اعلام آمادگی ایران برای همکاری با آرژانتین در پرونده آمیا

انفجار آمیا

منبع تصویر،

توضیح تصویر،

آرژانتین و اسرائیل انگشت اتهام را به طرف ایران گرفته اند

وزارت امورخارجه ایران با صدور بیانیه ای از آمادگی این کشور برای "همکاری و گفت و گوی سازنده" با آرژانتین در رابطه با حادثه انفجار مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴، خبر داده است.

در این بیانیه که به مناسبت سالگرد انفجار ساختمان انجمن یهودیان آرژانتین در بوئنوس آیرس موسوم به "آمیا" صادر شد، وزارت خارجه ایران از این که پس از هفده سال "هویت مرتکبان و عاملان واقعی آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد" ابراز تاسف کرده است.

در اثر انفجاری که در روز هجدهم ژوئیه ۱۹۹۴ در ساختمان آمیا رخ داد، ۸۵ نفر کشته و بیشتر از ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

آرژانتین و اسرائیل ایران را مقصر این حادثه می دانند.

وزارت امورخارجه ایران ضمن محکوم کردن این حادثه، همدردی خود را با بازماندگان قربانیان این واقعه اعلام کرده است.

مقام های قضایی در آرژانتین چند مقام ایرانی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری اسبق را به عنوان مظنونان این انفجار معرفی کرده اند.

وزارت امورخارجه ایران در بیانیه خود گفته است، مقام های قضایی در آرژانتین "با نشانه گرفتن انگشت اتهام خود به سوی بعضی از اتباع جمهوری اسلامی ایران، تحقیقات قضایی را منحرف و موجب فرار مرتکبان واقعی این جنایت از چنگال عدالت شدند."

وزارت امور خارجه ایران همچنین ابراز امیدواری کرده است که بتواند برای روشن کردن افکار عمومی درباره روند "منحرف شده و ناعادلانه" پرونده آمیا، به‌ زودی گزارشی را منتشر کند.

یک قاضی فدرال در آرژانتین حکم جلب اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری وقت ایران، علی فلاحیان و علی اکبر ولایتی، وزرای اطلاعات و امورخارجه وی، محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه پاسداران و احمد وحیدی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه را به اتهام دست داشتن در این انفجار صادر کرده است.

سه دیپلمات ایرانی از جمله هادی سلیمان پور، سفیر وقت ایران نیز از مظنونان پرونده آمیا هستند.

ابراهیم حسین برو، عضو جنبش حزب الله لبنان هم از متهمان انفجار آمیا است.