احمدی نژاد: جریانات اقتصادی بزرگی در پشت پرده مواد مخدر قرار دارد

احمدی نژاد حق نشر عکس MEHR
Image caption رئیس جمهوری ایران می گوید که موضوع مواد مخدر فراتر از چند کشاورز و قاچاقچی معمولی است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران می گوید که موضوع مواد مخدر فراتر از چند کشاورز و قاچاقچی معمولی است و جریان های اقتصادی بزرگی پشت آن قرار دارند که بعضا در جهت اهداف سیاسی از آن استفاده می کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای احمدی نژاد روز چهارشنبه ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) در دیدار با یوری فدوتف، مدیر اجرایی دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل گفت: "اگر فقط ده درصد هزینه های جنگ افغانستان به کنترل کشت مواد مخدر در این کشور اختصاص می یافت، بخش وسیعی از کشت این مواد و به تبع آن قاچاق مواد مخدر قابل کنترل بود."

از زمانی که حکومت طالبان در افغانستان با حمله آمریکا و متحدانش از میان برداشته شد، تولید موادمخدر در این کشور رو به افزایش بوده و طرح های جلوگیری از کشت خشخاش در افغانستان به نتیجه امیدوارکننده ای نینجامیده است.

رئیس جمهوری ایران در ادامه گفت که امروز مقابله با مواد مخدر علاوه بر اقدامات معمول، نیازمند اتخاذ تصمیمات سیاسی و اقتصادی در سطح منطقه ای و جهانی است.

یوری فدوتف نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه جامعه بین المللی از هزینه های سنگین ایران در مبارزه با مواد مخدر آگاه است، گفت که یک کشور به تنهایی نمی تواند در مقابل تهدیدهای بین المللی ایستادگی کند و نیازمند همکاری منطقه ای است.

ایران برای مقابله با ورود و ترانزیت مواد مخدر یک قرارگاه با ۵۰ هزار نیرو راه اندازی کرده که در چهار استان شرقی این کشور که محل ورود مواد مخدر هستند، مستقر شده اند.

هر ساله حجم زیادی از مواد مخدر در ایران کشف می شود و مقامات ایرانی دلیل عمده افزایش قاچاق موادمخدر به ایران را گسترش کشت خشخاش در افغانستان می دانند.

ایران با داشتن ۹۵۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و قرار گرفتن میان این کشور و اروپا، همواره یکی از راه های اصلی ترانزیت مواد مخدر از افغانستان به اروپا بوده است.

پلیس ایران تلاش زیادی کرده تا جلوی قاچاق مواد مخدر را بگیرد و در سالهای گذشته ۳۶۰۰ نفر مامور پلیس در مبارزه با قاچاق مواد مخدر کشته و ۱۱ هزار نفر نیز زخمی شده اند.

مطالب مرتبط