عراق: اعضای سازمان مجاهدین خلق تا پایان امسال باید بروند

نماینده عراق در سازمان ملل: این کشور مصمم است که اعضاء سازمان مجاهدین خلق، تا پایان سال ۲۰۱۱ این کشور را ترک کنند

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

نماینده عراق در سازمان ملل: این کشور مصمم است که اعضاء سازمان مجاهدین خلق، تا پایان سال ۲۰۱۱ این کشور را ترک کنند

نماینده دائم عراق در سازمان ملل متحد روز سه شنبه ۲۸ تیر گفت که این کشور تاکید دارد که اعضای سازمان مجاهدین خلق، تا پایان سال ۲۰۱۱ این کشور را ترک کنند.

حمید البیاتی، در حاشیه نشست روز گذشته شورای امنیت که به موضوع عراق اختصاص داشت، در گفتگویی با خبرنگار ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، گفت که عراق تا کنون قصد نداشته است که اعضای گروه سازمان مجاهدین خلق ایران را، که در اردوگاهی در شرق عراق به سر می برند، با توسل به زور اخراج کند.

آقای البیاتی اضافه کرد که در نشست شورای امنیت، دلایل دولت عراق برای اخراج ساکنان اردوگاه اشرف را توضیح داده است.

به گفته آقای البیاتی، عراق تا کنون امیدوار بود که اعضاء این گروه داوطلبانه خاک عراق را ترک کنند.

اردوگاه اشرف که در ۶۵ کیلومتری بغداد قرار دارد، محل سکونت حدود ۳ هزار و چهارصد نفر از اعضای گروه سازمان مجاهدین خلق است.

در اوایل ماه آوریل سال جاری، نیروهای امنیتی عراق به این اردوگاه حمله کردند و در گیری هایی که بین آنها و ساکنان اردوگاه روی داد، ۳۴ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق کشته و ۷۰ نفر از آنان زخمی شدند.

کنترل اردوگاه اشرف که تا سال ۲۰۰۹ به عهده آمریکا بود، از آن تاریخ به عراق سپرده شده است.

در جلسه روز سه شنبه شورای امنیت، که به بررسی تازه‌ترین تحولات در عراق اختصاص داشت، سومین گزارش بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در باره فعالیت های این سازمان در عراق و دستاوردهای آن، خوانده شد.

در این گزارش از عراق خواسته شده است که قوانین بین المللی را در ارتباط با حقوق بشر رعایت کند و از توسل به زور و روش هایی که ناقض این حقوق بین المللی است، خودداری کند.

بر اساس این گزارش، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواهان آن شده است که در مورد درگیری بین نیروهای امنیتی عراق و ساکنان اردوگاه اشرف، تحقیقات کاملی انجام گیرد.