی همه افراد در برابر قانون مساوی هستند و نمی توان برای افراد به دلیل وابستگی آنها خط قرمزی تعیین کرد.

با وجود واکنش های تند مقام های قضایی در پاسخ به هشدار محمود احمدی نژاد، هنوز معلوم نیست که آیا موج دستگیری همکاران رییس جمهور متوقف خواهد شد یا تا حلقه یاران نزدیک او هم پیش خواهد رفت.

اختلاف احمدی نژاد و خامنه ای در طرح 'باغ شهرها'

حق نشر عکس FARS
Image caption پیش از این آیت الله خامنه ای درمورد طرح پیشنهادی محمود احمدی نژاد _باغ شهرها_ ابراز نگرانی کرده بود

آقای احمدی نژاد، همچنین روز یکشنبه این هفته، ۱۲ تیرماه، در مراسم تجلیل از تعاونی های مسکن مهر، بار دیگر اعلام کرد که طرح واگذاری هزار متر مربع زمین به خانواده ها برای احداث مسکن و ایجاد فضای سبز توسط مردم، در مرحله نهایی شدن است و از تعاونی ها خواست که برای مشارکت در این طرح خود را آماده کنند.

تأکید رییس جمهوری بر تصمیم دولت برای پیگیری اجرای طرح 'باغ شهرها' از دو جهت مورد توجه ناظران و رسانه ها قرار گرفت:

نخست آن که اهدای قطعه زمینی بزرگ به اقشار آسیب پذیر فاقد مسکن که برخی از آنان حتی توان مالی برای محصور کردن آن را هم ندارند، یک وعده رؤیایی توصیف شد؛ روزنامه دنیای اقتصاد، درستی پایه و اساس کارشناسی- اقتصادی این طرح را تلویحا مورد تردید قرار داد و روزنامه مردم سالاری به طنز نوشت که "حالا دراز بکشید و چشمهایتان را روی هم بگذارید و در عالم رویا، خودتان را در یک زمین هزار متری مجانی تصور کنید."

دوم آن که اجرای این طرح، از ابتدا مورد موافقت رهبر ایران نبوده و آیت الله خامنه ای پیشتر در مورد سوء استفاده های احتمالی ناشی از اجرای آن اظهار نگرانی کرده است. اینک که برخی از اصولگرایان منتقد دولت، رییس جمهوری را در مواردی به عدم تبعیت از رهبری متهم می کنند، این پرسش مطرح شده است که رییس دولت برای اجرای طرح باغ شهرها تا چه حد از حمایت رهبر ایران برخوردار خواهد بود؟

طرح سؤال از رییس جمهوری

حق نشر عکس MEHR
Image caption روح الله حسینیان، رئیس فراکسیون حامی دولت در مجلس ایران، اعلام کرد که طرح سوال از رئیس جمهور مورد رضایت رهبر ایران نیست

در حالی که منازعه دولت و نمایندگان مجلس در مورد ادغام برخی از وزارتخانه ها با تصویب طرح تشکیل دو وزارتخانه جدید "تعاون، کار و رفاه اجتماعی" و "صنعت و معدن و تجارت" در مجلس و ابلاغ آن به دولت ظاهرا پایان یافت، اما اختلاف نظرها در مورد طرح سوال از رئیس جمهوری، همچنان باقی مانده است.

روز شنبه ۱۱ تیر، روح الله حسینیان، رئیس فراکسیون حامی دولت در مجلس ایران، ضمن مخالفت با طرح سؤال از رئیس جمهور، اعلام کرد که این اقدام مجلسیان مورد رضایت رهبر ایران نیست.

به دنبال آن، اعلام شد که برخی از نمایندگان امضا کننده طرح سوال از رئیس جمهوری، امضاهای خود را پس گرفته اند. این طرح پیشتر با امضای ۱۰۰ نماینده به هیات رئیسه مجلس تقدیم شده بود.

