'افسوس' امید کوکبی دانشجوی زندانی از 'اقرارهای اجباری'

عکس صفحه حمایت از امید کوکبی در فیس بوک حق نشر عکس facebook
Image caption امید کوکبی هنگام خروج از ایران در فرودگاه امام خمینی بازداشت شد

امید کوکبی دانشجوی فوق دکترای فیزیک که قرار است پس از پنج ماه حبس به زودی تحت محاکمه قرار گیرد، در نامه ای به رئیس قوه قضاییه از اینکه تحت فشارهای بازجویان خواسته های آنها را بر کاغذ آورده "افسوس" خورده است.

همزمان وکیل آقای کوکبی در نامه ای، که آن نیز خطاب به رئیس قوه قضاییه نوشته شده، می گوید که به امید کوکبی دسترسی ندارد و بنابراین نمی داند دادگاه چگونه برگزار خواهد شد.

امید کوکبی که در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در جریان سفری به ایران بازداشت شد و در اوین محبوس بوده است.

به گزارش "پارلمان نیوز" وبسایت خبری فراکسیون نزدیک به اصلاح طلبان در مجلس، سعید خلیلی وکیل آقای کوکبی در نامه خود نوشت "متاسفانه قریب یک ماه است که درخواست ها و پیگیری های مکرر ما جهت ملاقات با امید به نتیجه نرسیده و علیرغم دستور مساعد شعبه ۱۵ دادگاه، تاکنون اجازه ملاقات با موکل" را نداشته است.

او می گوید که با توجه به این شرایط و شکایات موکلش درباره شرایط نگهداری "معلوم نیست که دادگاه چگونه برگزار شود."

آقای خلیلی درباره اظهار نارضایتی رئیس قوه قضاییه از مصاحبه وکلاء با رسانه ها گفت: "در برابر این همه بی قانونی و تضییع حقوق اولیه زندانیان و بی تفاوتی و جوابگو نبودن مسئولین، وکلاء غیر از مصاحبه و اطلاع رسانی چاره دیگری ندارند و نباید از این بابت از ایشان گله کرد."

امید کوکبی، 29 ساله، در مقطع فوق دکتری فیزیک اتمی در دانشگاه تگزاس آمریکا تحصیل می کرد.

او روز دهم بهمن ماه هنگام ترک کشور در فردوگاه امام خمینی تهران بازداشت شد.

به گزارش وبسایت "کلمه" نزدیک به میرحسین موسوی از رهبران مخالفان ایران، آقای کوکبی سنی و ترکمن است.

آقای کوکبی در بخشی از این نامه به تهدیدهایی که شده اشاره کرده است: "بازجویان با اشاره به اینکه پدرم جراحی باز داشته و به دلیل بازداشت من روانه بیمارستان شده می گفتند آنقدر من را در شرایط بازداشت و سلول انفرادی و قطع روابط کامل با خانواده نگه می دارند که وی را هرگز نبینم".

او می گوید که در مواردی برای رهایی از فشارها مطالب مورد دلخواه بازجویان را بر کاغذ می آورده است:

"وقتی مشاهده می کردم که هر وقت مطالبی را که بازجویان دوست دارند می نویسم و یا آنچه آنها دیکته می کنند مکتوب می کنم، روند تحقیق سریعتر و با فشار کمتری پیش می رود، تهدید و ارعاب کمتر است به طور خود به خودی به این نتیجه رسیدم که مطالبی بنویسم که خوشایند بازجویان باشد و در بسیاری مواقع خودم برای جلب رضایت و خشنودی بازجویان آنچه را فکر می کردم آنها دوست دارند یا دیکته می کنندمی نوشتم."

به نوشته آقای کوکبی بازجویان از او خواسته اند جزئیات افرادی که مثلا در سفارتخانه ها یا کنفرانس ها دیده است را بنویسد و به او گفته اند که بعضی از این افراد کارمند سفارت یا استاد دانشگاه نبوده بلکه ماموران سازمان اطلاعاتی آمریکا بوده اند.

آقای کوکبی می گوید سوالات طوری طراحی شده بود که "جواب دادن به سوالات آنها در ازای ویزا 'همکاری اطلاعاتی' نام دارد."

او نوشت که با توجه به اینکه نه خودش و نه خانواده اش سیاسی نیستند از دلیل بازداشت خود خبر ندارد و از رئیس قوه قضاییه خواست تا امکان دفاع عادلانه در دادگاه برایش فراهم شود.

مطالب مرتبط