طرح تازه روسیه برای حل مناقشه اتمی ایران

هیلاری کلینتون گفت کارشناسان آمریکا و روسیه طرح مسکو را بررسی خواهند کرد

منبع تصویر،

توضیح تصویر،

هیلاری کلینتون گفت کارشناسان آمریکا و روسیه طرح مسکو را بررسی خواهند کرد

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، اعلام کرده که کشورش یک طرح "گام به گام" برای ترغیب دولت ایران به پاسخ دادن به سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کرده است.

همتای آمریکایی وی نیز چهارشنبه تاکید کرد که با روسیه "استراتژی تعامل موثرتر" در برابر ایران را بررسی خواهد کرد.

آقای لاوروف که هم اکنون در واشنگتن بسر می برد در یک کنفرانس خبری با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرده که طرح مورد نظر وی، علاوه بر ایالات متحده به چین هم ارائه شده است.

بر اساس این طرح، دولت ایران در چارچوب یک جدول زمانی مشخص، به سوالاتی که آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برخی جوانب برنامه هسته ای این کشور دارد جواب خواهد داد و در هر مرحله اگر پاسخ قانع کننده تشخیص داده شد، تدابیر تشویقی برای تهران در نظر گرفته خواهد شد.

به گفته آقای لاوروف، آژانس از "آسان ترین" سوال شروع خواهد کرد و سپس به سوال های دشواری که پاسخ به آنها زمان بیشتری احتیاج دارد، خواهد پرداخت.

مقام های ایرانی هنوز به این اظهارات وزیر امور خارجه روسیه واکنشی نشان نداده اند.

علی‌ اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، روز سه شنبه بر در پیش گرفتن یک "روش خلاقانه‌" برای تعامل با آژانس تاکید کرده بود.

وی در عین حال گفته بود که آژانس باید ابتدا اعلام کند ایران به تمام سوال های مربوط به برنامه هسته‌ ای خود پاسخ داده است که این درخواست از سوی یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس رد شد.

مدیرکل آژانس در اوایل ماه ژوئن سال جاری گفته بود اطلاعات بیشتری به دست آورده است که نشانگر وجود ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای ایران است.

ایران با رد این اتهامات بر صلح آمیز بودن تمام جوانب برنامه اتمی خود تاکید دارد.

سرگئی لاوروف چهارشنبه گفت که در صورت رضایت گروه 1+5 از پاسخ های ایران در هر مرحله "اقدام های متقابل" برای ایران در نظر گرفته خواهد شد، از جمله توقف برخی تحریم های بین المللی یا کاهش این تدابیر تنبیهی.

او گفت: "ما پیشنهادمان را تنظیم کرده ایم. این پیشنهاد در چارچوب گروه 1+5 به آمریکا و چین ارائه شده است."

واکنش آمریکا

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر،

آقای صالحی می گوید آژانس اتمی باید ابتدا اعلام کند ایران به تمام سوال های مربوط به برنامه هسته‌ ای خود پاسخ داده است

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که کارشناسان ایالات متحده و روسیه پیشنهاد مسکو را بررسی خواهند کرد.

او گفت: "ما یک گروه کارشناسی را برای مشورت با کارشناسان روسیه اعزام خواهیم کرد تا راه های حرکت به جلو را بررسی کنند."

او افزود که آمریکا به سیاست تحریم و مذاکره در برابر ایران پایبند است اما افزود که ایالات متحده "استراتژی تعامل موثرتر" در برابر ایران را با روسیه مورد بررسی قرار خواهد داد.

روز سه شنبه، در پی دیدار وزیر امور خارجه ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، این سازمان با صدور بیانیه ای اعلام کرده است که دولت ایران همچنان به تعهدات هسته ای بین المللی اش عمل نمی کند.

این در حالیست که علی‌ اکبر صالحی می گوید کشورش به تعهدات خود در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) و اساسنامه آژانس پایبند است.

آقای صالحی گفتگوی خود با یوکیا آمانو را "بسیار ثمربخش" و "مثبت" توصیف کرد و در عین حال گفت که طرفین باید "مکانیزم جدیدی" را برای حل و فصل موضوع های مورد مناقشه تدوین کنند.

اما بر اساس بیانیه آژانس، مدیرکل این نهاد به آقای صالحی گفته است همانطور که در گزارش ماه فوریه خود نیز اعلام کرده بود همچنان بر این باور است که ایران به تعهدات اتمی بین المللی اش عمل نمی کند.

آژانس می گوید آقای صالحی خواهان "تکمیل" اعلام شدن یک "برنامه عملی" شد که ایران و این سازمان در ماه ژوئن سال 2007 برای دریافت پاسخ از ایران درباره ابهاماتی که درباره برنامه اتمی اش مطرح شده درباره آن توافق کرده بودند.

بر اساس بیانیه آژانس، آقای آمانو به وزیر امور خارجه ایران گفت سازمان تحت هدایت وی در موقعیتی قرار ندارد که این "برنامه عملی" را تکمیل شده اعلام کند.

با این وجود، طرفین توافق کرده اند که به گفتگوهای خود ادامه دهند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها اعلام کرده است که به علت عدم همکاری کامل ایران در مورد "ابهاماتی" که درباره فعالیت های اتمی ایران وجود دارد نمی تواند غیرنظامی بودن برنامه هسته ای ایران را تایید کند.