در دومین روز هفته، انصراف برخی از نمایندگان امضا کننده طرح سوال از رئیس جمهوری، و پس گرفتن امضاهایشان تکذیب شد و علی مطهری، نماینده اصولگرای منتقد دولت و از تهیه کنندگان اصلی این طرح هم در گفت وگو با خبرگزاری مهر، نسبت به امکان "تحت فشار قرار دادن" نمایندگان سوال کننده از رئیس جمهور هشدار داد.

و در سومین روز هفته، رضا اکرمی، از نمایندگان مجلس، طرح سوال از رئیس جمهور را اقدامی قانونی دانست که "نه رهبری مانع آن می شوند" و نه صحیح است که کس دیگری هم در مقابل آن بایستد.

از سوی دیگر در آغاز هفته اعلام شد که پرونده های اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر و حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهوری ایران در کمیسیون اصل نود مجلس بررسی می شود. این دو تن از نزدیکترین همکاران رییس دولت هستند که از آنها به عنوان اعضای "جریان انحرافی" نام برده می شود.

اداره کل روابط عمومی معاونت اجرایی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری، اتهامات آقایان مشایی و بقایی از جمله ارتباط آنان با پروژه هتل سازی در بلاروس، ساخت مجتمع تالارهای کیش و واردات قاچاق سیگار را تکذیب و در بیانیه ای اعلام کرد که حمید بقایی علیه حسن نوروزی، نماینده مجلس، به خاطر طرح این اتهامات کذب، به مرجع قضایی شکایت کرده است.

طرح تفکیک جنسیتی

حق نشر عکس Mehr
Image caption اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های ایران با واکنش‌های متفاوتی روبرو شده است

در پی سیاست های اعلام شده وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری ایران، در مورد اجرای طرح تفکیک جنسیتی دانشجویان دختر و پسر، این هفته گزارش هایی از تصمیم مسئولان دانشگاه مازندران برای اجرای این طرح منتشر شد.

به دنبال آن، علی عباسپور تهرانی، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران، با انتقاد از این طرح تصریح کرد که "جداسازی دختر و پسر در دانشگاه ها مفهومی ندارد."

روز سه شنبه ۱۴ تیر، بار دیگر کامران دانشجو، وزیر علوم ایران اجرای طرح تفکیک جنسیتی دانشجویان دختر و پسر از اول مهر ماه، را مورد تأکید قرار داد و روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را مسئول اجرای این مقررات دانست.

اما روز بعد اعلام شد که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، با ارسال نامه ای به کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات وفناوری و مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ایجاد کلاس های تک جنسیتی را اقدامی سطحی و غیر عالمانه خوانده و از آنان خواسته که از اجرای این طرح خودداری کنند.

وزیر علوم هم در پاسخ اعلام کرد که دستور رییس جمهوری را به گوش جان شنیده و طرح تفکیک جنسیتی دانشجویان را متوقف کرده است.

اختلاف نظر وزارت نیرو و نفت بر سر قطع برق

قطع مکرر برق در روزهای گذشته، از اختلاف شرکت گاز و وزارت نیرو در مورد تأمین سوخت نیروگاه ها هم پرده برداشت.

وزارت نیرو اعلام کرد که وزارت نفت میزان گاز تحویلی به نیروگاه ها را کاهش داده و به دنبال آن، گاز ۱۵ نیروگاه قطع شده است.

در مقابل، جواد اوجی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران گفت که این شرکت سوخت مورد نیاز نیروگاه های تولید برق را تامین کرده و دلیل قطعی برق "فرسودگی شبکه انتقال نیرو و پایین بودن راندمان تولید برق در نیروگاه ها" بوده است.

دایی، مایلی کهن و فعالیت در باشگاه پرسپولیس

اختلاف نظر محمد مایلی کهن و علی دایی، این دو چهره نام آشنای فوتبال ایران بر کسی پوشیده نیست. این هفته اعلام شد که محمد مایلی کهن در فصل جدید به عنوان مدیرفنی در باشگاه پرسپولیس فعالیت خواهد کرد، در حالی که تا یک ماه پیش علی دایی سرمربیگری این تیم را بر عهده داشت.

مطالب مرتبط